Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Jak radzić sobie ze zmęczeniem?
Jak radzić sobie ze zmęczeniem? E-mail


Jak radzić sobie ze zmęczeniemWiele osób uważa stan zmęczenia za normalny, a jedyną metodą na pozbycie się go jest przeczekanie, aż minie. Jednak wychodzenie z założenia, że na zmęczenie nie ma sposobu jest błędne. Można z nim sobie radzić na wiele sposobów. Zastanów się dobrze co ci dolega, w jakich sytuacjach się nasila i czy podejmując kontr działania jesteś w stanie samodzielnie przeciwstawić się napierającemu zmęczeniu. Wtedy zmęczenie, zniechęcenie i znudzenie nie będą miały szans.


Psychospace


Znajdź przyczynę


Pokonywanie znudzenia i zmęczenia jest zbliżone do motywowania się. W obu przypadkach celem jest efektywne podjęcie działania. Czasem jednak trudno utrzymać głowę w pionie i skoncentrować myśli na czymś innym niż drzemka. Zmęczenie może mieć różne przyczyny od chorobowych po najbardziej popularny, czyli brak snu i przeciążenie organizmu. Najczęściej zaczynasz odczuwać zmęczenie gdy wykonujesz nudną, monotonną czynność. Inny rodzaj przemęczenia jest wtedy, gdy wiesz, że musisz coś zrobić, jednak fizycznie nie masz na to siły i nie jesteś w stanie podjąć już jakiegokolwiek działania. Istnieje wiele chorób u których zmęczenie wymieniane jest jako jeden z objawów: depresja, niedokrwistość, choroby tarczycy, zakażenia, choroby układu pokarmowego to tylko kilka z możliwych powodów, przez które pojawia się apatia.

Zmęczenie fizjologiczne

W zależności od tego, który rodzaj zmęczenia cię dopada musisz umieć sobie z nim radzić na różne sposoby. Odczuwane zmęczenie fizyczne jest naturalnym buforem organizmu, który próbuje bronić się przed przeciążeniem i pozbyciem się ostatnich zapasów energii. Można więc uznać, że zmęczenie ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Zmęczenie fizjologiczne ma różne odmiany i warto wiedzieć jak je rozróżniać.

1) Zmęczenie utajone, czyli takie, które nie jest bezpośrednio odczuwalne;
2) Zmęczenie umiarkowane - związane często z krótkotrwałym uczuciem dyskomfortu, ale bez wpływu na skuteczność działania. Jest to na ogół typowa i normalna reakcja wynikająca z całodziennej aktywności. Regeneracje jest zawsze adekwatna do wcześniej wykonanego wysiłku;
3) Przemęczenie, którego konsekwencją staje się wielokrotnie całkowite wycieńczenie organizmu i/lub utrata jego dotychczasowego potencjału. Właśnie w takim przypadku późniejsza regeneracja organizmu jest najtrudniejsza.Zmęczenie psychiczne

Zdecydowanie trudniej je wyeliminować. Obejmuje ono wiele dziedzin ludzkiej aktywności i może prowadzić do poważnego zaburzenia codziennego działania. Często zdarza się, że zmęczenie psychiczne daje o sobie znać w objawach zmęczenia fizjologicznego, np. nadmiernej senności, szybszym biciu serca, migrenami. Można jednak wiązać je ze sobą tylko wtedy, gdy taki stan utrzymuje się długo, a inne przyczyny zmęczenia fizjologicznego, takie jak choroby, zostały wyeliminowane. Zmęczenie psychiczne może dotyczyć rożnych sfer:

1) Sfera emocjonalna, gdy zmęczenie prowadzi do stresu lub długotrwałego utrzymywania się bardzo intensywnych przeżyć emocjonalnych;
2) Sfera poznawcza, przede wszystkim po znacznym wysiłku intelektualnym;
3) Sfera motywacyjna, jeśli w ramach codziennej aktywności dominują niepowodzenia;
4) Sfera ja, kiedy zmęczenie jest wynikiem np. kryzysu tożsamości, zaniżoną samooceną czy też konsekwencją niemożności zrozumienia siebie i poznania własnych potrzeb.

Odpoczywać trzeba umieć


O ile osłabienie wynikające z przeciążenia organizmu można łatwo zrekompensować dłuższym snem, dawką witaminy C lub porcją czekolady, ze zmęczeniem psychicznym nie będzie już tak łatwo. Przemęczonym można doradzać urlopy, wyjazdy i dobrą zabawę, jednak często nawet na wymarzonych wakacjach trudno pozbyć się uczucia niechęci do działania, nawet jeśli miałoby nam ono sprawić przyjemność. Nie warto zmuszać nikogo do dobrej zabawy, bo paradoksalnie może to tylko pogorszyć jego stan. Może sposobem na odpoczynek psychiczny będzie lektura lub nowe hobby, jednak każdy musi sam wybrać swoją metodę psychicznej "kuracji". Jeśli stan zmęczenia psychicznego i senności utrzymuje się zbyt długo, najlepiej będzie wybrać się do psychologa. Taki stan może być pierwszym krokiem do depresji.

Autor: Psychospace.pl

http://psychospace.pl

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)
Elegancki narożnik Boston
Sprzedam (13.02.2018)
Promocja - Narożnik Oslo
Sprzedam (09.02.2018)
Meble dziecięce Tenus
Sprzedam (08.02.2018)
Nowoczesny narożnik Aldo - Tanie Polskie Meble w Irlandii
Sprzedam (08.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl