Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Polacy w Irlandii zjednoczeni w żałobie
Polacy w Irlandii zjednoczeni w żałobie E-mail


Polacy w Irlandii zjednoczeni w żałobieSobotnia katastrofa prezydenckiej delegacji pozostawiła po sobie niewyobrażalny ból i smutek. Polacy, mieszkający w Irlandii, choć z daleka od ojczyzny, równie dotkliwie przeżywali dni żałoby. W wielu miejscach Irlandii przedstawiciele lokalnej społeczności, wraz z władzami miast i mieszkańcami, organizują właśnie msze żałobne, czuwania i składają wpisy do ksiąg kondolencyjnych.


Przed siedzibą Ambasady Rzeczypospolitej w Dublinie przechodnie - zarówno Polacy, jak i Irlandczycy - składają  kwiaty i zapalają znicze. Nad Ailesbury Road unosi się zapach topionego wosku... Dominują małe grupy, rodziny z dziećmi, kierowcy pojedynczych samochodów. Przejeżdżające obok auta przystają, pasażerowie żegnają się, zagadują stojących Polaków, wyrażają kondolencje. Wśród złożonych bukietów kwiatów dominuje kolor czerwono-biały, choć wiele z wiązanek podpisanych jest irlandzkimi nazwiskami.

Z inicjatywy samych przechodniów znicze zapalono również przed siedzibą polskiego konsulatu, tuż obok najbardziej ruchliwego skrzyżowania w Dublinie, przy moście O'Connell Bridge. Flagi przed polskimi placówkami dyplomatycznymi oraz siedzibami polonijnych organizacji i stowarzyszeń opuszczono do połowy lub przepasano kirem.

Od poniedziałku 12-go do czwartku 15-go kwietnia 2010 w godzinach 10.00 - 20.00 w Ambasadzie przy 12 Ailesbury Road udostępniona jest księga kondolencyjna.

Również na piątek 16 kwietnia zaplanowano mszę żałobną w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczysta Msza Święta w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem odbędzie się w Kościele Św. Audoena (14 High Street, Dublin 8) w dniu 16 kwietnia o godz. 17.00. Mszę będzie celebrował Arcybiskup Dublina, Diarmuid Martin i weźmie w niej udział Korpus Dyplomatyczny oraz przedstawiciele irlandzkiego Parlamentu, Premiera i Rady Ministrów.

Polacy w Irlandii zjednoczeni w żałobie

Tymczasem, w niedzielę 11 kwietnia polski kościół przy High Street w Dublinie zgromadził w południe tysiące Polaków na mszy żałobnej, odprawionej w intencji tragicznie poległych Prezydenta Kaczyńskiego, jego małżonki oraz najwyższych władz polskich. We mszy uczestniczyła prezydent Irlandii Mary McAleese wraz z przedstawicielami irlandzkiego rządu, władz lokalnych, członkami polskich i irlandzkich organizacji oraz reprezentantami obu społeczności lokalnych. Gotycki kościół nie zdołał pomieścić wszystkich, którzy przybyli oddać cześć zmarłym, setki osób uczestniczyły w uroczystości na chodniku i placu przed świątynią.

We mszy żałobnej, koncelebrowanej w głównej siedzibie polskiego duszpasterstwa w Irlandii, udział wzięła prezydent Republiki Irlandii Mary McAleese wraz z małżonkiem, która przybyła na zaproszenie polskiego ambasadora, Tadeusza Szumowskiego. Powitanie obojga u wejścia do kościoła było bardzo emocjonalne, przedstawiciele polskiej placówki pozostają bowiem w bliskich stosunkach z prezydencką parą.


Udział we mszy żałobnej wzięli również minister stanu w gabinecie premiera, Pat Carey TD, minister ds. społecznych, Éamon Ó Cuív TD, reprezentanci irlandzkiej kurii biskupiej, księża dominikanie i redemptoryści, przedstawiciele polonijnych organizacji Irish-Polish Society, Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego, Forum Polonia, konsulowie oraz pracownicy ambasady RP w Dublinie. Msza celebrowana była w dwu językach, polskim i angielskim.

"Wielu z nas przeżywa to jako osobistą tragedię, wręcz tragedię rodzinną. Wczoraj i dziś wiele osób płakało w tym kościele" - powiedział w  kazaniu duszpasterz Polaków, ks. Jarosław Maszkiewicz. "Wśród tych, którzy zginęli w tej tragicznej katastrofie, wiele osób związanych było z tym kościołem, z naszą parafią. Prezydent Kaczyński był w naszym kościele podczas jego wizyty w Irlandii w lutym 2007 roku, znał ten kościół i jego problemy. Również pan Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, związany był z naszą parafią. Odwiedził ją ledwie w styczniu tego roku, gdzie złożył wizytę w działającym tutaj Centrum Informacji Społecznej i Prawnej, którego był inicjatorem i nad którym sprawował patronat. Również marszałek Maciej Płażyński, jako dyrektor Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", znał irlandzką polonię, był tutaj przy przekazaniu tego kościoła polskiej społeczności przez dublińską kurię" - przypomniał ks. Maszkiewicz.

Polacy jednoczą się również w innych miejscach Irlandii. Polska społeczność w Kilkenny spotkała się w niedzielę na mszy żałobnej w intencji ofiar katastrofy, przez centrum miasta zaś przejechał kondukt samochodów z flagami.

Pamięć ofiar uczczono również w Cork: "Nasze centrum od piątku bierze udział w targach organizacji wolontaryjnych. Na wieść o tragedii stoisko nakryliśmy kirem, wyłożyliśmy również księgę kondolencyjną, gdzie wpisują się Polacy i Irlandczycy" - relacjonuje Wojciech Białek z Centrum Together-Razem. "Niedzielny dzień wystawienniczy rozpoczął się  minutą ciszy w intencji poległych, zaś Burmistrz Cork złożył na nasze ręce kondolencje w związku z sobotnią tragedią pod Smoleńskiem". Wojciech nie ukrywał, że osobiście bardzo przeżywa tę tragedię: "Na pokładzie zginął mój kolega ze szkoły podstawowej, major Grzywna, drugi z pilotów feralnego lotu..." - wyznał.

Mieszkający na zachodnim krańcu Irlandii mieszkańcy Galway przekazywali sobie dziś słowa pociechy i współczucia. "Wszyscy jesteśmy wzruszeni tą tragedią, uczcijmy tutaj za granicą pamięć tych, którzy zginęli. Przywiążmy czarne wstążeczki do samochodów, niech to bedzie oddaniem hołdu, niech Irlandia widzi, że Polacy są solidarni i w takich chwilach..." - mówił pan Bogdan. Kilkanaście osób, za pośrednictwem lokalnych forów internetowych, umawiało się na wspólne czuwanie w miejskiej katedrze w niedzielne południe.

Polacy w Irlandii zjednoczeni w żałobie

W Limerick, w kościele St Michael's Church, Denmark Street, wystawiona jest do niedzieli księga kondolencyjna. Natomiast czlonkowie  Irish Polish Cultural and Business Association spotkali się we wtorek z burmistrzem Limerick, Cllr Kevinem Kiely w Limerick City Hall, gdzie wystawiona jest księga kondolencyjna.

"W Waterford codziennie w okresie żałoby narodowej będą odbywały się modlitwy i czuwania w kościele Św. Patryka (obok Argosa) od godz. 20:30. W piątek o 19:00 w kościele St. John's odbędzie się polsko-irlandzka Msza Św. za ofiary katastrofy oraz za Polskę sprawowana przez miejscowego księdza Liama? - relacjonuje Krzysiek Wiśniewski z organizacji Waterpol. Zarówno w kościele, jak i miejskim ratuszu, wyłożone są księgi kondolencyjne.

Również w Wexford odbyła się msza za ofiary katastrofy.

Tekst: Anna Paś
Współpraca: Wojtek Białek (Centrum Together-Razem, Cork), Gabriel Besta (kierunekirlandia.com)
oraz Katarzyna Ramsey (UL, Limerick), Krzysiek Wiśniewski (Waterpol, Waterford).

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl