Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Wydarzenia arrow Irlandzkie Jeruzalem
Irlandzkie Jeruzalem E-mail


Społeczność żydowska od wieków zamieszkuje Zieloną Wyspę. W Annałach z Inisfallen z 1079 roku czytamy: „Pięciu Żydów przybyło zza morza, lecz zostali odesłani z powrotem”. Byli to zapewne normandzcy kupcy, którzy chcieli złożyć dary władcy Munsteru. Spora emigracja pojawiła się pod koniec XV wieku, kiedy wyznawcy Judaizmu zostali wygnani z Hiszpanii i z Portugalii.


W 1660 roku w pobliżu dublińskiego zamku powstała pierwsza synagoga, zaś pierwszy cmentarz istniał od początku osiemnastego stulecia na Farview. Wówczas Irlandzka Izba Gmin przyjęła wniosek o nadaniu Żydom obywatelstwa oraz prawa do nabywania ziem i nieruchomości, aczkolwiek nie uzyskał on królewskiej zgody z Anglii.

Wyznawcom Judaizmu zezwalano również na małżeństwa wedle obrządku. O ich emancypację walczył irlandzki patriota Daniel O’Connel. W tamtym czasie na stanowisko burmistrza Dublina wybrano osobę pochodzenia żydowskiego. Między 1871 a 1904 rokiem ilość Żydów osiedlających się na Zielonej Wyspie wzrosła prawie dwudziestokrotnie, osiągając liczbę 4800. Przybywali oni z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Europy Wschodniej. Większość osiadła w stolicy.

XX wiek nie był łaskawy dla wyznawców wiary mojżeszowej, także w Irlandii. Do pierwszego aktu przemocy doszło w Limerick, gdzie miał miejsce pogrom. Wpływowy ksiądz katolicki ojciec John Creagh nawoływał parafian do zaprzestania handlu z Żydami, rozbudzając wrogie emocje. Tamtejsza mniejszość musiała ratować się ucieczką.

Część uchodźców wyemigrowała do Ameryki. Inni zostali przyjęci przez obywateli Cork. Jeden z potomków pogromu Gerald Goldberg pełnił w latach siedemdziesiątych funkcję burmistrza miasta. Z kolei bracia David i Louis Marcus wnieśli znaczny wkład w irlandzką literaturę i film.

Antysemityzm

Tuż przed drugą wojną światową stworzono na Zielonej Wyspie oddział „błękitnych koszul”, które stały się częścią partii Fiana Gael. Potępiani przez Fianna Fail, bojowników IRA i lewicę, organizowali marsze i protesty przeciwko obcokrajowcom. Wydarzenia, jakie później nastąpiły w Europie, przyniosły wzrost antysemickich nastrojów. Jeden z polityków nawoływał w parlamencie do wygnania Żydów z Republiki.

Po wojnie większość Irlandczyków reagowała obojętnością wobec ofiar Holocaustu. Ocaleni nie mogli liczyć na azyl. Najchętniej przyjmowano do kraju przybyszów majętnych, w średnim lub starszym wieku. Nie wyrażono zgody na udzielenie schronienia grupie żydowskich sierot, podczas gdy w tym samym czasie zaoferowano opiekę setce katolickich dzieci z Nadrenii.

Warto jednak nadmienić, że istnieli obywatele irlandzcy, niosący pomoc wyznawcom judaizmu. Dzisiaj społeczność żydowska zamieszkująca Zieloną Wyspę liczy około 1600 członków, z czego 1000 żyje w samym Dublinie, gdzie działają dwie synagogi. Kiedyś było ich osiem. Największe skupisko potomków Izaaka znajduje się w dzielnicach Terenure i Dolphin’s Barn, gdzie mieści się również gminny cmentarz. Żydzi korzystają z własnej szkoły Stratford College w Rathgar i prowadzą piekarnię.

W koszerną żywność zaopatrują się w SuperValu w Churchtown. Raz w roku wydają pismo „Nachlath Dublin”. Ponad dwie dekady temu otwarto w Dublinie muzeum dokumentujące irlandzko-żydowskie związki społeczno-kulturalne. Założył je prezydent Izraela Chaim Herzog, syn pierwszego rabina Irlandii. Wśród zgromadzonych eksponatów można obejrzeć rzeczy codziennego użytku, przedmioty liturgiczne, stare fotografie, dyplomy, dowody tożsamości, instrumenty muzyczne, narzędzia pracy, misternie wykonane wycinanki, ułomki z prasy, pamiątki, szyldy, obrazy, tradycyjne nakrycia głowy oraz ubrania. Szklane gabloty poświęcono rozmaitym aspektom codziennego życia Żydów w Republice.

Warto odwiedzić salę modlitewną na pięterku, gdzie zobaczymy m.in. pergaminowy zwój Tory, lampki chanukowe, menory, młodą parę pod ślubnym baldachimem i inne ciekawostki.

Irish Jewish Museum

maj-wrzesień:
nd., wt., czw., godz.
11.00-15.30

październik-kwiecień:
nd., godz. 10.30-14.30

3 Walworth Road, Portobello
Dublin 8

wstęp wolny

Klementyna K. Kucharz

Polski Herald, wyd. 21 stycznia 2009

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)
Elegancki narożnik Boston
Sprzedam (13.02.2018)
Promocja - Narożnik Oslo
Sprzedam (09.02.2018)
Meble dziecięce Tenus
Sprzedam (08.02.2018)
Nowoczesny narożnik Aldo - Tanie Polskie Meble w Irlandii
Sprzedam (08.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl