Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Zmiany w irlandzkim prawie drogowym
Zmiany w irlandzkim prawie drogowym E-mail


Beta Driving SchoolRSA ogłasza wejście w życie dziewięciu dodatkowych rozwiązań służących ochronie początkujących i niedoświadczonych kierowców.

Od 1 września 2010 r. RSA ogłosiła aktualizację rozwiązań naszkicowanych w Strategii Bezpieczeństwa Drogowego na lata 2007-2012, mających na celu usprawnienie metod szkolenia, egzaminowania oraz wydawania prawa jazdy kierowcom w Irlandii.


Modernizacja metod szkolenia i licencjonowania kierowców to kluczowe zagadnienie obecnej rządowej Strategii Bezpieczeństwa Drogowego. Egzaminy na prawo jazdy zostały wprowadzone w Irlandii w roku 1964. Od września 2006, kiedy do życia powałany został Urząd Bezpieczeństwa Drogowego (RSA), trwają nieustanne prace nad usprawnieniem systemu szkolenia, egzaminowania oraz wydawania praw jazdy.

Zdaniem Prezesa RSA, Noela Bretta "w chwili obecnej warunki jazdy są szczególnie wymagające: duże natężenie ruchu, złożona sieć drogowa oraz coraz szybsze pojazdy. Z tego względu tak ważne jest, aby kierowca zdobył formalną wiedzę na temat prowadzenia pojazdów, która nauczy go na całe życie, nie tylko na czas egzaminu. Doceniam przy tym dojrzałość i odpowiedzialność, jaką demonstruje na drogach zdecydowana większość młodych i niedoświadczonych kierowców. Mimo tego, brak doświadczenia to poważny czynnik ryzyka, stojący za wieloma śmiertelnymi wypadkami i kolizjami na naszych drogach. Fakty są takie, że młodzi i niedoświadczeni kierowcy statystycznie są bardziej narażeni na spowodowanie, bądź udział w śmiertelnym wypadku na irlandzkich drogach".

Przygotowując projekt wprowadzenia kilkuetapowego systemu udzielania praw jazdy w Irlandii RSA korzystała z danych odnośnie skuteczności takich rozwiązań w innych krajach, oraz prowadziła szczegółowe konsultacje społeczne w celu znalezienia rozwiązań maksymalnie polepszających bezpieczeństwo niedoświadczonych kierowców oraz innych użytkowników dróg, jednocześnie starając się nie krzywdzić tymi rozwiązaniami odpowiedzialnych początkujących kierowców, ściśle przestrzegających przepisów.

Oto dziewięć nowych rozwiązań:

- Wszyscy posiadacze nowych tymczasowych praw jazdy - z dniem 6 grudnia 2010 dla kierowców motocyklów, i z dniem 4 kwietnia 2011 dla pojazdów osobowych - zobowiązani będą do wzięcia udziału w obowiązkowym Wstępnym Szkoleniu Podstawowym (IBT), prowadzonym przez Autoryzowanego Instruktora Jazdy (ADI). Kurs szkoleniowy wynosić będzie 16h dla kategorii A (motocykle), oraz 12h dla kategorii B (pojazdy osobowe).
- Zwiększeniu ulegnie rola kierowcy nadzorującego jazdę początkujących kierowców, poprzez wprowadzenie obowiązku posiadania przez młodych kierowców dziennika jazdy, który podpisywany będzie przez Instruktora Jazdy oraz kierowcę towarzyszącego.
- Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi - dla kierowców tymczasowych oraz posiadaczy pełnego prawa jazdy przez okres krótszy niż dwa lata - zmniejszone zostanie do 0,2 promila. Ta nowelizacja prawa została już zatwierdzona przez Oireachtas i wejdzie w życie z dniem 1 września 2011.
- Liczba punktów karnych przyznawanych za poszczególne wykroczenia popełnione przez początkujących kierowców zostanie zwiększona tak, aby możliwość szybkiego przekroczenia dopuszczalnego limitu (i co się z tym wiąże, ryzyko utraty prawa jazdy) przez tych kierowców oraz tych z doświadczeniem mniejszym niż dwuletnie wpłynęły pozytywnie na podejmowane przez nich decyzje na drodze.
- Opracowany zostanie wystandaryzowany Test Oceny Sytuacji Niebezpiecznych, do przepowadzania wśród nowych kierowców. Test ten dotyczyć będzie w szczególności podejmowania działań niebezpiecznych oraz oceny zagrożeń przez młodych kierowców.
- Obecny egzamin na prawo jazdy zostanie unowocześniony tak, aby pełniej oceniać umiejętności kierowców oraz kształtować prawidłowe nawyki za kierownicą w trakcie szkolenia. Nowy format zewnętrznie akredytowanych egzaminów wprowadzony zostanie w życie w ostatnim kwartale 2011 r.
- Nowi kierowcy zobowiązani będą do oznakowania pojazdów literą R (restricted, warunkowy) przez okres pierwszych dwóch lat od przyznania pełnego prawa jazdy, aby poinformować innych o zastrzeżeniach, którymi obwarowane jest w tym okresie ich dokument.
- Obecna baza danych pytań egzaminacyjnych, wraz z dodatkowymi materiałami szkoleniowymi, zostaną przerobione tak, aby jeszcze lepiej służyły w nauce jazdy.
- Przy współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, Policją oraz instytucjami sądowniczymi opracowany zostanie nowy zakres dostępnych kar za drogowe wykroczenia dla początkujących i niedoświadczonych kierowców.

Noel Brett uważa, że "rozwiązania te są odpowiednie, sprawiedliwe i niezbędne. Szczególnie głośno zwracam się do rodziców z prośbą o zwiększenie swego zaangażowania podczas nauki jazdy przez ich dorastającą latorośl. Mimo, iż obowiązek szkolenia nie obejmie obecnych posiadaczy tymczasowych praw jazdy, to namawiam wszystkich kierowców początkujących do wzięcia udziału w szkoleniach ADI, pod okiem doświadczonych instruktorów. Przy aktywnym wsparciu ze strony młodych kierówców oraz ich rodziców jestem pewien, że owe rozwiązania w sporej mierze przyczynią się do zmniejszenia liczby zgonów i obrażeń na drogach pośród najmłodszego pokolenia irlandzkich kierowców, i to nie tylko teraz, lecz w późniejszym czasie także".

Szczegółowe informacje odnośnie kilkuetapowego systemu udzielania praw jazdy znajdziecie Państwo na:
www.rsa.ie/gdl
e-mail:      
lub pod numerem telefonu: 1890 406040

Tekst:

Bartłomiej Beta
Polski licencjonowany instruktor jazdy

Nr irlandzkiej licencji F34803
Beta Driving School
www.beta-naukajazdy.com


 

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl