Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Jak rozpoznać katolika w Irlandii Północnej?
Jak rozpoznać katolika w Irlandii Północnej? E-mail


Jak rozpoznać katolika w Irlandii Północnej?Niektórzy lokalni protestanci nienawidzą katolików. Niektórzy lokalni katolicy nienawidzą protestantów. Nie jest to nienawiść łatwa, bo nienawidzenie, dajmy na to, protestanta oznacza, że trzeba nienawidzić, w kontekście tego miejsca i tej historii jeszcze i lojalistów (wiernych królowej), policję, urzędy państwowe (wszystko, co reprezentuje Koronę), język angielski (choć irlandzkiego najczęściej się nie zna, zresztą diablo jest trudny), Anglików, Brytyjczyków w ogólności, Londyn, Carrickfergus, ulicę Shankill, Margaret Thatcher, Izrael, itp., itd.


Gazetae.com

Nienawidzenie katolika oznacza nienawiść do Irlandii Południowej, ulicy Falls, papieża, księży, języka irlandzkiego (choć się go nie zna), Amerykanów (bo robią filmy o IRA), Palestyny, wszystkich świętych, flagi trójkolorowej (choć kolor pomarańczowy reprezentuje Williama Oranżystę).

Zatem masę czasu zajmuje takie nienawidzenie.
Coraz mniej osób ma na nie czas.
A po dniu takiej aktywnej nienawiści, nic dziwnego, że człowiek umordowany jest porządnie.

Dlatego napisałam "niektórzy". Bo obie strony odkrywają, z dużym zdziwieniem, coraz częściej, wielkie podobieństwa między sobą.

Najpierw jednak starannie wychwytują rzekome różnice. I tak, protestanci radykałowie twierdzą, że katolicy mają szeroko rozstawione oczy. Tak samo uważają katolicy o protestantach. Jedni mówią na katolików pogardliwie "Taigs", a drudzy na protestantów "Prods".

Rozpoznają się po akcencie i sposobie... literowania. Otóż protestanci literę ?h? określają jako "ejcz". Katolicy "hejcz". Jeśli się jest uzbrojonym w taką wiedzę, gdy zadzwoni osoba lokalna i ma coś przeliterować i niestety pojawia się litera"h"- wszystko staje się jasne dla osoby wtajemniczonej. Przypominam, że w szkole uczono nas, że "h" to "ejcz". Jak wytłumaczył mi jeden z republikanów, oznaczało to, że nasze polskie szkoły znajdują się pod wpływem imperium brytyjskiego. Tyle, że szlachetny Wilson, mój nauczyciel angielskiego w liceum, nie miał o tym pojęcia lub był kryptolojalistą na usługach MI5 (a nie KGB, jak to drzewiej bywało).

Prawie dwa lata temu odbył się ślub Williama z Kate. Dzielnice lojalistyczne świętowały. Przechodnie dostawali za darmo hot-dogi i hamburgery, kawę, herbatę i soczki różnego sortu. Przy okazji po raz kolejny upewniłam się, że pod żadnym pozorem nigdy, nawet gdyby mi grożono waterboardingiem (powtarzanym, jak u Chalida szejka Muhammada - 183 razy), nie zjem nigdy brytyjskiego hot-doga, ponieważ kiełbasianopodobny produkt, który tam się niestety znajduje, przypomina w smaku ryż pomieszany z paszą dla zwierząt, jak mniemam, bo paszy nie próbowałam, ale tak mi się zdaje.

Ale że umierałam z głodu, a poza tym, byłam zaproszona na obchody przez uroczych zresztą znajomych o inklinacjach lojalistycznych, nie mogłam odmówić, choć było to ogromne poświęcenie. Na litość boską, frankfurterki są w UK bardzo tanie. Czy dlatego, że nazywają się "The Frankfurters" nie mogą pojawić się w lojalistycznym, brytyjskim hot-dogu???

Zatem rozpoznanie dzielnicy lojalistycznej w czasie królewskich zaślubin nie było trudne. Wszędzie wisiały podobizny młodej pary (szczególnie rozczulające było zdjęcie uśmiechniętych nowożeńców umieszczone tuż nad wystawą świeżego mięsa w jednej z witryn lokalnego shankillowego rzeźnika), dzieci miały na twarzach wymalowane brytyjskie flagi, a dorośli z namaszczeniem wsłuchiwali się w rozstawione mnogo głośniki, z których dobiegała ceremonia kościelna ślubu.

Dzielnice republikańskie skończyły wówczas właśnie obchody tragicznego powstania wielkanocnego z 1916 roku, wskutek którego zginęło wielu Irlandczyków i oczywiście, ponieważ ich mieszkańcy utrzymują, że są okupowani przez Brytyjczyków, tereny te przyozdobione były, jak zwykle, trójkolorowymi flagami irlandzkimi i gdzieniegdzie tabliczkami z dobroduszną propozycją "Brits out".

W obu typach dzielnic pito Guinnessa.

Jedynym miejscem, gdzie nie było ani flag ani innych tradycyjnych dla którejś ze stron artefaktów, były i są tzw. interfaces, czyli tereny, w których stykają się dzielnice protestanckie z katolickimi. Tam wieczorem młodzież tradycyjnie tłucze się kamieniami i butelkami, a jeśli nie, bo pada, patrzy na siebie spode łba przez okratowane okna.

W centrum Belfastu natomiast spotykają się głownie ci, którzy, mimo że są katolikami czy protestantami, nie interesują się podziałami. Mają normalnie rozstawione oczy i nie pytają o przynależność religijną. Nie wiadomo, jak wymawiają "h", bo im samym się to miesza. Nowe pokolenie.

Aleksandra Łojek

Materiał pochodzi z serwisu Gazetae.com
www.gazetae.com


 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Randki w Irlandii i na Świecie
Różne (16.12.2017)
Leczenie ortopedyczne
Usługi (12.12.2017)
Narożnik Marcos
Sprzedam (12.12.2017)
Paczki, Przeprowadzki Irl-Pl, Kurier
Różne (07.12.2017)
Meblościanka Hugo
Sprzedam (05.12.2017)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl