Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Nowa ustawa pomocna i kredytobiorcom, i bankom
Nowa ustawa pomocna i kredytobiorcom, i bankom E-mail


Z dniem 5 sierpnia 2009 r. wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę. Pomoc będzie realizowana za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a środki na ten cel będą pochodzić z Funduszu Pracy. Nie ma co ukrywać, że to dobra informacja przynajmniej dla części kredytobiorców, którzy pracę już utracili lub też utracą w przyszłości, jednak trudno nie oprzeć się wrażeniu, że jeszcze lepsza dla banków - i to wszystkich...
Bowiem w ten oto prosty sposób uzyskują one bowiem kolejne już, po "nieobowiązkowym" ubezpieczeniu od ryzyka utraty pracy, zabezpieczenie udzielonych przez siebie kredytów hipotecznych.

Według ustawy pomoc państwa może być przyznana kredytobiorcom, którzy utracili nie z własnej winy i nie na własne życzenie pracę etatową lub zakończyły prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej po
1 lipca 2008 r. i co ważne: zarejestrowali się jako bezrobotni, uzyskali prawo do zasiłku i w dniu złożenia w swoim powiatowym urzędzie pracy wniosku o pomoc państwa - mają na to czas do 31 grudnia 2010 r. - posiadały status bezrobotnego. O pomoc państwa mogą wnioskować także małżeństwa, między którymi istnieje wspólność majątkowa, nawet jeśli pracę utracił ten z małżonków, który nie jest stroną umowy kredytowej. 

Ustawa ta, oczywiście jak każda inna pomocowa, zawiera jednak sporo ograniczeń.

Po pierwsze, wysokość miesięcznej pomocy państwowej wynosi maksymalnie 1200 złotych, jest udzielana na 12 miesięcy i obejmuje swoim zasięgiem zarówno ratę kapitałową, jak i odsetkową. Oznacza to, że jeśli płacimy wyższą miesięczną ratę, to różnicę będziemy musieli pokryć niestety z własnej kieszeni.

Po drugie i chyba najważniejsze, należy zdawać sobie sprawę z tego, że pomoc państwa nie jest bezzwrotna. To pewnego rodzaju pożyczka, tyle że nieoprocentowana. Zgodnie z ustawą zwrot pomocy przyznanej na podstawie ustawy rozpoczyna się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym upłynęły dwa lata od zaprzestania płatności rat pomocy i jest dokonywany przez 8 kolejnych lat w równych nieoprocentowanych miesięcznych ratach, płatnych do 15 dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy Funduszu Pracy właściwego powiatowego urzędu pracy.Po trzecie, ustawa wyraźnie mówi o tym, że pomoc nie może być przyznana gdy:

1. Jeden z kredytobiorców uzyskał pomoc na zasadach określonych w ustawie, chyba że pomoc nie jest już udzielana, a okres udzielonej pomocy nie przekroczył 11 miesięcy. W takim przypadku łączny okres pomocy przyznanej kredytobiorcom na spłatę kredytu mieszkaniowego, zabezpieczonego hipoteką ustanowioną na tym samym przedmiocie kredytowania, nie może przekroczyć 12 miesięcy.
2. Umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana.
3. W dniu złożenia wniosku o pomoc uprawniony lub jego małżonek:
- jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
- posiada inne spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego budowanych w celu przeniesienia ich własności na rzecz członków;
- jest najemcą innego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

I wreszcie należy pamiętać o tym, że BGK zaprzestaje przekazywania rat pomocy, gdy tylko uzyska informację dotyczącą tego, że: uprawniony do pomocy utracił status bezrobotnego, przedmiot kredytowania został zbyty, umowa kredytowa została wypowiedziana, kredyt został spłacony lub z przedmiotu kredytowania podjęte zostały czynności egzekucyjne.

Sporządził:

Marek Nienałtowski
Główny Analityk Money Expert S.A.

***
Bliższe informacje:

Marek Nienałtowski
Główny Analityk Money Expert SA
Tel.: 22/ 495 80 00
Tel. kom.: 519 340 930
Email:

Biuro Prasowe Money Expert SA
Irmina Dzyr
, e-mail:
, tel.: 22/ 569 69 21, fax: 22/ 834 83 23

***
Komentarz ten przygotowany został tylko i wyłącznie w celach informacyjnych, a jego treść jest jedynie wyrazem osobistych poglądów autora, nie stanowiąc tym samym żadnej ?rekomendacji? do podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych przez jego czytelnika. Zgodnie z powyższym zarówno Money Expert SA, jak i autor komentarza nie ponoszą odpowiedzialności za działania będące skutkiem lektury tego opracowania.

***
Money Expert SA jest profesjonalną i niezależną firmą doradztwa finansowego, specjalizującą się w usługach kredytowych i inwestycyjnych. Współpracuje z wieloma instytucjami finansowymi, w tym z największymi polskimi bankami, dzięki czemu zapewnia swoim klientom najkorzystniejszą ofertę kredytową. Firma powstała w lutym 2005 r. Działalność operacyjną rozpoczęła cztery miesiące później. Właściwą działalność handlową Money Expert SA uruchomił w 2006 r. Prezesem Zarządu Money Expert SA jest Piotr Junak, finansista z wieloletnim doświadczeniem. Obecnie Money Expert SA ma 14 oddziałów: w Warszawie(2), Poznaniu(2), Łodzi, Katowicach, Wrocławiu(2), Lublinie, Szczecinie(2), Krakowie(2), Gdańsku. Docelowo sieć salonów obejmować będzie 30 placówek. Usługi doradztwa finansowego Money Expert SA promuje również poza granicami kraju ? w Irlandii, gdzie w Dublinie od listopada 2007 roku funkcjonuje jego placówka.

Udziałowcami Money Expert SA są: Limaplan Limited ? firma zarejestrowana i powołana do życia w Londynie w 1999 r., będąca członkiem prywatnej grupy inwestowania kapitału (Prezes Limaplan Limited Graham Smith jest z pochodzenia londyńczykiem, który od 40 lat mieszka i pracuje w Lichtensteinie) oraz Bensari Consulting ? firma, której pole działania to doradztwo i organizacja procesów finansowych w zakresie rozrachunków, monitoringu i windykacji. Akcjonariusze posiadają udziały w proporcji 70/30.

Grupa, której częścią jest Limaplan Limited, zajmuje się w inwestowaniem głównie w nieruchomości, kapitał i rozrywkę. Dotychczasowe inwestycje w Polsce dotyczyły rynku nieruchomości. Pierwszą z nich rozpoczęto we Wrocławiu w 1996 r. Obecnie zakończono już większość projektów, lecz prace trwają nadal w budynku Wratislava Center Business i w jednym z kompleksów hotelowych we Wrocławiu.

Firma Bensari Consulting od 1997 r. zorganizowała kilkanaście programów emisji papierów dłużnych. Pośredniczyła również w transakcjach przejmowania wielu firm. Zarządza należnościami kilku dużych podmiotów. Na bazie zdobytych doświadczeń stworzyła systemy informatyczne MR3 i MR4, które efektywnie wspierają procesy finansowe w przedsiębiorstwach.
 
***

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl