Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Dwie minuty ciszy w irlandzkim Dundalk
Dwie minuty ciszy w irlandzkim Dundalk E-mail


Dwie minuty ciszy w irlandzkim DundalkW sobotę rano do niemalże każdego z nas, Polaków na emigracji dzwoniła rodzina z Polski, by przekazać informację o tragicznej śmierci naszego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony i wielu ważnych osobistości naszego kraju. - Lecieli do Katynia. Samolot nie wylądował, rozbił się w Smoleńsku - mówili. Nie mogliśmy uwierzyć...


Wszyscy włączyliśmy dostępne nam środki przekazu, niektórzy polską telewizję pozostali internet i z przerażaniem przeglądaliśmy relacje. Z czasem zaczęły docierać do nas obrazy z Polski pogrążonej w żałobie i smutku. Widzieliśmy ludzi składających kwiaty, znicze, wpisujących się do ksiąg kondolencyjnych. Nasze serca rozdzierał ten sam żal.

- Trudno było siedzieć przed telewizorem i spokojnie patrzeć na to wszystko - mówi Katarzyna Keringer, która mieszka w Irlandii od trzech lat. Jej mąż Krzysztof wraz z przyjacielem Piotrem Staszczukiem postanowili, że należy również tutaj w irladzkim Dundalk uczcić wspólnie z rodakami pamięć ofiar tragedii . - Poprosiliśmy tutejszą policję o pozwolenie na zgromadzenie na głównym placu pod fontanną. Potem zaczęliśmy wysyłać wiadmości z informacją o spotkaniu do wszystkich znajomych nam Polaków z prośbą o przekazanie jej dalej - opowiada Krzysztof.

W rezultacie w niedzielę o 11 przed fontanną w Dundalk, 30-tysięcznym miesteczku,  pojawiło się prawdopodobnie więcej niż stu Polaków. Wielu z nich przyszło całymi rodzinami. Na schodach, wokół zdjęcia prezydenckej pary przepasanego czarną wstążką składadali kwiaty i zapalali świeczki.

Najpierw połączyliśmy się myślami z Polską i również w tym samym czasie co w kraju dwiema minutami ciszy uczciliśmy pamięć ofiar katastrofy. Potem przeczytano list z kondolencjami od wszystkich Polaków z Dundalk skierowany na ręce polskiego Ambasadora w Dublinie: "...poruszeni rozmiarem tragedii i ogromnej straty jaką poniósł nasz kraj, Polska społeczność miasta Dundalk łączy się w bólu i modlitwie z rodzinami ofiar oraz całym narodem polskim..."

Z zainteresowaniem na to co się działo patrzyli inni mieszkańcy miasta, wiedzieli o tragedii, podchodzili i składali nam wyrazy współczucia...

Wracając do domów czuliśmy, że dobre i było to, że udało się nam Polakom spotkać w tak przykrych okolicznościach i spełnić patriotyczny obowiązek oddania czci tragicznie zmarłym przedstawicielom naszego kraju. - Na co dzień każdy z nas żyje własnym życiem i pracą. Dzisiaj, w tej trudnej sytuacji szczególnie czuło się potrzebę integracji naszego polskiego środowiska tutaj, tak daleko od ojczyzny - mówi Małgorzata Pelikan, szczecinianka mieszkająca w Dundalk.

Magdalena Górna
Dundalk

 

 


<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl