Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Krwiożercze media
Krwiożercze media E-mail


Krwiożercze mediaTo, co ciebie może coś zjeść, jest zawsze bardziej interesujące od tego, co ty możesz zjeść - powtarzali mi chyba wszyscy dziennikarze oraz teoretycy mediów, których miałem okazję poznać. Oczywiście niekoniecznie tą akurat metaforą, ale chodziło o to samo - w mediach najlepiej sprzedaje się to, czego się boimy - czyli krew, wszelkiego rodzaju zbrodnie oraz tragedie (oczywiście obok seksu).


Gazetae.com


Tłumaczono to dość prosto. To atawizm. Ludzi zawsze interesowała zbrodnia i nieszczęście. Od niezwykle krwawych antycznych tragedii zaczynając, przez ociekające krwią dramaty Szekspira, niezwykle brutalne baśnie Andersena po Zbrodnie i karę Dostojewskiego - zło zawsze fascynowało człowieka. Krwawa jest literatura, teatr, film, gry komputerowe, to dlaczego media informacyjne mają być inne. Przecież żyjemy w epoce infotainments.

I ja też uważam, że media informacyjne powinny pokazywać krew, zbrodnie i horror. Mocno i "z bliska". Ale tylko wtedy, gdy jest to celowe, a celem nie są wyłącznie pieniądze. Gdy dotyczy to zbrodni wojennych, rażących niesprawiedliwości, czy... np. uboju rytualnego - media mają prawo, a nawet obowiązek użyć wszelkich dostępnych środków, by wstrząsnąć opinią publiczną i przynajmniej próbować zmienić jej zdanie, czyli w demokracji zmienić rzeczywistość.

Jednak medialne przedstawienia procesów sądowych zdają się wymykać chlubnej tradycji analizy, dawania świadectwa i reakcji medialnej. Niebezpiecznie zbliżyły się natomiast do innej, równie starej tradycji, która już starożytności objawiła się w postaci walk gladiatorów, a w średniowieczu zmieniła w palenie czarownic. My oczywiście nikogo nie mordujemy, my jesteśmy cywilizowani. I lincz zawsze dotyczy jakiegoś "ludzkiego potwora". Jednak sposób relacjonowania, coraz bardziej zbliżony do relacji sportowych powinien budzić obawy. I nie dajmy sobie zatkać uszu "watą", że to w celach odstraszających czy edukacyjnych. Sami widzimy, że robi się to "dla ludzi" (redaktor jednego z polskich brukowców użył ostatnio w radio TOK FM sformułowania "bo ludzie tego chcą"). Dawniej mówiło się "dla uciechy gawiedzi". Do tego, z tych psychopatów robi się (często z ich udziałem) swojego rodzaju celebrietes. My wręcz zachęcamy za pomocą mediów wszelkiej maści zboczeńców do popełniania zbrodni - to będzie twoje pięć minut, zdają się "szeptać" ekrany telewizorów i okładki gazet. A później zaczyna się jazda... flesze, kamery, dziennikarze, specjaliści, fryzury, stroje, miny, helikopter za więźniarką. Jaka tylko szkoda, że nie ma kary śmierci - najlepiej wykonywanej publicznie. To by dopiero była oglądalność!

Maciej Przybycień

Materiał pochodzi z serwisu Gazetae.com
www.gazetae.com


 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Ogłoszenia
Nowoczesny zestaw do jadalni
Sprzedam (22.02.2018)
Tlumacz Przysiegly w IRL
Usługi (21.02.2018)
Marynata i panierka do kurczaka i ryby dla lokali gastronomicznych
Różne (21.02.2018)
System Monsun
Sprzedam (20.02.2018)
Awangardowy narożnik Berlin 2
Sprzedam (20.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl