Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Nie warto wracać "w ciemno"...
Nie warto wracać "w ciemno"... E-mail


Masowe powroty emigrantów do Polski były nadmuchane przez media w kraju jak balony. Informacje tak samo jak balony pełne były czegoś, ale jednak nic tam nie było. Okazuje się, że nie tylko naiwni emigranci dali się ponieść fali optymizmu, że w Polsce już jest raj i kryzys Polskę ominie. Podobnym omamom ulegli samorządowcy, którzy nawet byli skłonni wydać duże pieniądze, żeby emigranci zasilili ich regiony.


Każdemu przecież zależy, żeby mieć u siebie specjalistów z międzynarodowym doświadczeniem, którzy przeniosą nowe rozwiązania na lokalne rynki i firmy. Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała mydlaną bańkę cudu gospodarczego. Najgłośniej huknęło na Opolszczyźnie, gdzie urzędnicy otwarcie przyznają, że emigrantów oszukiwać nie chcą i nie ma u nich pracy dla powracających. Inne miasta, które wcześniej przygotowały cały plan działania i budżety na zachęcanie emigrantów do powrotu, wycofują się po angielsku.

Jedni nawołują do powrotu tylko wybrane grupy zawodowe, inni całkowicie wycofują się z wcześniejszych obietnic i planów. W takiej sytuacji jak zawsze największy mętlik w głowie mają zwykli obywatele, którzy mają prawo czuć się oszukani. Nie brakuje przecież takich osób, które uwierzyły i wróciły do Polski. Teraz jednak przekonały się, jak dalece słowa polskich polityków odbiegają od rzeczywistości.

Do redakcji „Naszego Głosu” docierają kolejne prośby o pomoc i namiary na jakąkolwiek pracę od osób, które dały się nabrać i teraz chcą wrócić na Zieloną Wyspę. Niektórym udaje się wrócić do starego zakładu pracy, inni niestety tego szczęścia nie mają. Decydując się na powrót warto sobie przypomnieć przygotowania przed wyjazdem do Irlandii i towarzyszący temu stres i niepewność przyszłości. Wiele osób wyjeżdżało tu w okresie, gdy pracy było pod dostatkiem, a jednak nie odważyli się jechać w ciemno. Podobnie należy przemyśleć i przygotować się do powrotu do Polski.

Wyjazd „w ciemno” do ojczyzny w obecnej sytuacji gospodarczej może okazać się dramatem dla wielu rodzin. Przemyślmy dokładnie taką decyzję i nie pozwólmy innym decydować za nas. Nie dajmy się ponieść propagandzie. Dzisiaj widać przecież dokładnie, kto oraz ile naobiecywał. Partie polityczne jak zawsze starają się zamaskować prawdę i znowu obiecują, że teraz będą czyny nie cuda. Oczywiście politycy po raz kolejny puszczają oko do emigrantów, żeby zyskać ich poparcie. Wiedzą, że wielu z nas zależy na tym, żeby w kraju było lepiej, żebyśmy mieli do czego wrócić. Raz już udało się im nas nabrać.

Czy uda się to po raz kolejny? Ja osobiście wolę teraz poczekać na te reklamowane czyny, coby później znowu nie okazało się, że cuda, cuda ogłaszają. Z tych bajkowych opowieści zostają tylko kolejki polskich emigrantów stojących w urzędach pracy, w których znowu najwięcej jest ofert dla stażystów za 500 złotych.

Marcin Klinkosz
Redaktor Naczelny
Tygodnik "Nasz Głos"

"Nasz Głos" nr 73 z dnia 14 marca 2009 r.

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Ogłoszenia
Nowoczesny zestaw do jadalni
Sprzedam (22.02.2018)
Tlumacz Przysiegly w IRL
Usługi (21.02.2018)
Marynata i panierka do kurczaka i ryby dla lokali gastronomicznych
Różne (21.02.2018)
System Monsun
Sprzedam (20.02.2018)
Awangardowy narożnik Berlin 2
Sprzedam (20.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl