Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow O majątku osobistym
O majątku osobistym E-mail


O majątku osobistymczyli: czy warto mieć bogatą żonę?

Tekst dostarczony przez Klinikę Prawa w Dublinie przy EWSPA

Rozwód przeważnie oznacza wojnę. Niezbyt często zdarza sie pokojowe załatwienie poważnych problemów. Bitwa o winę za rozkład pożycia, alimenty, opiekę nad dziećmi i... o majątek gromadzony niekiedy przez lata wyrzeczeń. W zacietrzewieniu strony niejednokrotnie sięgają po argumenty wyolbrzymiające własny wkład w powstanie tego majątku - pomniejszając zarazem osiągnięcia strony przeciwnej.


Matki zasłaniają się dziećmi - "przecież im się tez należy" - a w rzeczywistości dzieci otrzymują prawa do majątku rodziców jedynie w przypadku wyraźnie poczynionej darowizny lub jako spadkobiercy.

Pan Paweł znalazł się właśnie na etapie przygotowywania pozwu o rozwód. Utknął przy punkcie "podział majątku wspólnego". Pomimo przebywania w związku 20 lat okazało się, ze majątku wcale nie ma dużo, ale istniejący jest wart spore pieniądze, a o pieniądze warto zawalczyć. Szczególnie działka w pięknej okolicy Kaszub z wybudowanym sporym domkiem jednorodzinnym - istny rarytas... Działkę dostali od teściów pana Pawła - już z wybudowanym domkiem w stanie surowym. Pani Krysia - jeszcze małżonka - pracowała w pobliskim sklepie, on - w pobliskiej żwirowni. Z czasem Krystyna zaczęła prowadzić własny biznes - w przeciwieństwie do pana Pawła, dla którego wejście Polski do UE było istnym wybawieniem. Koledzy wybrali Irlandie - on wybrał ich, bowiem z językiem było krucho. Z czasem przestało się układać z rodzina. Małżonka traktowała go z reszta zawsze, jako głupszego; rozłąka dopełniła dzieła spustoszenia. Jedyny syn poszedł na studia i tez jakby wstydził się ojca...

Pan Paweł postanowił zacząć od nowa. Ale - ze "starym" majątkiem. No, bo i kafelki w tym domu układał, okna "plastiki" kupił, dach za jego euro był remontowany. No i na koniec - tak się jemu wydawało - dom stanowił ich współwłasność. Dobrze pamiętał słowa teściów, natomiast do papierów nigdy nie miał głowy. A te okazały się "zimnym prysznicem".W akcie notarialnym figuruje jedynie pani Krystyna. I to z panieńskim nazwiskiem. Akt został sporządzony na dwa tygodnie przed ślubem. Na podstawie artykułu 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego działka ta i domek stanowią wiec majątek osobisty pani Krystyny. Pan Paweł jedynie, w trakcie sprawy rozwodowej, może upominać się o zwrot części nakładów poczynionych na rzecz działki i domu (art. 45 cytowanego wyżej Kodeksu) i o podział majątku zakupionego w trakcie trwania związku. Może o to wnosić w pozwie rozwodowym, ale jedynie od sadu zależy czy wniosek ten w trakcie rozwodu rozpatrzy. Jeśli nie - pan Paweł po rozwodzie musiałby wszczynać odrębną sprawę o podział majątku i ponosić jej koszty (art. 58 par. 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Może to także zrobić pani Krystyna - chcąc się szybko pozbyć z życia małżonka wraz z jego pretensjami.

Z opowieści tej wynika, ze nie wszystko, co znajduje się w majątku rodziny może być własnością wspólna. Na podstawie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego majatkiem osobistym sa na przykład przedmioty nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego, otrzymane na podstawie dziedziczenia, zapisu lub darowizny (chyba, ze spadkodawca lub darczyńca postanowią inaczej) czy prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie (np. alimenty). Natomiast majątkiem wspólnym jest miedzy innymi wynagrodzenie za prace, inne dochody z działalności zarobkowej, dochody z majątku wspólnego czy osobistego każdego z małżonków oraz - najważniejsze - przedmioty nabyte w trakcie trwania małżeństwa i wspólności majątkowej.

No i wreszcie pan Paweł przekonał się, ze do papierów warto mieć "czas i głowę". Może wtedy okna i materiały na dach kupowałby rozważniej, nie koniecznie najwyższej, europejskiej jakości...

Imiona bohaterów zostały oczywiście zmienione.

Maciej Furtas
Student V roku Wydziału Prawa
EWSPA w Warszawie
Opiekun Kliniki Prawa w Dublinie przy EWSPA

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl