Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Czas wybrać swój fundusz emerytalny
Czas wybrać swój fundusz emerytalny E-mail


O czym warto pamiętać wybierając swoje pierwsze OFE?O czym warto pamiętać wybierając swoje pierwsze OFE?

10 stycznia 2010 r. mija najbliższy ostateczny termin samodzielnego wyboru Otwartego Funduszu Emerytalnego. Choć do tego czasu zostało jeszcze 1,5 miesiąca, to nie ma co ukrywać, że sprawą tą warto zainteresować się już dziś. Zbliżający się wielkimi krokami okres świąteczno-noworoczny w podejmowaniu tak ważnych decyzji raczej nie będzie sprzyjał.Warto pamiętać  o tym, że obowiązek przynależności do OFE istnieje dla każdej osoby, która urodziła się po 31 grudnia 1968 r. i została objęta ubezpieczeniem społecznym. Prościej ujmując, do OFE musi zapisać się każda osoba, która rozpoczęła swoją pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, albo też rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z obowiązku podpisania umowy z OFE są za to zwolnieni studenci i uczniowie w wieku do 26 lat, którzy pracują na podstawie umowy zlecenia lub też rozpoczęli studia doktoranckie.     

Teoretycznie umowa z wybranym Otwartym Funduszem Emerytalnym powinna być podpisana w przeciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Praktyka pokazuje jednak, że czas ten w zdecydowanej większości przypadków jest o wiele, wiele dłuższy. Z jednej strony ZUS po upływie okresu 7-dniowego zobowiązany jest co prawda do listownego przypomnienia danej osobie o konieczności dokonania wyboru, ale z drugiej strony warto pamiętać o tym, że każdego roku ostatecznymi terminami samodzielnego wyboru OFE są odpowiednio: 10 stycznia i 10 lipca.

Przykład:


Pani A rozpoczęła swoją pierwszą w życiu pracę na etacie w dniu 1 października 2009 r. i tym samym umowę z konkretnym OFE teoretycznie powinna podpisać do dnia 8 października 2009 r. Praktycznie, na samodzielny wybór swojego Funduszu i związane z tym kwestie formalne ma jednak czas, aż do 10 stycznia 2010 r., a więc nie 7 dni, ale ponad 3 miesiące.Osoby, które z różnych względów, nawet do tego ostatecznego terminu, umowy z żadnym OFE jednak nie podpiszą, zostaną przydzielone losowo przez ZUS do jednego z nich. Losowanie odbywa się dwa razy w roku, w ostatnim dniu roboczym stycznia i lipca. ZUS informacje o wyniku losowania przesyła do uczestniczących w nim OFE, a te z kolei powiadamiają swoich nowych członków o tym zaistniałym fakcie. Informacja przekazywana jest także na linii ZUS - osoby uczestniczące w losowaniu.  

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że w losowaniach nie biorą udziału wszystkie funkcjonujące na polskim rynku OFE, których liczba w tym momencie wynosi 14. Z losowania wyłączone są po pierwsze te, których udział w rynku przekracza 10% (obecnie: Aviva OFE Aviva BZ WBK, ING OFE i OFE PZU "Złota Jesień"), a po drugie te, które w dwóch ostatnich okresach badawczych nie uzyskały stopy zwrotu z inwestycji przewyższającej średnią ważoną. I tak w ostatnim, 18-tym już losowaniu ZUS, które odbyło się 31 lipca br., brały udział: AIG OFE, Allianz Polska OFE, AXA OFE, Generali OFE, Pekao OFE i OFE Pocztylion. Łącznie w wyniku losowania pozostały one 38,668 tys. nowych członków.


Sporządził:

Marek Nienałtowski
Główny Analityk Money Expert S.A.

***
Bliższe informacje:

Marek Nienałtowski
Główny Analityk Money Expert SA
Tel.: 22/ 495 80 00
Tel. kom.: 519 340 930
Email:

Biuro Prasowe Money Expert SA
Marek Czarski, e-mail: , tel.: 22/ 569 69 11, fax: 22/ 834 83 23

***
Komentarz ten przygotowany został tylko i wyłącznie w celach informacyjnych, a jego treść jest jedynie wyrazem osobistych poglądów autora, nie stanowiąc tym samym żadnej "rekomendacji" do podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych przez jego czytelnika. Zgodnie z powyższym zarówno Money Expert SA, jak i autor komentarza nie ponoszą odpowiedzialności za działania będące skutkiem lektury tego opracowania.

***
Money Expert SA jest profesjonalną i niezależną firmą doradztwa finansowego, specjalizującą się w usługach kredytowych i inwestycyjnych. Współpracuje z wieloma instytucjami finansowymi, w tym z największymi polskimi bankami, dzięki czemu zapewnia swoim klientom najkorzystniejszą ofertę kredytową. Firma powstała w lutym 2005 r. Działalność operacyjną rozpoczęła cztery miesiące później. Właściwą działalność handlową Money Expert SA uruchomił w 2006 r. Prezesem Zarządu Money Expert SA jest Piotr Junak, finansista z wieloletnim doświadczeniem. Obecnie Money Expert SA ma 14 oddziałów: w Warszawie(2), Poznaniu(2), Łodzi, Katowicach, Wrocławiu(2), Lublinie, Szczecinie(2), Krakowie(2), Gdańsku. Docelowo sieć salonów obejmować będzie 30 placówek. Usługi doradztwa finansowego Money Expert SA promuje również poza granicami kraju - w Irlandii, gdzie w Dublinie od listopada 2007 roku funkcjonuje jego placówka.

Udziałowcami Money Expert SA są: Limaplan Limited - firma zarejestrowana i powołana do życia w Londynie w 1999 r., będąca członkiem prywatnej grupy inwestowania kapitału (Prezes Limaplan Limited Graham Smith jest z pochodzenia londyńczykiem, który od 40 lat mieszka i pracuje w Lichtensteinie) oraz Bensari Consulting - firma, której pole działania to doradztwo i organizacja procesów finansowych w zakresie rozrachunków, monitoringu i windykacji. Akcjonariusze posiadają udziały w proporcji 70/30.

Grupa, której częścią jest Limaplan Limited, zajmuje się w inwestowaniem głównie w nieruchomości, kapitał i rozrywkę. Dotychczasowe inwestycje w Polsce dotyczyły rynku nieruchomości. Pierwszą z nich rozpoczęto we Wrocławiu w 1996 r. Obecnie zakończono już większość projektów, lecz prace trwają nadal w budynku Wratislava Center Business i w jednym z kompleksów hotelowych we Wrocławiu.

Firma Bensari Consulting od 1997 r. zorganizowała kilkanaście programów emisji papierów dłużnych. Pośredniczyła również w transakcjach przejmowania wielu firm. Zarządza należnościami kilku dużych podmiotów. Na bazie zdobytych doświadczeń stworzyła systemy informatyczne MR3 i MR4, które efektywnie wspierają procesy finansowe w przedsiębiorstwach.

***

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl