Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Jesteśmy by działać
Jesteśmy by działać E-mail


Współpraca metodą na wyzwania post recesyjnej Irlandii

Forum Polonia to największa sieć, skupiająca działaczy, grupy i organizacje polonijne w Irlandii. W słoneczną sobotę 6 marca na VII Zjeździe podsumowano sukcesy dwuletniej już aktywności, zebrano informacje nt. sytuacji i wyzwań Polaków w dobie kryzysu ekonomicznego oraz zainaugurowano program szkoleń. Na spotkanie przybyło niemal 50-ciu lokalnych liderów, przedstawicieli organizacji społecznych, mediów i badaczy akademickich z całej Irlandii, dzięki czemu mieliśmy okazję do wymiany doświadczeń z przedstawicielami grup z Portlaois, Galway, Kilkenny, Cork, Limerick oraz Dublina.Gośćmi honorowymi VII Zjazdu Forum Polonia byli konsul Ewa Sadowska oraz Ambasador RP w Dublinie, dr Tadeusz Szumowski, który wygłosił entuzjastyczny wykład inauguracyjny. Podkreślał w nim konieczność wzmacniania sieci współpracy pomiędzy polskimi organizacjami, która przyczyni się dla jeszcze lepszej promocji interesów polskiej społeczności w Irlandii.   

Program tegorocznego Zjazdu stanowi odpowiedź na obecną sytuację społeczności polskiej w Irlandii. Przedstawiciele grup, mediów i organizacji społecznych na co dzień bowiem mają kontakt z Polakami, których  dotknęły skutki recesji i trudności ekonomicznych, jakich doświadcza właśnie Irlandia. Stąd celem spotkania jest dalsza rozbudowa sieci wymiany informacji poprzez stronę forumpolonia.org i spotkania, a także zaoferowanie polonijnym działaczom pomocy w rozwoju umiejętności liderskich  m.in. dzięki programowi szkoleń  i zwiększenie wpływu na politykę Polski i Irlandii wobec Polskich emigrantów.

Ważną część spotkania stanowiły zajęcia warsztatowe, skupione wokół pięciu paneli tematycznych:

- Praca i rozwój zawodowy
- Integracja na poziomie społeczno-kulturalnym. Promocja Polski.
- Edukacja dzieci i młodzieży
- Zaangażowanie polityczno-instytucjonalne. Lobbing.
- Dostęp do świadczeń socjalnych i służby zdrowia w IrlandiiDyskusje panelowe toczyły się wokół analizy obecnej sytuacji w danym sektorze, powołując się na bezpośrednie doświadczenia osób zaangażowanych w działalność społeczną. Członkowie FP debatowali nad wyzwaniami i metodami osiągania jak najlepszych efektów swojej pracy. Wnioski z dyskusji panelowych staną się podstawą raportu, kreślącego sytuację polskiej społeczności w Irlandii.

Zjazd oferował możliwość wymiany informacji i opinii na temat sytuacji i problemów Polaków w Irlandii. Spotkania z ludźmi, którzy coś robią, są aktywni i organizują się dala również szansę ku temu, by indywidualni uczestnicy zjazdu mogli zweryfikować swoje obserwacje na bazie kolektywnych spostrzeżeń - to bardzo budujące doświadczenie! - Katarzyna Ramsey, University of Limerick

Uczestnicy Zjazdu FP wzięli również udział w warsztatach statutowych, których celem było dookreślenie celów i strategii Forum Polonia oraz korzyści, płynących z networkingu w sektorze NGO.

Program zjazdu trafił w potrzeby uczestników, którzy bardzo pozytywnie ocenili organizacje spotkania. Zjazd uświadomił, jak ogromna jest potrzeba istnienia Forum Polonia jako platformy wymiany informacji i współdziałania, ale także edukacji i udzielania wsparcia merytorycznego dla tworzących się organizacji i  działaczy społecznych. Polonijne grupy w Irlandii działają w większości lokalnie i 'dla Polaków', niekiedy w izolacji. Pracując społecznie mamy możliwość zabawy, rozwoju i, co warte podkreślenia, wywołania Pozytywnej Zmiany. Łącząc siły jesteśmy bardziej wiarygodni i efektywni. Czas też, byśmy jako społeczność, mieli większą kontrolę i wpływ na sposób działania służby publicznej, przestrzeganie naszych praw i byśmy z rozmysłem budowali wizerunek Polaka w Irlandii i Polski - podsumowała Emilia Marchelewska, jedna z liderek FP.Drugą część programu Zjazdu FP stanowiły wystąpienia przedstawicieli organizacji, działających w sektorze NGO. Monica Anne Brennan z Integrating Ireland mówiła o potrzebie profesjonalizacji działalności społecznej oraz korzyściach z organizowania się w większe, łatwiej rozpoznawalne grupy interesów. W podobnym tonie uczestników Zjazdu przekonywał Gerry Loughrey, promując ideę tzw. społecznej przedsiębiorczości i zwiększania reprezentacji polskiej społeczności na płaszczyźnie publicznej.Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń oraz informacji o świadczonych usługach i projektach, prowadzonych przez organizacje członkowskie. Najważniejszą z niż jest uruchomienie forum internetowego, będącego częścią platformy www.forupolonia.org, gdzie członkowie FP mogą aktywnie dyskutować na temat swoich projektów.

Prostą, ale cenną inicjatywą,  jest założenie forum internetowego, dające możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów, oraz informowania się wzajemnie o organizowanych imprezach. Forum Polonia jest dla nas platformą, dającą możliwość wymiany doświadczeń i skoordynowania działań pomiędzy grupami działającymi na rzecz polskiego społeczeństwa w małych miejscowościach - Joanna Futera, Kilkenny News.

Spotkanie było również okazją do inauguracji szkoleń liderskich. Wstęp do cyklu warsztatów stanowił wykład Anny Paś, dziennikarki i aktywistki społecznej, absolwentki Szkoły Liderów, na temat pozyskiwania grantów na działalność w sektorze NGO.

Wykład dotyczący grantów uświadomił uczestnikom potrzebę formalizowania swojej działalności, by móc tym skuteczniej ją kontynuować. Najważniejsze jednak przesłanie, to że  nie jesteśmy w Irlandii sami i wszelkie akcje, które otwierają nas na inne grupy migrantów, mają większe szanse na poparcie ze strony grantodawców - Katarzyna Ramsey, UL.Owocem VII Zjazdu Forum Polonia będzie raport, stanowiący podsumowanie sytuacji Polaków w post-recesyjnej Irlandii. Celem raportu jest krytyczne przyjrzenie się działaniom i wyzwaniom, stojącym naprzeciw polskiej społeczności, w oparciu o badania terenowe oraz spostrzeżenia lokalnych przedstawicieli organizacji, grup i liderów społecznych - tym samym będzie to pierwszy raport tego typu, odwołujący się bezpośrednio do doświadczeń nas, emigrantów post-akcesyjnych.  Publikacja szczegółowego raportu przewidziana jest na maj-czerwiec 2010.

Wsparcia lokalowego udzieliła centrala związków zawodowych SIPTU, a finansowego Urząd Miasta Dublina.

VII Zjazd Forum Polonia
Sobota, 6 marca, 2010 - Liberty Hall (Siptu), Eden Quay
Szczegółowy program Zjazdu: www.forumpolonia.org
Kontakt:

www.PolskiExpress.ie

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl