Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Szkoła Polonijna
Szkoła Polonijna E-mail


W sobotę 8 września br. odbędzie się inauguracja roku szkolnego dla dzieci, które rozpoczną naukę w Szkole Polonijnej działającej przy Duszpasterstwie Polskim w Dublinie. Pomysł utworzenia Szkoły Polonijnej to kontynuacja projektu “Uczmy się razem”. Sobotnie zajęcia w kościele św. Audoena spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców.

Rok szkolny rozpocznie się od mszy św. w kościele św. Audoena. Następnie uczniowie udadzą się do budynku szkoły położonej przy Cook Street w Dublin 8. 

"Przez trzy lata pracowałam w irlandzkiej szkole, do której uczęszczało wiele dzieci z innych krajów. Zaobserwowałam, że ze względu na barierę językową miały one trudności z nauką. Takie same trudności mają też i polskie dzieci. Naszą intencją była pomoc nie tylko w opanowaniu przez dzieci nowego materiału, ale też i w nabraniu przez nie pewności siebie - mówi Aneta Oczki, pomysłodawca i dyrektor szkoły przy Duszpasterstwie Polskim. - Projekt ’Uczmy się razem’ okazał się dobrym pomysłem. Skorzystały na nim nie tylko dzieci, ale też i rodzice"

Zaczynamy!
Powstająca szkoła podstawowa swój program nauczania będzie opierała na programie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Planowane jest wprowadzenie takich przedmiotów, jak: język polski, matematyka i historia (w klasach 0-III - wartości, tradycje i historia Polski). Przedmiotem obowiązkowym będzie także religia. Ponadto, w miarę zainteresowania ze strony uczniów i rodziców, będą prowadzone dodatkowe warsztaty: gimnastyka korekcyjna i rehabilitacyjna, plastyka, muzyka i język angielski. Podręczniki do nauki zostaną wybrane przez nauczycieli i sprowadzone z Polski, tak aby nie było problemu z ich nabyciem.
Zajęcia w szkole będą zbliżone do systemu w szkołach Irlandzkich. “Chcemy zmotywować dzieci do nauki, pomóc im w osiągnięciu sukcesu, ale także zamierzamy integrować je ze społecznością irlandzką. Głównym celem wychowawczym jest budowa świadomości dziecka jako mieszkańca Irlandii” - przekonuje Aneta Oczki. Dzieci za osiągnięcia w nauce będą otrzymywały oceny opisowe, a po ukończeniu roku szkolnego dostaną zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, które, zgodnie z ustawą o szkołach polonijnych, jest uznawane przez dyrektorów szkół w Polsce.
W związku z tym, że szkoła nie podlega pod polskie MEN, nie będzie ona z niego dofinansowana. Nauczyciele w Szkole Polonijnej pracują na zasadach wolontariatu. “Jedyne koszty, które trzeba pokryć, to koszty wynajęcia pomieszczeń i ubezpieczenia dzieci. Rodzice będą opłacali też komitet rodzicielski. W tej chwili trudno jest powiedzieć, jakie dokładnie czekają ich opłaty, gdyż zależy to od ilości chętnych, ale na pewno nie będą to jakieś drastycznie duże koszty” – informuje dyrektor szkoły.
Zapisy do Szkoły Polonijnej wciąż trwają i będą prowadzone przez cały rok. Do jednej klasy ma uczęszczać nie więcej niż dwudziestu uczniów. Gdyby okazało się, że zajęciami w sobotniej szkole zainteresowana jest też duża grupa dzieci spoza Dublina, to zostanie zorganizowany autobus.
Przed rozpoczęciem roku szkolnego odbędzie się też spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci zapisanych do szkoły.

Beata Bujnowska-Kowalska

Więcej informacji: pod nr tel. 087 2393235 codziennie w godzinach 12.00-18.00, osobiście w kancelarii Duszpasterstwa Polskiego lub drogą e-mailową pod adresem:

wyd. “Polski Herald” z 22 sierpnia 2007 r.

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl