Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Pracownicy hoteli na przymusowym urlopie
Pracownicy hoteli na przymusowym urlopie E-mail


Polacy i Irlandczycy wkrótce będą rywalizować o cenne miejsca pracy

W kilku dublińskich hotelach pracownikom zmniejszono ilość godzin pracy w tygodniu, co związane jest z kryzysową sytuacją branży hotelarskiej. Rosną też obawy, że dojdzie do konfrontacji pomiędzy cudzoziemcami – co obejmuje także tysiące Polaków zatrudnionych w sektorze hotelarskim – a pracownikami narodowości irlandzkiej.


W pięciogwiazdkowym hotelu Westbury położonym na tyłach Grafton Street aż 180 pracowników poproszono o wybranie pozostałości ubiegłorocznego urlopu oraz tygodnia z przydziału urlopowego przewidzianego na rok bieżący. Krok ten ma służyć redukcji kosztów i ochronie miejsc pracy. Pracownicy mogą skorzystać również z przedłużonego okresu urlopu niepłatnego. Tym ,którzy zdecydują się na ten krok, gwarantuje się, że ich miejsca pracy pozostaną nienaruszone do momentu ich powrotu.

Westbury to jeszcze jeden z kilku hoteli podejmujących kroki mające na celu przetrzymanie ciężkiej sytuacji w branży turystycznej i hotelarskiej. Tymczasem grupa Mercer zdecydowała się zamknąć hotele: Tara Towers i Montrose w okresie świąteczno-noworocznym ze względu na zbyt mały ruch. Oba hotele otworzyły na nowo swoje podwoje w poniedziałek, wprowadzając oferty specjalne typu „piąta doba za darmo po rezerwacji noclegu na cztery doby.”

Inne hotele, które z pewnością odczują kryzys gospodarczy należą: Green Isle w Newlands Cross i Gresham w centrum Dublina. Większość personelu Green Isle pracuje obecnie przez trzy dni w tygodniu. W Gresham również zredukowano wielu pracownikom liczbę godzin pracy. W ubiegłym roku decyzja o skróceniu tygodnia roboczego dotyczyła około 50 pracowników Gresham. Oczekuje się, że spowolnienie gospodarcze w styczniu spowoduje, iż kolejnych dziesięć osób dołączy do tej listy.

Krajowa Izba Rozwoju Turystycznego Failte Ireland już oświadczyła, że ma pełną świadomość, iż rok 2009 będzie stanowić wyzwanie dla hotelarzy. Jak wynika z najnowszych statystyk rządowych, w ubiegłym roku z Irlandii wyjechało 100 tys. cudzoziemców, to jest trzy razy więcej niż uprzednio przewidywano. Jednak liczba imigrantów utrzymuje się nadal na rekordowym poziomie, a Conor Lenihan, minister ds. integracji, ostrzega przed „napięciami” pomiędzy grupami rywalizującymi o pracę w obliczu szerzącego się bezrobocia.

Wyzwania

Minister Lenihan wystosował okólnik do członków Parlamentu, w którym stwierdza, że w pierwszych dziesięciu miesiącach roku 2008 wydano obcokrajowcom prawie 140 tys. nowych numerów PPS. „Biorąc pod uwagę te ostatnie statystyki, integracja imigrantów nadal pozostaje znacznym wyzwaniem – ostrzegł minister.

- Wydawanie numerów PPS oznacza, że pomimo przyhamowania gospodarki do naszego kraju wciąż napływają imigranci. Dotychczas Irlandczycy nie rywalizowali o miejsca pracy w hotelach i branży turystycznej, ale obecnie zaczynają poszukiwać zatrudnienia również w zawodach wymagających mniejszych kwalifikacji, jak handel detaliczny lub kelnerstwo. I tu pojawia się rywalizacja. Ludzie przenoszą swój gniew na inne grupy etniczne, kiedy widzą, jak ich przyjaciele i członkowie rodzin tracą zatrudnienie. Doświadczenia międzynarodowe potwierdzają podobne tendencje.”

Rząd chce określić, ile numerów PPS wydanych pracownikom migracyjnym w dalszym ciągu jest aktywnych w gospodarce. Ustalenia takie są konieczne po okresie, w którym niemal trzy czwarte wszystkich numerów PPS wydawanych rocznie trafiało do obcokrajowców. Najwyższa ich liczba przypadła na rok 2006. Minister Lenihan stwierdził, że dane odnoszące się do pracowników opuszczających irlandzki rynek pracy są niekompletne. Jednocześnie dodał, że prawie jedna piąta osób obecnie pobierających zasiłek dla bezrobotnych to obcokrajowcy. Irlandzki rejestr bezrobotnych obejmuje w tej chwili 44,6 tys. cudzoziemców, co biorąc pod uwagę obecną sytuację, jest pokaźną liczbą.

Polski Herald, wyd. 7 stycznia 2009

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl