Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Noworoczne sprzątanie... w portfelu
Noworoczne sprzątanie... w portfelu E-mail


Początek roku bardzo często skłania do podejmowania postanowień, ważnych decyzji, a w ich następstwie działań, które jakimś sposobem w innym czasie wydają się dużo trudniejsze do podjęcia. Rok 2009, zapowiadany szumnie jako rok „światowego kryzysu gospodarczego” może skłonić wiele osób do dokładniejszego przyjrzenia się swoim finansom w sposób szczególny.


Dla wielu Polaków zamieszkujących Irlandię, zwłaszcza tych, u których element zarobkowy odgrywa znaczącą rolę dla ich pobytu w tym kraju, będzie to rok szczególnie ważny. Załamujący się w wielu dziedzinach rynek pracy, taniejące nieruchomości, spadające oprocentowanie kredytów i depozytów bankowych, szalejące kursy walut... Najbliższa przyszłość niesie wiele szans, ale także i zagrożeń dla naszego portfela, toteż warto zastanowić się zarówno nad prostymi, jak i wymagającymi więcej zaangażowania, sposobami lepszego czuwania nad swoimi pieniędzmi. Oto kilka propozycji które mogą okazać się przydatne tym, którzy zdecydują się poświęcić swoim finansom więcej uwagi z początkiem nowego roku.

1. Rozważ świadome zaplanowanie swojego domowego budżetu. Ustal wydatki, jakie ponosisz przy obecnym stylu życia, oraz wpływy na konto - najłatwiej zrobić to przeglądając własne wyciągi bankowe (jeśli jesteś osobą żyjącą „za gotówkę” i raczej korzystającą z bankomatów niż możliwości płacenia kartą w sklepie będzie wymagało to więcej wysiłku). Przyglądając się w ten sposób swojemu bilansowi zastanów się, jak poprawić swoją sytuację. W nadchodzącym roku pewnie łatwiej niż zwiększyć dochody, będzie ograniczyć zbędne wydatki. Znaczącą oszczędnością w dzisiejszej sytuacji może się okazać np. zmiana domu/mieszkania. Upewnij się, że ceny wynajmu, jakie płacisz, nadal są przystające do średniej - jeśli nie, rozważ zmianę lokum na tańsze o tym samym standardzie. Porównaj też na nowo ceny twojego operatora komórkowego, siłowni, dostawcy Internetu, ubezpieczyciela itd.. Ceny oferowane aktualnie klientom mogły ulec dużej zmianie od czasu, gdy sam zawierałeś umowę.

2. Jeśli twój dochód pozwala ci na więcej niż tzw. „przeżycie”, tzn. zarabiasz więcej niż zwykle wydajesz, pomyśl już teraz jak zagospodarować swoją nadwyżkę finansową. Nie zbieraj pieniędzy na koncie osobistym w banku, pamiętając o inflacji, przez którą każde nieoprocentowane euro w Irlandii straciło w 2008 roku niemal 5% swej wartości! Cześć środków z nadwyżki postaraj się regularnie oszczędzać w jakiś zorganizowany sposób (np. zakup obligacji, jednostek funduszy itp.). W dłuższej perspektywie nawet niewielkie kwoty odkładane ze zautomatyzowaną regularnością, dzięki sile tzw. „procentu składanego”, są w stanie wypracować dużo wyższe zyski niż większe kwoty odkładane z mniejszą częstotliwością. Nie bój się myślenia o długoterminowych celach swojego życia i emigracji, przyszłości swojej i swoich dzieci, własnej emeryturze, zakupie czegoś kosztownego. Jeśli zamierzasz kiedyś wrócić do Polski, tym bardziej pospiesz się z wykorzystaniem szans, jakie daje ci praca w Irlandii.Pamiętaj, że zawsze stać cię na odłożenie choćby niewielkiej kwoty z każdej wypłaty, wykorzystaj ten fakt na swoją korzyść. Ponadto pamiętaj, by część oszczędności (ale nie wszystkie) przechowywać na np. lokatach bankowych, które pozwolą ci na szybki dostęp do środków, a swoim oprocentowaniem będą starały się sprostać inflacji, powodując, że nasze pieniądze leżakując nie będą tracić swej rzeczywistej wartości. Główną zaletą lokaty nad wszystkimi innymi instrumentami finansowymi jest nie faktyczny brak zysku (w ujęciu inflacji), ale możliwość podjęcia środków w razie nagłej konieczności.

3. Jeśli zamierzałeś kupić mieszkanie w Polsce, a jeszcze tego nie uczyniłeś, to najprawdopodobniej 2009 rok będzie tym, w którym zdecydujesz się na ten krok. Obecny poziom cen w wielu miastach jest już atrakcyjny, a banki, wraz z nowym rokiem i nowymi planami przychodowymi, będą zmuszone do poluzowania swej restrykcyjnej polityki z końca roku 2008. Już teraz poświęć temu tematowi więcej uwagi, gdyż zakup nieruchomości „na odległość” to bardziej złożony proces niż może się wydawać, wymagający zaplanowania z wyprzedzeniem.

4. W obecnej sytuacji warto zastanowić się też nad zakupem na kredyt własnej nieruchomości w Irlandii. Spadające ceny mieszkań i domów spowodowały, że - co jeszcze 2 lata temu wydawało się wielu emigrantom nierealne - coraz większa grupa z nas posiada zdolność kredytową na zakup domu w Irlandii. Spadające oprocentowanie kredytów i ceny nieruchomości pozwalają sprowadzić ratę kredytu poniżej stawki płaconej za wynajem. Rozważ ten wariant, zwłaszcza, jeśli zamierzasz pozostać w Irlandii dłużej niż 2-3 lata. Twój tanio nabyty dom w przyszłości zyska na wartości i będzie świetną długoterminową lokatą zarabianych pieniędzy.

5. Jeśli posiadasz pożyczki gotówkowe i inne drobne zobowiązania zastanów się nad szybszym ich spłaceniem lub konsolidacją z kredytem mieszkaniowym. Pożyczki gotówkowe są wysoko oprocentowane w stosunku do innych kredytów. Jeśli posiadasz kredyt hipoteczny w złotówkach, warto przyjrzeć się możliwości przewalutowania kredytu na walutę wymienialną. Przy obecnym kursie walut może to dać ogromne oszczędności zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Tomasz Korczyński
Doradca Klienta Money Expert

Polskie Centrum Informacji Finansowej
Tel: 01 8558 750, Fax: 01 819 6553
56-57 Lower Gardiner Street, Dublin 1.
Poniedziałek - Sobota, od 10.00 do 20.00
Umów się na BEZPŁATNĄ konsultację:
tel. 087 948 97 37
email:

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl