Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Szpadle, motyki i grabie w dłoń...
Szpadle, motyki i grabie w dłoń... E-mail


Ogródki działkowe – tak popularne na obszarach miejskich Irlandii w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku – dzisiaj cieszą się rosnącą popularnością. Wszystko za sprawą rodzin, które dotknięte trudnościami finansowymi zaczynają uprawiać swoje własne warzywa i owoce.Począwszy od lipca znana strona internetowa Irishallotments.net zanotowała stały wzrost liczby odwiedzających – ludzi zainteresowanych ogródkami działkowymi w swojej okolicy. „Zainteresowanie jest ogromne i stale rośnie - mówi Thomas Cowderoy z Cork. - Cztery lub pięć lat temu ogródki działkowe praktycznie zanikły w Irlandii, a przecież w latach czterdziestych było ich na terenie całego kraju niemal 40 tysięcy. Teraz nasila się tendencja powrotna. Wiele osób zaczyna myśleć o działce ze względu na obecny kryzys.”

Thomas Cowderoy szacuje, że w samych tylko okolicach Cork realizowanych jest obecnie przynajmniej sześć projektów w zakresie ogródków działkowych, a kolejne dwa lub trzy mają ujrzeć światło dzienne w tym roku. W Dublinie listy oczekujących na działki w niektórych częściach miasta „zamrożono” ze względu na bezprecedensowy popyt. „Ludzie obecnie dochodzą do wniosku, że uprawa własnego ogródka jest o wiele tańsza niż zaopatrywanie się w supermarketach.

Zmienia się także profil użytkownika działki. Popularność ogródków wzrasta wśród rodzin - pracę w ogródku postrzega się jako świetną formę spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto również wspomnieć o aspekcie zdrowotnym, który przemawia do ludzi” – wyjaśnia Thomas. Dodaje, że ogródki działkowe okazują się pewnym źródłem dochodu dla właścicieli gruntu: „Nikt nie zarobi na tym milionów, ale ludzie, którzy uprawiają przez cały rok twoją ziemię, jeszcze płacą ci za ten przywilej.”

Przed samymi Świętami Bożego Narodzenia Durkan O’Hara, właściciel gruntu ze Sligo, zdecydował się zamienić część otoczonego murem ogrodu należącego do posiadłości rodzinnej w Annaghmore, na 30 niezależnych ogródków działkowych.

„Zainteresowanie jest olbrzymie. Ludzie przyjeżdżają i wybierają sobie miejsce na własną działkę. Spotkaliśmy się z naprawdę entuzjastyczną reakcją” – oświadcza właściciel. Dodaje, że oprócz korzyści finansowych, projekt ma także na celu przywrócenie ogrodu do uprzedniej świetności, gdy wrzała w nim gorączkowa praca.

„Gleba jest wspaniała, więc i potencjał jest ogromny. A w przyszłości chcielibyśmy otworzyć w okolicy sklepik z produktami rolnymi, wyhodowanymi przez działkowiczów. - tak, aby ludzie mogli sprzedawać uprawy własnej produkcji” – dodaje. 

Polski Herald, wyd. 7 stycznia 2009

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl