Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Pomoc finansowa dla poszukujących pracy
Pomoc finansowa dla poszukujących pracy E-mail


Informacje docierające z irlandzkiego rynku pracy niestety nie napawają optymizmem. Bezrobocie osiągnęło historyczne wskaźniki, ekonomiści przebąkują o kolejnych tysiącach, którzy do końca roku utracą swoje stanowiska a rząd zapowiada uszczelnienie polityki socjalnej, mające na celu załatanie dziurawego budżetu... Co jednak zrobić, kiedy stracimy nagle zatrudnienie? Czy możemy liczyć na jakiekolwiek wsparcie? Jakie świadczenia przysługują nam w związku z utratą pracy?

Pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, równo rok temu otwarto przy Polskim Duszpasterstwie w Irlandii pierwsze Centrum Informacji Społecznej i Prawnej. Założeniem działalności Centrum jest przede wszystkim pomoc Polakom w następujących sprawach:
- informacja i pomoc prawna dla Polaków w Irlandii w zakresie: prawa pracy, świadczeń socjalnych, dostępu do opieki zdrowotnej, zagadnień podatkowych;
- pomoc w znalezieniu profesjonalnej pomocy prawnej w sprawach wymagających zatrudnienia irlandzkiego adwokata, radcy prawnego, notariusza (sprawy karne, wykroczenia drogowe, cywilne sprawy sądowe, sprawy w z zakresu prawa rodzinnego);
- pomoc Polakom powracającym do Polski (zagadnienia podatkowe, transfer świadczeń socjalnych, pomoc w nierozwiązanych kwestiach prawnych na terytorium Polski);

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez odwiedzających Centrum.

Czym różni się zasiłek Jobseeker’s Benefit od Jobseeker’s Allowance?

Jobseeker Benefit:

• Prawo do tego świadczenia jest ustalane w pierwszej kolejności, jako prawo wynikające z odpowiedniego okresu pracy. Świadczenie to nie przysługuje osobie, która pozostawała w samozatrudnieniu (self-employed).
• Aby otrzymać Jobseeker’s Benefit należy mieć opłaconą odpowiednią liczbę składek PRSI.
• Aby otrzymać Jobseeker’s Allowance i Jobseeker’s Benefit należy być osobą bezrobotną, zdolną do pracy i aktywnie jej poszukującą.
• Jobseeker’s Benefit jest przyznawane niezależnie od naszych dochodów i majątku (kryterium dochodowe).
• Aby otrzymać Jobseeker’s Benefit  należy przedłożyć formularze P45 i P60.
• Wymagane są dowody poświadczające aktywne poszukiwanie pracy (np. listy z odmowami od pracodawców).
• Jobseeker’s Benefit jest świadczeniem, które może zostać przeniesione do Polski.
• Jobseeker’s Benefit jest świadczeniem przyznawanym niezależnie od kiedy uprawniony przebywa na terenie Irlandii.

Jobseeker Allowance

• Jobseeker’s Allowance(zapomoga) może otrzymać osoba, która nie jest uprawniona lub już straciła prawo do Jobseeker’s Benefit (zasiłku) lub osoba, która pozostawała w samozatrudnieniu (self-employed).
• Świadczenie to nie jest warunkowane określoną ilością opłaconych składek PRSI.
• Aby otrzymać Jobseeker’s Allowance i Jobseeker’s Benefit należy być osobą bezrobotną, zdolną do pracy i aktywnie jej poszukującą.
• Aby otrzymać Jobseeker’s Allowance należy spełnić odpowiednie kryterium dochodowe.
• Aby otrzymać Jobseeker’s Allowance jest wymagany formularz P45, 2 dowody tożsamości, potwierdzenie adresu zameldowania oraz udowodnienie dochodów wszystkich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
• Wymagane są dowody poświadczające aktywne poszukiwanie pracy (np. listy z odmowami od pracodawców).
• Jobseeker’s Allowance nie jest świadczeniem, które można transferować do Polski.
• Aby otrzymać Jobseeker’s Allowance konieczne jest spełnienie warunku Habitual Residence Condition (co do zasady, co najmniej dwuletniego okresu zamieszkiwania z zamiarem pozostania na terytorium Irlandii).

Co to jest kryterium stałej rezydencji dla potrzeb świadczeń socjalnych (Habitual Residence Condition)?

Kryterium stałej rezydencji jest to termin określający warunki rezydencji w Irlandii dla potrzeb świadczeń socjalnych. Konieczność jego spełnienia występuje przy staraniu się o większość świadczeń socjalnych (np. Jobseeker’s  Allowance, Disability Allowance, Rent Allowance, Supplementary Welfare Allowance).Główną przesłanką jest udokumentowanie co najmniej dwuletniego, nieprzerwanego pobytu na terenie Irlandii z zamiarem osiedlenia się tu na stałe. Osoba powinna udowodnić, że zerwała swoje więzi z Polską i przeniosła centrum życia do Irlandii. Najlepiej, jeśli przebywa się tutaj z najbliższą rodziną. Dodatkowymi czynnikami, które mogą pomóc spełnić kryterium stałej rezydencji, są: wymeldowanie sie spod polskiego adresu, zamknięcie konta w polskim banku, sprzedaż/lub wynajem nieruchomości posiadanej w Polsce.

Czy mogę starać się o zasiłek/ zapomogę (Jobseeker’s Benefit/ Jobseeker’s Allowance), jeśli moje godziny pracy zostały skrócone?

W tej sytuacji (po spełnieniu kryteriów dotyczących zasiłków/ zapomóg dla osób poszukujących pracy), można starać się o wypłatę świadczenia z Social Welfare za dni, w których całkowicie utraciliśmy pracę. Pracodawca będzie zobowiązany do poświadczenia przepracowanych dni dla potrzeb Social Welfare. Jeśli w danym dniu została przepracowana chociaż jedna godzina, automatycznie traci się prawo do zasiłku.

Co mogę zrobić w sytuacji, gdy nie mam 104 tygodni składkowych opłaconych w Irlandii (niezbędnych do uzyskania Jobseeker’s Benefit), ale wcześniej pracowałem w Polsce?

Należy, we właściwym Wojewódzkim Urzędzie Pracy,  postarać się o wystawienie druku E301 poświadczającego okresy składkowe z Polski, a następnie przedstawić go w Social Welfare. W tym celu powinno się wcześniej skontaktować z WUP, aby uzgodnić  szczegóły ewentualnego upoważnienia dla członka najbliższej rodziny. Do wydania druku E301 są również niezbędne oryginały świadectw pracy.

W kolejnym wydaniu Polskiego Expressu odpowiemy na pytania związane z możliwościami transferowania zasiłków do Polski, regulacjach, związanych z wyjazdem na urlop w czasie pobierania świadczeń socjalnych oraz związku pomiędzy świadczeniami Jobseeker Allowance a Child Benefit.

Centrum Informacji Społecznej i Prawnej
St. Audoen’s Church RC
14 High Street
Dublin 8
Tel./Fax (+353) 1 764 5684
Email:  

W okresie wakacyjnym (1 lipca-9 września) Centrum będzie nieczynne.

W związku z ogromnym zainteresowaniem, aby skorzystać z darmowej porady prawnej, uprzejmie prosimy o zapisy telefoniczne, emailowe lub osobiste celem umówienia terminu spotkania.

Tekst: Krystian Boino (oprac.), Anna Paś

 www.PolskiExpress.ie

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl