Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Psychosłownik - Bigoreksja
Psychosłownik - Bigoreksja E-mail


BigoreksjaBigoreksja to stosunkowo nowy termin, który oficjalnie wszedł do języka w 1997 roku. Wprowadził go psychiatra Harrison Pope. Choć powszechnie uważa się, że problem z akceptacją swojego wyglądu dotyczy przede wszystkim kobiet, nie można zapominać o wyśrubowanych wzorach funkcjonujących w stosunku do mężczyzn. Mechanizm bigoreksji jest bardzo zbliżony do tego, który pojawia się przy anoreksji, czyli problem pojawia się w głowie, a chęć osiągnięcia idealnego wyglądu, rozumianego na różne sposoby, to tylko widoczny objaw poważniejszych zaburzeń. Trzeba też pamiętać, że żadna z tych chorób nie jest przyporządkowana do płci.


Psychospace


Zaczyna się niepozornie, regularne ćwiczenie na siłowni nie może przecież być szkodliwe. Łatwo jednak wpaść w sidła uzależnienia i obsesji na punkcie swojego wyglądu. O ile anorektyczka (lub anorektyk) nie akceptują swojego wyglądu ze względu na przeświadczenie o byciu zbyt grubym, bigorektyk za swój największy problem uważa niewystarczający przyrost masy mięśniowej.

Przyczyny

Bigoreksja to uzależnienie od siłowni, jednak przyczyny tej choroby wynikają ze znacznie poważniejszych zaburzeń niż tylko chęć osiągnięcia idealnej, umięśnionej sylwetki. Osoby dotknięte chorobą najczęściej w dzieciństwie miały problemy w relacjach z rówieśnikami, nie potrafiły odnaleźć się w grupie lub wytworzyły w sobie przeświadczenie o całkowitej nieskuteczności swoich działań. Takie doświadczenia sprawiają, że w dorosłym życiu chcą czuć kontrolę nad tym, co robią, a umięśniona sylwetka ma sprawić, że będą czuły się wyjątkowo. Niestety ostatecznego, tego idealnego, efektu, osoby cierpiące na bigoreksję nigdy nie osiągają, ciągle stawiając sobie coraz większe wymagania i nie zauważają dotychczasowych sukcesów. Wbrew pozorom chorymi nie są jedynie osoby o kulturystycznej, niezwykle rozbudowanej muskulaturze. Bigorektykami są także osoby, które we wstępnej fazie choroby na pierwszy rzut oka ocenilibyśmy jako po prostu dobrze zbudowane i dbające o siebie.Jak to się kończy?

Niestety najczęściej tragicznie. Chociaż sama choroba nie jest bezpośrednią przyczyną śmierci powoduje ją między innymi depresja, z którą muszą zmagać się osoby dotknięte bigoreksją. Przyjmowanie sterydów wpływa także na psychikę. Powoduje napady agresji przeplatane ze stanami całkowitego zdołowania i zniechęcenia. Często chorzy pozostawieni są  sami sobie, bez wsparcia i zrozumienia, nie potrafią poradzić sobie z coraz większym problemem uzależnienia. Wielu z nich unika kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, ponieważ kontakty z nimi często kolidują z bardzo napiętym grafikiem treningów. Bigorektykom trudno również przyznać się przed innymi do swojego problemu. Ich stan pogarsza się również przez przyjmowanie różnego rodzaju dopalaczy, które mają fatalny wpływ na zdrowie. Są przyczyną raka wątroby i nerek, zawału serca i udaru mózgu.

Jak ją rozpoznać?

Lekarze mówią o kilku głównych syndromach obsesji mięśniowej

1. Stałe niezadowolenie z wyglądu swojego ciała, przy jednoczesnej nieumiejętności określenia stanu, który chory chce osiągnąć.

2. Bez miarki ani rusz - osoba uzależniona nieustannie mierzy swoje obwody i porównuje je z innymi.

3. Rygorystyczne przestrzeganie diety wysokobiałkowej

4. Korzystanie z niebezpiecznych sterydów

5. Izolacja od innych - spowodowana głównie napiętym planem treningowym. Bigorektycy po prostu nie odczuwają potrzeby kontaktu z innymi.


Autor: Psychospace.pl

http://psychospace.pl

 

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)
Elegancki narożnik Boston
Sprzedam (13.02.2018)
Promocja - Narożnik Oslo
Sprzedam (09.02.2018)
Meble dziecięce Tenus
Sprzedam (08.02.2018)
Nowoczesny narożnik Aldo - Tanie Polskie Meble w Irlandii
Sprzedam (08.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl