Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Głosuj na swoje miasto, to cię dotyczy
Głosuj na swoje miasto, to cię dotyczy E-mail


Znalazłeś wymarzone mieszkanie. W tej samej okolicy. Blisko do centrum, do firmy, gdzie pracujesz też niedaleko, tylko 5 przystanków. Pierwszy dzień w nowym miejscu wychodzisz do pracy 8.20 i czekasz na autobus, który powinien podjeżdżać co 7 minut w szczycie. Z nieba siąpi, 10 minut mija, 15, 20, a autobusu jak nie było, tak nie ma. Kiedy już ci ubranie przemokło, z nosa leci i co raz przechodzi cię zimny dreszcz, w nagrodę za twoją cierpliwość podjeżdżają do wyboru 3 autobusy tej samej linii.


„Standard” – myślisz. Wsiadasz i patrząc na rosnącą pod twoimi nogami kałużę wyciągasz telefon i dzwonisz do znajomych przeklinając wszystkich, którzy mają cokolwiek wspólnego z tą sytuacją. W odpowiedzi słyszysz „ciesz się, że do ciebie dojeżdża autobus” oraz „ja muszę aż do centrum jechać, by gdziekolwiek w mieście się dostać”.

Ja bym to zrobił inaczej…

Że Polak narzekać potrafi, nikt nam mówić musi. Jednak telefon do przyjaciela, w tym przypadku nie jest kołem ratunkowym. Możesz aktywnie wpływać na decyzje na szczeblu lokalnym, także w Irlandii. Możesz uczestniczyć w lokalnych grupach lobbingowych. Jeśli takowych nie ma, możesz założyć swoją. Również politycy lokalni mają wpływ na to, jak świadczone są usługi w naszej okolicy. Możemy wybrać swoich reprezentantów -  Europejskie i irlandzkie prawo daje nam możliwość głosowania w wyborach lokalnych w państwie, w którym mieszkamy.

„Kwestie transportu są rozstrzygane na poziomie lokalnym – mówi  Rafał Jaros, pracownik partii Fine Gael. - Kwestia poprawy komunikacji publicznej była podnoszona kilkakrotnie. M.in. aby rozkład jazdy dotyczył danego przystanku, a nie początkowego oraz aby na głównych przystankach w mieście były ekrany LCD pokazujące godzinę przyjazdu kolejnego autobusu. Jeśli więcej osób zgłosiłoby ten problem, miałby on większą szansę na realizację”.

Najbliższe wybory lokalne w Irlandii odbędą się 5 czerwca tego roku. Uszy kandydujących na radnych lokalnych będą wyczulone na to, co mamy do powiedzenia. Ich rolą jest reprezentować interesy swojej społeczności. Współpracują z pracownikami urzędu miasta i hrabstwa, zasiadają w radach szkolnych i zdrowotnych.

Jak to działa?

Cormac O’Donnell z Biura Integracji Dublin City Council przez ostatnie 9 miesięcy prowadził kampanię promującą głosowanie wśród nowych mieszkańców Dublina. W video przygotowanym przez Forum Polonia wyjaśnia działanie systemu: „Wybrani politycy spotykają się podczas rad lokalnych oraz przyjmują interesantów podczas konsultacji np. w komunalnych centrach. W ten sposób lokalna społeczność ma do nich dostęp i może przedstawić swoje sprawy związane z okolicą.

Udział w wyborach istotnie wpływa na to, jak miasto się rozwija. To jest twoja możliwość, jako mieszkańca tego miasta, by głosować na kandydata, który odzwierciedla twoje poglądy i twoje przekonania. Jest prawdą, że w rejonach, w który wiele osób głosuje, ich poglądy są brane pod uwagę i jest możliwe by mieć realny wpływ na to, jakie zmiany zachodzą w mieście. Jeśli nie głosujesz, będzie ci trudniej przeforsować swoje poglądy. Jeśli chcesz mieć wpływ na to, jak miasto się rozwija, musisz głosować na miasto, w jakim chcesz mieszkać.”

Kandydaci już zaczynają odwiedzać nasze domy i mieszkania i zabiegać o nasze głosy. Rafał Jaros tłumaczy: ”Kandydat przychodzi, przedstawia się, mówi, z jakiej jest partii, a następnie przechodzi do nakreślania swojego programu. To jest też dla niego okazja, aby poznać problemy mieszkańców okolicy. Jeśli dany problem powtarza się często, trafia on do programu wyborczego i będzie omówiony na spotkaniu rady miasta, kiedy kandydat zostanie wybrany. Ważne jest, abyśmy my Polacy okazali zainteresowanie i chcieli rozmawiać z kandydatami, aby oni widzieli naszą aktywność i słyszeli nasze problemy. Jeśli nie będziemy chcieli z nimi rozmawiać, też wyciągną swoje wnioski.”

To Ciebie dotyczy

Wielu Polaków już się zarejestrowało w irlandzkim Rejestrze Wyborców i będzie brać udział w wyborach lokalnych w Irlandii 5 czerwca. W ramach akcji ‘Daj Głos’ Forum Polonia realizuje teraz kampanię „To Ciebie dotyczy!”. Jest ona dofinansowywana ze środków Biura Integracji Dublin City Council oraz Biura Ministra Integracji. Na stronie www.forumpolonia.org/wybory będą publikowane video, na których dowiesz się, dlaczego Polacy aktywni w naszej społeczności głosują w wyborach.

Na jednym z nich Barnaba Dorda z Siptu powiedział: „Zarejestrowałem się i będę głosował w czerwcu, dlatego, że nie traktuję mojego pobytu w Irlandii tylko jako pracy. Nie wiem, czy będę wracał, nie wiem, co będzie. Żyję tutaj i zależy mi na tym, co się dzieje w tym kraju, w miejscu gdzie mieszkam i gdzie pracuję. Chcę też pokazać Irlandczykom, że jestem częścią tego społeczeństwa.” Sprawdź, co mają do powiedzenia inni.

Jaka jest rola lokalnych radnych?

- Reprezentować osoby, które je wybrały
- Rozwiązywać problemy lokalnej społeczności
- Reprezentować władze lokalne na spotkaniach Health Boards, zarządów VEC
- Kontrolować wydatki władz lokalnych
- Reprezentować i promować interes lokalnej społeczności

Jakie są rodzaje władz lokalnych?

- Każde county podzielone jest na kilka okręgów wyborczych
- Radni są wybierani do każdego okręgu wyborczego
- Mieszkańcy miast mogą wybierać w dwóch oddzielnych wyborach: do władz hrabstwa i do władz miasta
- Irlandia jest podzielona na 114 regionów
- Irlandia ma  1,627 mandatów podzielonych pomiędzy 268 elektoratów wyborczych
- Irlandia podzielona jest na  4 kategorie.

Jak się zarejestrować?

Rejestracja w Suplemencie Rejestru Wyborców jest możliwa do 18 maja.
1. Wypełnij formularz RFA 2 do ściągnięcia m.in. na: www.forumpolonia.org, polskiexpress.ie
2. Udaj się na posterunek Gardy z dowodem zamieszkania i ID (dowód/paszport/prawo jazdy), aby formularz został podstemplowany przez policjanta.
3. Wypełniony formularz wyślij na adres frenchise office władz lokalnych (adresy lokalnych biur znajdziesz na www.forumpolonia.org/wybory

Tekst:
Emilia Marchelewska, koordynator kampanii ‘To Ciebie dotyczy!’ w Forum Polonia

www.PolskiExpress.ie

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl