Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Własny dom w Irlandii
Własny dom w Irlandii E-mail


O irlandzkiej bańce spekulacyjnej słychać była już od dawna, jednak w kraju, w którym bezustanne wzrosty cen nieruchomości trwały od 1994 roku, a w latach 2000-2006 uległy niemal potrojeniu, pomimo licznych głosów przywołujących do rozsądku, większość społeczeństwa nie chciała przyjąć do wiadomości, że ceny kiedyś muszą wyhamować, a nawet spaść. 


Nawet w marcu 2007 roku, kiedy osiągnięty został szczyt tej nieustannie rosnącej przez 13 lat piramidy  i odnotowano po raz pierwszy trwający do dziś spadek cen nieruchomości, większości sprzedających nie sposób było uwierzyć w to, ile ich nieruchomości mogą być warte za 2 lata.

To, co nieuniknione, nieakceptowane przez społeczeństwo wychowane w błędnym przeświadczeniu (które do niedawna dominowało także w Polsce), iż inwestycja w nieruchomości to bezpieczna lokata kapitału, dająca jednocześnie gwarancję pokaźnych zysków, stało się dużo bardziej widoczne, gdy trwający od roku spadek cen został spotęgowany poprzez przysłowiowe „zakręcenie kurka” z kredytami hipotecznymi przez borykające się w poważnymi kłopotami światowego kryzysu finansowego irlandzkie banki oraz kasy mieszkaniowe. Niemal całkowity zastój na rynku, spowodowany m.in. brakiem możliwości finansowania zakupów kredytami, spowodował, iż w lutym 2009 roku, w stosunku do swoich maksimów z lutego 2007, średnie ceny nieruchomości w kraju spadły od tamtego czasu o niemal 20 % (18,5% wg raportu PTSB), a w Dublinie nawet o 30% (27,8% wg tego samego raportu), nie wspominając jednostkowych przykładów spadku o 40% w najdroższych dzielnicach Dublina.

Eksperci nie są zgodni co dalszego scenariusza rozwoju wydarzeń, możliwy jest dalszy spadek cen nieruchomości, jednak tak długo, jak nie dojdzie do kolejnego gwałtownego załamania w sytuacji międzynarodowej (porównywalnego z ogłoszonym upadkiem banku Lehman Brothers), spadek ten nie będzie miał charakteru gwałtownego, a według bardziej optymistycznych prognoz w miejscach szczególnie atrakcyjnych, gdzie był on najdotkliwszy (głównie Dublin) można spodziewać się ustabilizowania poziomu cen w najbliższych miesiącach.

Rynek przychylny klientom

Głównym czynnikiem sprzyjającym kupującemu jest obecnie fakt, iż właśnie zakończył się proces rekapitalizacji wśród największych banków irlandzkich, w związku z czym w ostatnim tygodniu ogłosiły one oficjalnie wznowienie akcji kredytowej na rynku „mortgage”, przechodząc niezwłocznie od słów do czynów. Jest to szczególnie dobra wiadomości dla kupujących pierwszą nieruchomość w Irlandii (tzw. First time buyers), nie tylko ze względu na atrakcyjny poziom cen nieruchomości i ogromną podaż na rynku, ale również ze względu na to, iż naciski ze strony rządu (bez którego pomocy w wysokości 10 mld Euro wznowienie akcji kredytowej nie byłoby możliwe) mają sprawić, że ten segment klienta będzie traktowany preferencyjnie.

Kredyt nie taki straszny

Co mogą nam zaoferować w chwili obecne irlandzkie instytucje finansowe? Otóż na zakup swego pierwszego M lub D nadal będziemy potrzebowali wkładu własnego w wysokości przynajmniej 8% wartości kupowanej nieruchomości. Niemniej oprocentowanie kredytów osiągnęło historyczne minimum, za sprawą poważnej redukcji stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w ostatnich miesiącach. Oprocentowanie roczne kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową waha się obecnie w przedziale 3.15-4.15%, podczas gdy kredyty ze stałą stopą procentową są już oferowane na 2,8% - 3,55% (stopa gwarantowana na 2 lata), 3.35% – 4,3% (stopa gwarantowana przez 3 lata) oraz 3,9 %- 4,4%.

Rata kredytu – ile?

Oznacza to, iż przykładowo kupując nieruchomość za cenę 200 tyś Euro, zaciągając kredyt na 30 lat, ze stałą stopą procentową na okres 2 lat, z opcją 8% wkładu własnego (a więc bank będzie wymagał od nas wkładu własnego w wysokości 16 tyś Euro) nasza rata wyniosłaby 756 Euro. Gdyby była to nasza pierwsza nieruchomość nabywana w Irlandii, obowiązuje nas dodatkowo ulga podatkowa, która sprowadziłaby w pierwszym roku wysokość raty do 651 Euro.

Jak ilustruje powyższy przykład, zakup nieruchomości w Irlandii wydaje się być coraz bardziej osiągalnym - i opłacalnym, w porównaniu do płacenia czynszu za wynajem - przedsięwzięciem.

 W aktualnej sytuacji warto zastanowić się na stałą stopą procentową (zwłaszcza w opcji na 2 lub 3 lata) gdyż Centralny Bank Europejski wyraził już kilkakrotnie swoją niechęć do kolejnych obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a nawet gdyby do takich obniżek doszło, większość banków jest niechętna uwzględnianiu ich w oferowanej przez siebie zmiennej stopie procentowej.

Tomasz Korczyński QFA
Doradca Klienta

kom. (+353)876963810
e-mail

http://irlandia.moneyexpert.pl/

Polskie Centrum Informacji Finansowej
Tel: 01 8558 750, Fax: 01 819 6553
56-57 Lower Gardiner Street, Dublin 1.
Poniedziałek – Sobota, od 10 do 20.

www.PolskiExpress.ie

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Ogłoszenia
Nowoczesny zestaw do jadalni
Sprzedam (22.02.2018)
Tlumacz Przysiegly w IRL
Usługi (21.02.2018)
Marynata i panierka do kurczaka i ryby dla lokali gastronomicznych
Różne (21.02.2018)
System Monsun
Sprzedam (20.02.2018)
Awangardowy narożnik Berlin 2
Sprzedam (20.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl