Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Referendum - gra o najwyższą stawkę
Referendum - gra o najwyższą stawkę E-mail


Referendum - gra o najwyższą stawkęPod koniec maja Irlandczycy zagłosują w referendum, które zaważy o ich przyszłości w dalszym procesie integracyjnym w ramach UE. Traktat Stabilizacyjny ma na celu wzmocnienie dyscypliny budżetowej poprzez wprowadzenie "zasady zrównoważonego budżetu ". I choć strona rządowa podkreśla, że ratyfikacja Traktatu przez Irlandię leży w jej narodowym interesie, to czy tak naprawdę jej obywatele zdają sobie sprawę, jakiej wagi decyzję przyjdzie im podjąć.


Irlandia znana jest z własnej nieprzewidywalności wobec inicjatyw europejskich, udowodniła to odrzucając w pierwszym głosowaniu (również poddanym referendum) traktat nicejski w 2002 r. oraz lizboński odpowiednio w 2009. Tym razem jednak do ratyfikacji Traktatu Stabilizacyjnego, który w życie miałby wejść na początku 2013 roku, potrzebna jest zgoda nie wszystkich krajów członkowskich, a zaledwie 12 z 17 państw należących do strefy Euro. Te, które go zaakceptują, zwiąże bliższa współpracy w ramach zacieśniającej się integracji. Pozostałe znajdą się na orbicie procesów decyzyjnych UE, a co za tym idzie zostaną pozbawione możliwości skorzystania z funduszy rezerwowych zagwarantowanych w ramach Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego w przypadku, gdyby kryzys ekonomiczny uległ dalszej eskalacji. Wprawdzie zarówno Wielka Brytania, jak i Czechy odrzuciły, jego ratyfikację, ale czy i Irlandię stać na taki komfort?

Szansa na lepszą przyszłość

Kraj pogrążony jest w głębokim kryzysie i obecnie znajduje się na unijnym garnuszku. Ostatnie lata pokazały, że nawet w obliczu cięć budżetowych i podwyższenia podatków, uzdrowienie sektora finansów publicznych jest mało realne bez zastrzyku finansowego z zewnątrz. Walka z rosnącą stopą bezrobocia możliwa jest poprzez stworzenie nowych miejsc pracy. Do tego jednak potrzebne są fundusze unijne. Dodatkowo ratyfikując Traktat Irlandia zyskałaby wiarygodność wśród zagranicznych inwestorów jako członek silnej Europy, dla którego stabilizacja waluty euro i powrót na ścieżkę wzrostu gospodarczego jest kwestią priorytetową.Drogą wyrzeczeń

By uzyskać dostęp do unijnych mechanizmów pomocowych każdy z krajów musi się zdobyć na wyrzeczenia. W tym celu stworzono nową "złotą regułę wydatkowania", która oznacza wdrożenie dość rygorystycznego programu uzdrowienia finansów publicznych. Jednym głównych założeń Traktatu Stabilizacyjnego podpisanego w marcu 2012 roku przez 25 członków UE jest obniżenie deficytu strukturalnego do poziomu 0,5 proc. Zapis ten ma zostać umieszczony w Konstytucji, przez co stanie się częścią powszechnie obowiązującego prawa państwowego i to ze względu na ten fakt rząd irlandzki zdecydował się na przeprowadzenie referendum. Jeśli Irlandia zdecyduje się na ratyfikację traktatu i nie spełni tego warunku, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności finansowej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

O tym, jaką decyzję podejmą Irlandczycy, przekonamy się 31 maja. Jedno jest pewne: jakakolwiek by ona nie była - wpłynie na życie nas wszystkich. W rękach Irlandczyków spoczywa nie tylko ich własny los, ale również nasz: obcokrajowców, którzy w Irlandii znaleźli swój nowy dom.

Magdalena Świetlik

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Randki w Irlandii i na Świecie
Różne (16.12.2017)
Leczenie ortopedyczne
Usługi (12.12.2017)
Narożnik Marcos
Sprzedam (12.12.2017)
Paczki, Przeprowadzki Irl-Pl, Kurier
Różne (07.12.2017)
Meblościanka Hugo
Sprzedam (05.12.2017)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl