Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Wielkanoc - wyjątkowy czas...
Wielkanoc - wyjątkowy czas... E-mail


Wkrótce WielkanocWielkanoc to wyjątkowe święto, pora więc przypomnieć kilka tradycji. Przypominamy także Szanownym Czytelnikom, że w Dublinie od kilku lat święcenie wialkanocnych pokarmów odbywa się w parafii polskiej pw. św. Audeona oraz w kościele Dominikanów. Ze względu na olbrzymie tłumy, jakie się tam tego dnia zbierają oraz usytuowanie obu kościołów w centrum miasta, wielu Polaków szuka innego miejsca na poświęcenie swych wielkanocnych smakołyków. Warto więc dodać, że już od 3 lat organizowane jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę o godzinie 11:00 w kościele Św. Brygidy w Blanchardstown Village, przy Main Street.


Święconka

Święconka - nazwa pokarmów święconych w Wielką Sobotę w Kościołach katolickich Polski. Pokarmy te są spożywane w trakcie uroczystego śniadania wielkanocnego w Wielką Niedzielę. Zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, siega VII wieku.

Do kościoła przynosimy koszyczek wielkanocny, w którym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek (symboli nowego życia), w postaci kolorowych  Pisanek. Kolorowane są one przy użyciu łupin od cebuli, młodego żyta, kory dębowej, liści, wosku lub specjalnych naturalnych farbek. Jest tam też Baranek (dawniej formowany z masla lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowy i z chorągiewką z napisem Alleluja, obecnie często z czekolady; symbolizuje on zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

W koszyczku jest też sól, która miała chronić przed zepsuciem. Poswiecić należy również: chleb, wędliny, chrzan, pieprz, ser, ciasta świąteczne (np. mazurek, pascha, lukrowana babka, kołacz, strucle). Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się zielonymi listkami i haftowaną serwetką. Tradycja święconki jest pielegnowana przez wiçkszość Polaków w kraju i zagranicą.  Z okazji poswięcenia pokarmów nie zapomnijmy o zlożeniu ich części (lub ofiary) na rzecz ludzi cierpiących niedostatek, aby nie byli głodni.

Śniadanie wielkanocne


W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji w Niedzielę Wielkanocną, cała rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

W niektórych regionach, np. na Śląsku, rodzice chowali w domu, ogrodzie koszyczki ze słodyczami, prezenty od wielkanocnego zajączka, na poszukiwanie których wyruszały dzieci. Zwyczaj ten obecnie rozpowszechnił się w formie obdarowywania się w tym dniu drobnymi upominkami.Śmigus Dyngus

Śmigus-Dyngus lub inaczej "lany poniedziałek" to nazwa Poniedziałku Wielkanocnego w Polsce. Tego dnia stosowane są unikalne praktyki.

W Polsce, tradycyjnie z samego rana chłopcy polewali wodą głowę dziewcząt, które im się podobały i/lub uderzali je po nogach rózgami z długich cienkich gałązek wykonanych z wierzby, brzozy lub zdobionych gałązek drzewa. Symbolizowało to wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu.

Młode niezamężne dziewczęta były na ogół celem i dziewczyna, która nie była obiektem takich działań była powszechnie uznawana za nieatrakcyjną. Ostatnio tradycja zmieniła się i w pełni koncentruje się na polewaniu wodą. Bardziej wyszukaną metodą stosowaną współcześnie jest również spryskiwanie perfumami.

Święcenie pokarmów

W Dublinie od kilku lat święcenie odbywa się w parafii polskiej pw. św. Audeona oraz w kościele Dominikanów. Ze względu na olbrzymie tłumy, jakie się tam tego dnia zbierają oraz usytuowanie obu kościołów w centrum miasta, wielu Polaków szuka innego miejsca na poświęcenie swych wielkanocnych smakołyków.

Warto przypomnieć, że już od 3 lat organizowane jest święcenie pokarmów w Wielką Sobotę o godzinie 11:00 w kościele Św. Brygidy w Blanchardstown Village, przy Main Street.

Tomasz J. Kaplan
www.kaplan.pl

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl