Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow W krainie cienia
W krainie cienia E-mail


W krainie cieniaAż do niedawna nieodczuwalny był dla mnie podmuch wiatru, powstającego mimowolnie przy przesypywanym piasku w klepsydrze istnienia. Uciekający piasek życia.


Gazetae.com


Nastoletnia swawola wśród pól i łączek i lasów wypełniała mi dni beztroskie na jasnokolorowej kanwie wiecznego lata. Czy radosne słońce, czy trzaskająca deszczem ulewa; czy wieczorna wichura, czy popołudniowy zefir - dla mnie wszystko miało subtelnie bajeczny smak lata. Życie niekończącej się swawoli wiecznego ciepła w promieniach zachodzącego słońca -  jak bańka mydlana, jak żywot motyla. Jednak chwila pozorna była jak wieczność przezorna, owa słodkość życiowego bujania miała ręce solidnie trzymające się tej zbawiennej poręczy nieświadomości tego, że jutro mogą nastąpić rządy krainy cienia.

Inni mówili, że to uciekający piasek życia wyznacza nasze miejsce, nadaje koloru i kształtów, nie pozwalając na swawole przebywania w wielu miejscach w jednym czasie. Kto jednak mógłby przypuszczać, że te rady dobre, być może rady z głębi serca nie odbijały się szerokim echem a wypowiadane wolnym dechem szybko ginęły pośród zgiełku i jazgotu ulicznego korka życia. Bezruch w ruchu, ruch w bezruchu - punkt widzenia jest determinowany punktem siedzenia. Nastąpiły lata przepełnionej paletą sieny jesieni. Cierpkie orzeźwienie o poranku, namiastka aromatu kawy, gdy budzi się dom cały po leniwym letargu nocy, po opuszczeniu troskliwych ramion Orfeusza. Mimo porannego chłodu, wszystko ma jeszcze smak i zapach niezbudzonego tchnienia.

Z łatwością przechodzę w stadium dziennego poruszenia. Nie czuję jeszcze krainy cienia. Wszystko zdaję się przeżywać wielokrotnie, lecz z przyjemnością doświadczalnego pomnożenia. Śniadaniowa słodkość dla mnie, dla niektórych przyjemnie słona doza do przemielenia. Ruch po kuchni pozbawiony pośpiechu i nagromadzenia posunięć niepotrzebnych. Z łatwością dochodzą moich zmysłów wibracje innych. Ta energia jazgocząca, złośliwie kumulująca pozwala jednak odczuć inne światy, odmienne istnienia, których obecność pozwala wyznaczyć kurs mojego okrętu. Jam jednak sama sternikiem i okrętem. Mogę szybciej, mogę dalej, mogę wszędzie. Wydaj mi się, że uciekam od krainy cienia.

Nie wiem, czy wszystko mogę, bo oto owo wszystko zdaje się poddawać wyjątkowo silnemu nurtowi przemijania. Odczuwam ruch, ale czy to jest podmuch życia innych, czy Bogu ducha winnych trajektorii moich map podróży? Ktoś kiedyś rzekł Panta rei, ale szybko ulotnił się i tyle go było, hej! Zatem staram słuchać się tylko wybiórczo, nie przejmuje się diabełkowatym podszeptem innych pędząc naprzód moim okrętem na wariacko uknutych po cichu trajektoriach. Obijam się o różne brzegi istnień innych i z lekka wyczuwam chłód krainy cienia. Plecy nasiąkają wilgocią, jednak twarz płonie gorącem energii oddalenia.

Do czasu. Nastąpiła faza stop. Lekki letarg, niewinna pasywność, chwila refleksyjnego zapomnienia. Jestem w hospicjum. Wyczuwam zupełnie nieznane mi tchnienia. Dynamiczny chód krokiem pewnym, choć - przypuszczam - powinnam mieć mniej młodzieńczej pychy nieposkromionego życia. Czekam napawając się nieistotnymi dla stałych bywalców elementami otoczenia. Słodkość ciasteczek, biszkopcików i szkockich szortbredzików - ich chrupka twardość z łatwością poddaje się herbacianej symfonii kolorów kawowej bieli. Czekam cierpliwie, nie kusząc bezpowrotnie upływającego czasu. Dominująca pozycja: niezmiennie i nieubłaganie horyzontalna. Poznałyśmy się już wcześniej. Zbyt duża różnica wieku postawiła nas po przeciwnych, stromych zboczach urwiska. Dla niej przyszłość jest makabrycznie bliska. Osadzona w uporczywym "tu i teraz" żyje tym, co było. Nie mogę zapamiętać jej imienia, choć wielokrotnie czułam bliskość jej tchnienia pochodzącego z krainy cienia.

Dla mnie to jest Pani Gasnący Uśmiech. Pani Płowe Ale Jeszcze Kędzierzawe Włosy. Pani Wiecznie Buzia Gadatliwa. Pani Od Cyferek W PKS Z Sanoka. Pani Ja Tylko Śledzie Jem. Pani Uwielbiam Poranne Poridż. Rozgadana. Roześmiana, ale żyjąca w krainie cienia. Słucham z przykutą uwagą o tych perypetiach wielkich, jak również o tym, że jutro może już przestąpić próg krainy cienia. Po powrocie do domu żyję pełnią życia, jak kiedyś owa Pani, ale teraz już dniami historycznego zapomnienia.  Po kilku dniach podnoszę głowę znad tekstu, który piszę myśląc o świecie nieziemskiego tchnienia. Wyjątkowo długa gałązka zielonej roślinki poruszyła się gwałtownie, prawie samowolnie bez żadnego przyzwolenia. Czyżby już owa Pani przestąpiła próg krainy cienia?

Monika Nowicka

Materiał pochodzi z serwisu Gazetae.com
www.gazetae.com


 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Ogłoszenia
Nowoczesny zestaw do jadalni
Sprzedam (22.02.2018)
Tlumacz Przysiegly w IRL
Usługi (21.02.2018)
Marynata i panierka do kurczaka i ryby dla lokali gastronomicznych
Różne (21.02.2018)
System Monsun
Sprzedam (20.02.2018)
Awangardowy narożnik Berlin 2
Sprzedam (20.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl