Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Praca zawodowa a dyskryminacja kobiet
Praca zawodowa a dyskryminacja kobiet E-mail


Praca zawodowa a uprzedzenia wobec kobietSeksizm dotyka kobiet często i w różnych sytuacjach. Niekiedy może być to dość oczywiste, kiedy indziej, może być przyćmione przez inne czynniki. Pozycja kobiet w miejscu pracy zmieniała się przez lata. Dziś wrogość wobec kobiet spotyka się z odpowiednią reakcją i jest karana, choć to nie zawsze rozwiązuje sytuację.
Wciąż trwająca dyskryminacja w kwestii pracy i ról kobiet wszędzie na świecie staje się obiektem badań naukowych, które dowodzą i analizują istnienie tych atawistycznych nadużyć.


Gazetae.com


W badaniach koordynowanych przez Jo Handelsman na Uniwersytecie Yale 127 profesorów wydziałów biologii, fizyki i chemii otrzymało ten sam życiorys z podaniem o pracę, od kierownika laboratorium - przy czym w połowie przypadków opatrzone było ono imieniem żeńskim a w połowie męskim. Eksperyment wykazał, że uprzedzenie wciąż jest jaskrawo widoczne, nawet w przypadku, kiedy oceniającymi były kobiety: istotnie CV z męskim imieniem otrzymały przeciętnie oceny pomiędzy 4 a 5, jeśli chodzi o kompetencję, a tymczasem te z żeńskimi nie przekroczyły oceny 3,2. Potencjalne szanse na zatrudnienie kandydatów także wynosiły przeciętnie 3,8 w przypadku mężczyzn i 2,9 w przypadku kobiet, podczas gdy przydatność kandydatów jako wykładowców została pochlebnie oceniona w przypadku mężczyzn na 4,7 lub 5 a jedynie 4 w przypadku kobiet. W kwestii proponowanych poborów, w przypadku zatrudnienia - mężczyznom proponowało się cztery tysiące dolarów więcej niż ich żeńskim odpowiednikom.

Kobiety mogą czuć się traktowane odmiennie w stosunku do mężczyzn nie tylko z powodów osobistych, lecz ponieważ często otrzymują niższe stanowiska z mniejszymi pensjami i często spotykają się z przeciwnościami na ścieżce swojej kariery pomimo tego, że są dobrze przygotowane. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku kobiet mających dzieci, którym jest jeszcze trudniej o pracę.

Uniwersytet Yale rozpoczął także inne badanie w swoim raporcie "Ciężko uzyskać i łatwo utracić", w którym przeanalizowano odpowiedzi 200 trzydziestoparolatków na pytanie jak zareagowaliby, gdyby podczas protestów lub zamieszek dowódcą policji była kobieta lub mężczyzną. Okazało się, że jeśli dowódcy obu płci wysłaliby odpowiednią liczbę policjantów, zostaliby ocenieni tak samo, jednak w przypadku, kiedy liczba policjantów byłaby zbyt niska - jak na wagę problemu, kobieta - dowódca zostałaby oceniona znacznie niżej, pomimo, że popełniłaby ten sam błąd, co jej męski odpowiednik.

Warunki pracy kobiety w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn są niestabilne i kruche, ponieważ żadna pomyłka nie zostaje wybaczona, a atmosfera uprzedzenia jest wciąż obecna. Każda z pomyłek może zostać przypisana faktowi, że jest się kobietą.

A jeśli chodzi o zawody wymagające predyspozycji fizycznej, to także nie jest wystarczającą wymówką, żeby nie dopuścić do nich kobiet, choć można dowieść, że zwykle kobiety są słabsze niż mężczyźni... ale to także kwestia indywidualna. Również kobiety mogą być silne - albo z natury, albo dzięki temu, że ciężko pracowały na swoją kondycję fizyczną, a mężczyźni także mogą być słabi - to się zdarza coraz częściej.

Uogólnienia zawsze są elementami seksizmu, a stare założenia stają się powszechnie znanymi faktami, pomimo tego, że często opierają się jedynie na twierdzeniach w rodzaju: "spotkałem kiedyś kobietę, która nie była w stanie podnieść skrzynki".

Jeśli kiedyś koszmar zawodowy kobiet był nazywany "szklanym sufitem" (co odnosiło się do tych sytuacji zawodowych, w których dalszy rozwój kariery był uniemożliwiany przez dyskryminację, rasową lub płciową), dziś najgorszą przeszkoda jest "szklany klif". Termin ukuty przez profesorów Michelle Ryan i Alex Haslam z Uniwersytetu w Exeter w roku 2004, który dotyczy sytuacji tych kobiet, które pomimo sukcesu w rolach tradycyjnie przypisywanych mężczyznom są narażone na większe ryzyko utraty pracy i bycia ocenianymi jako mniej kompetentnymi w dzięki ich płci.

Jak wynika z kolejnego badania zrealizowanego na próbce 156 osób, kobiety mogą narażać swój profesjonalizm przez bycie zbyt rozgadanymi. Gadatliwa kobieta postrzegana jest jako zbyt zarozumiała i arogancka, podczas gdy w przypadku mężczyzn oznacza to, że spisują się oni lepiej jako menadżerowie i to właśnie wtedy, kiedy są rozgadanymi. Prowadząca badania Victoria Brescoll tłumaczy ten fakt mówiąc, że "kiedy dużo mówią mężczyźni, którzy są przy władzy, ludzie starają się nagrodzić ich poprzez dawanie im więcej władzy i obowiązków. Kiedy to kobieta jest gadatliwa, widziana jest jako zbyt autorytatywna i zarozumiała".

Waga problemu tych badań leży w tym, że z seksistowskiej perspektywy gadatliwe kobiety w jakiś sposób stają się także aroganckie. Prawdopodobnie ponieważ niektórzy ludzie oczekują od kobiet, że będą stały w cieniu nie wchodząc w drogę mężczyznom rozwijającym swoje kariery. Kobieta w pozycji przywódczej musi jednak mieć możliwość wyrażania się, bo na tym polega bycie liderem, i nie może pozwolić aby brak szacunku dla niej stanął jej na drodze.

Kobiety powinny móc skoncentrować się na swojej pracy bez potrzeby zamartwiania się krzywdzącymi ocenami ich płci czy radzeniem sobie z wrogimi kobietom komentarzami. Robienie kariery jest trudne samo w sobie, płeć danej osoby nie powinna być dodatkowym utrudnieniem.

Silvia Carrus, tłumaczenie: Tomasz Oryński

Materiał pochodzi z serwisu Gazetae.com
www.gazetae.com


 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Ogłoszenia
Nowoczesny zestaw do jadalni
Sprzedam (22.02.2018)
Tlumacz Przysiegly w IRL
Usługi (21.02.2018)
Marynata i panierka do kurczaka i ryby dla lokali gastronomicznych
Różne (21.02.2018)
System Monsun
Sprzedam (20.02.2018)
Awangardowy narożnik Berlin 2
Sprzedam (20.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl