Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Mniejsze koszty - większe korzyści
Mniejsze koszty - większe korzyści E-mail


Pracownicy Della w Łodzi będą zarabiać tylko 3 euro na godzinę.

Pierwsze strony jednego z najnowszych wydań wszystkich irlandzkich dzienników informowały o redukcji zatrudnienia w irlandzkiej fabryce komputerowego giganta Della i przeniesieniu produkcji do Łodzi. Redukcja rozpocznie się już w kwietniu br., a do stycznia 2010 r. z fabryki w Limerick ma zostać zwolnionych aż 1900 pracowników.


Za to w działających od roku zakładach w Łodzi zatrudnienie ma wzrosnąć z 1800 osób w chwili obecnej do przynajmniej 3 tys. Do tej pory zakłady Della w Polsce ograniczały się do produkcji notebooków. Jak poinformował PAP rzecznik Della w Polsce Rafał Baranowski, po procesie przenoszenia produkcji łódzkie zakłady będą produkować również desktopy i serwery.

W Limerick pozostać mają jedynie pracownicy logistyczni i odpowiadający za rozwój produktów. Mają być też utrzymane działy sprzedaży i wsparcia technicznego znajdujące się w Cherrywood w okolicach Dublina. Dla Limercik, miasta o oficjalnej liczbie mieszkańców niewiele ponad 90 tys., zwolnienie 1900 pracowników, to poważny cios, który będzie mieć wpływ na sytuację w całym regionie.

CIOS

Przeniesienie produkcji ma pozwolić drugiej co do wielkości firmie produkującej komputery osobiste na oszczędności rzędu 3 mld euro (ok. 12 mld zł). Dzięki relokacji Dell zaoszczędzi na stawce godzinowej dla pracowników nawet 7 euro. Co prawda firma odmówiła podania do wiadomości publicznej informacji na temat wysokości planowanej płacy dla pracowników łódzkiego oddziału, ale z innych źródeł wiadomo, że pracownicy zarabiać będą 3 euro na godzinę, czyli mniej niż jedną trzecią tego, co na chwilę obecną zarabiają pracownicy zakładu w Limerick.

Irlandzcy eksperci przyznają, że Irlandia nie jest już w stanie konkurować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej czy Azji, w których koszty siły roboczej są tak niskie. Sean Lally, Prezes Izby Handlowej w Limerick, oświadczył: „Nigdy nie będziemy w stanie konkurować z płacami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.” Decyzja Della, aby przenieść się bardziej na wschód spotęgowała obawy o to, że pozostałe wiodące firmy komputerowe na terenie Irlandii, takie jak Intel, który na dzień dzisiejszy zatrudnia w swoim oddziale w hrabstwie Kildare 4.5 tys. ludzi, pójdą w jego ślady.

Tymczasem Premier Irlandii Brian Cowen oświadczył, że pracownicy Della, których miejsca pracy zostaną wkrótce zredukowane, będą odbywać przeszkolenie zawodowe prowadzone przez specjalnie powstałe do tego celu jednostki. Oprócz tego rząd bierze również pod uwagę ewentualne zapewnienie wsparcia finansowego osobom mających poważne trudności ze spłatą kredytu hipotecznego.

Wbrew protestom związków zawodowych, odprawa obejmować będzie sześciotygodniowe podstawowe wynagrodzenie za każdy rok pracy, bez uwzględnienia nadgodzin i dodatkowych płatności, takich jak chociażby: dodatek za pracę w porze nocnej. Utrata miejsc pracy w fabryce Della to kolejne wydarzenie, rysujące przyszłość dużych firm na rynku irlandzkim w czarnych barwach.

Miesiąc temu, kiedy media zaczęły informować o planowanych zwolnieniach w Limerick, poproszono Komisję Europejską o zbadanie spawy dotyczącej pomocy publicznej, jaką polski rząd obiecał udzielić Dellowi w zamian za rozbudowanie fabryki w Łodzi (w sumie 216 mln zł). Unijne przepisy mówią bowiem, że jeśli produkcja w dotowanym zakładzie przekroczy 5 proc. udziału w unijnym rynku, taka pomoc finansowa się nie należy. Wyniki dochodzenia mają być znanew ciągu pół roku. Dell w Irlandii był do tej pory eksporterem numer jeden, a jego szacunkowy wkład w tutejszą gospodarkę w 2008 r. wyniósł ok. 2 proc. PKB.

DANE:

Przeciętna płaca w Limerick wynosi 10 euro przy płacy minimalnej 8,65 euro na godzinę; przeciętna płaca w Łodzi to 3 euro przy krajowej płacy minimalnej w Polsce 3,33 euro.

(oprac. dż)

Polski Herald, wyd. 14 stycznia 2009

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl