Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Muzyka łagodzi obyczaje... w tłumie
Muzyka łagodzi obyczaje... w tłumie E-mail


Muzyka łagodzi obyczajePodobno korzystanie z przenośnych odtwarzaczy sprawia, że bardziej zamykamy się w sobie i odcinamy od otoczenia. Najnowsze badania dowodzą jednak, ze jest zupełnie odwrotnie. Co ciekawe, na naszą otwartość bardziej niż sam fakt słuchania muzyki wpływa jej rodzaj.

Jak się okazuje przenośne odtwarzacze mają większe znaczenie dla naszego samopoczucia niż mogłoby się wydawać. 7 miliardów ludzi na świecie i coraz większe zagęszczenie miast powoduje, że z jeszcze większym zaangażowaniem staramy się znaleźć w tłumie miejsce dla siebie.


Psychospace

Ana Tajadura Jimenez podjęła się zbadania wpływu słuchania muzyki na granice ludzkiej przestrzeni osobistej. Pozornie proste badanie podejmuje bardzo ważny współcześnie temat dotyczący tego, jak bardzo ludzie czują się zagubieni w miejskiej dżungli.

W dwóch przeprowadzonych przez badaczy eksperymentach uczestnicy słuchali muzyki przez słuchawki albo z głośników, które stały przed nimi. W zależności od warunków odtwarzano badanym pozytywną albo negatywną muzykę lub procedura przebiegała w kompletnej ciszy. Muzyka została specjalnie przygotowana na potrzeby badania tak, by uczestnicy nie kierowali się swoimi preferencjami.

Uczestnicy zostali ustawieni w odległości 3 metrów od pomocnika eksperymentatora. Przez 12 sekund słuchali losowo wybranego fragmentu muzyki. Drugi etap miał badać dopuszczalny dystans między badanym a eksperymentatorem. Eksperyment miał dwie wersje. W pierwszej uczestnik miał się zatrzymać w momencie, gdy poczuł, że dystans między nim, a drugą osobą zaczął być nieprzyjemny. W przypadku drugiej opcji mówił "stop", gdy eksperymentator naruszył dopuszczalne granice bliskości. Na koniec każdy z uczestników jeszcze raz odsłuchał puszczane wcześniej fragmenty muzyczne i ocenił w jakim stopniu każdy z nim wywołuje w nim emocje.

Okazało się, że rodzaj muzyki nie miał znaczenia w sytuacji gdy uczestnicy eksperymentu sami mieli zbliżyć się do eksperymentatora.  Rozbieżność pojawiała się gdy sytuacja została odwrócona. Osobista przestrzeń uczestników kurczyła się, gdy słuchali pozytywnej muzyki przez słuchawki jednak pozostawała na podobnym poziomie, gdy puszczano ją z głośników.

Dzięki słuchawkom eksperymentator mógł podejść bliżej badanych, za nim zaczęli oni odczuwać, że dzielący ich dystans przestaje być dla nich komfortowy. Jednak płynąca z głośników negatywna muzyka, poszerzała osobistą przestrzeń uczestników, którzy zatrzymywali eksperymentatora zdecydowanie dalej. Uzyskane efekty były tym silniejsze im silniejsze emocje wywoływały odtwarzane utwory.

Podsumowując badanie dochodzimy do wniosku, że osobista przestrzeń kurczy się najmocniej, gdy słuchamy pozytywnej muzyki za pomocą słuchawek, a rozszerza gdy negatywna muzyka płynie z głośników.

Tekst dostarczony przez serwis
Psychospace.pl
www.psychospace.pl

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl