Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Wracać, ale dokąd...
Wracać, ale dokąd... E-mail


Polskie miasta prezentują się emigrantom znad Wisły

„Wracać, ale dokąd – porozmawiajmy o konkretach” – pod takim hasłem realizowany jest projekt o nazwie „12 Miast”, którego pomysłodawcą jest działające w Wielkiej Brytanii Stowarzyszenie Poland Street. W ramach projektu dwanaście polskich miast/regionów – Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław – zaprezentuje się w 2009 r. młodej polskiej Polonii w Londynie.


Miasta będą także chciały poznać oczekiwania planujących powrócić do kraju Polaków. Zdaniem organizatorów spotkań, chociaż w ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o masowych powrotach Polaków do kraju, powroty te z pewnością nie są jeszcze masowe. „Brak rzetelnych informacji skutkuje rozczarowaniami, a ci, którzy zdecydowali się na powrót, mają często poważne trudności z akceptacją polskiej rzeczywistości” – podkreślają w zaprezentowanym projekcie spotkań.

Dlatego też Poland Street za główny cel całej akcji uznało działania na rzecz ułatwienia tym rodakom, którzy mają takie plany, powrotu nad Wisłę. Założenie to pomysłodawcy chcą realizować poprzez ulepszenie komunikacji pomiędzy krajem a przebywającymi na emigracji, w tym przypadku w Wielkiej Brytanii, Polakami; uświadomienie władzom w Polsce, iż przebywający na Wyspach rodacy chcą mieć realny wpływ na podejmowane w kraju decyzje, zwłaszcza te ich dotyczące; a także poprzez podejmowanie działań na rzecz przyspieszenia zmian ustawodawczych oraz wprowadzenia usprawnień, głównie w załatwianiu wszelkich formalności, co mogłoby zachęcać Polaków do powrotu do kraju.

Poland Street pragnie pomóc Polakom w Wielkiej Brytanii w zdobywaniu danych dotyczących rynku pracy w różnych regionach Polski, w tym miejsc pracy w poszczególnych branżach, zapotrzebowaniu na specjalistów, wysokości wynagrodzeń czy choćby planowanych w regionach inwestycji.

Szczególną uwagę Poland Street postanowiło zwrócić na miasta, które będę współorganizatorami Euro 2012 – miasta te powinny na bieżąco informować o kwestiach związanych z rozbudową i nowymi inicjatywami, gdyż wiąże się to bezpośrednio z miejscami pracy, nie tylko w budownictwie. Ponad tydzień temu, w dn. 8- 11 stycznia, gościli w Londynie przedstawiciele Szczecina, pierwszego z prezentujących się w ramach projektu miast. Goście spotkali się nie tylko z Polonią podczas otwartego spotkania. Prowadzili też rozmowy z przedstawicielami władz i organizacji angielskich oraz polonijnych, spotkali się też, by porozmawiać o współpracy, z burmistrzem Islington.

W lutym 2009 Polonia londyńska będzie mogła zapoznać się ze specyfiką regionu poznańskiego oraz szansami, jakie daje ten region pragnącym wrócić tam lub przenieść się Polakom. Następne będą Katowice (marzec) oraz Bydgoszcz (kwiecień).

Edyta Wygonik-Barzyk

Polski Herald, wyd. 21 stycznia, 2009

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl