Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Nie daj się nieśmiałości
Nie daj się nieśmiałości E-mail


Nie daj się nieśmiałościParaliżujący strach, napięcie mięśni, chaos w głowie, ściśnięte gardło - to skrajne objawy choroby zwanej nieśmiałością. Zamiast akceptować i czekać aż przejdzie lub w najgorszym przypadku zamknąć się w czterech ścianach przed światem - najlepiej zacząć działać. Będzie trudno, ale trening czyni mistrza.


Psychospace


Nieśmiałość często jest bagatelizowana. Traktowana jest nawet jako urocza cecha utożsamiana również ze skromnością. Na szczęście coraz więcej świadomych rodziców stara się od najmłodszych lat swoich pociech walczyć z ich nieśmiałością, by potem nie miała ona złych konsekwencji w dorosłym życiu. Nieśmiałość jednak nie zawsze wynika z przeżyć z dzieciństwa, może być też efektem doświadczeń już dorosłego człowieka, który zostaje wtedy zmuszony do radzenia sobie z tym samodzielnie.

Niektórzy psychologowie nazywają nawet nieśmiałość chorobą cywilizacyjną. Według książkowych definicji osobie nieśmiałej na co dzień trudno jest swobodnie kontaktować się z innymi osobami, odczuwa ona przy tym lęk przed ośmieszeniem. Trzeba też zdać sobie sprawę, że sporadyczne uczucie lęku przed publicznym wystąpieniem nie oznacza jeszcze chorobliwej nieśmiałości. Takie reakcje są normalne i pojawiają się czasem nawet u osób bardzo towarzyskich i doświadczonych w sytuacjach, w których są wystawione na ocenę innych.

Problem nieśmiałości jest bardzo złożony. Wiąże się z poczuciem odrzucenia, złymi relacjami z otoczeniem i strachem przed oceną. Przed osobą, która musi zmierzyć się z tym problemem jest wiele pracy. Warto spróbować kilku ćwiczeń o różnym stopniu trudności.



Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę, wystarczy kilka ćwiczeń:

1. Stwórz hierarchię lęku - wypisz sytuacje, które działają na Ciebie lękowo, np.: publiczne wystąpienie przed mniej niż 10 osobami, wystąpienie przed dużą publicznością, wyjście do sklepu, jedzenie w restauracji, opowiadanie kolegom z pracy o wakacjach, spóźnienie na zajęcia, gdzie wszyscy na mnie patrzą. Następnie przyporządkuj każdej sytuacji liczbę punktów od 1 - 100 (gdzie 100 oznacza największe nasilenie lęku).

2. Działaj planowo - zaplanuj też poznanie nowej osoby. Ustal, że w najbliższym miesiącu poznasz i utrzymasz znajomość z przynajmniej jedną osobą. Wybierz miejsce (praca, szkoła, restauracja, może zajęcia dodatkowe) i działaj. Wszystkie swoje działania zapisuj w notesie. Nie zrażaj się niepowodzeniem i po prostu próbuj dalej.

3. Naucz się być niedoskonałym - w wielu przypadkach to właśnie przekonanie, że zawsze trzeba być perfekcyjnym i nie wolno popełniać błędów jest główną przyczyną nieśmiałości, dlatego trzeba z tym walczyć. Pomyśl w jakiej sytuacji, że twoja niedoskonałość nie będzie dla Ciebie bardzo szkodliwa (może nie próbuj tego na rozmowie o pracę, ale za to możesz działać w restauracji). Zachowuj się w tej sytuacji niestandardowo, odwrotnie do tego, co uważasz za ideał. Zanotuj w notesie swoje zachowanie i to, jakie były tego konsekwencje.

Ćwiczenia powtarzaj, stawiając sobie poprzeczkę coraz wyżej. Zapisuj wszystkie swoje działania i co jakiś czas do nich wracaj, dzięki temu zauważysz, jakie robisz postępy.

Tekst dostarczony przez serwis
Psychospace.pl
www.psychospace.pl

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Ogłoszenia
Nowoczesny zestaw do jadalni
Sprzedam (22.02.2018)
Tlumacz Przysiegly w IRL
Usługi (21.02.2018)
Marynata i panierka do kurczaka i ryby dla lokali gastronomicznych
Różne (21.02.2018)
System Monsun
Sprzedam (20.02.2018)
Awangardowy narożnik Berlin 2
Sprzedam (20.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl