Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Kasa, kasa, kasa!
Kasa, kasa, kasa! E-mail


Chyba to listopadowe mroki nastroiły mnie tak metafizycznie. Albowiem od dni kilku zachodzę w głowę nad niezbywalnym pytaniem ludzkości: mieć czy być?

Pieniądze to dobra rzecz. Ułatwiają życie, dają poczucie bezpieczeństwa, otwierają kolejne drzwi. Dla jednych są swoistym afrodyzjakiem, dla innych – symbolem władzy. Narzędziem, ale i wartością samą w sobie. Celem, ale i środkiem do celu. Motorem działań, ale i ich efektem. A co, kiedy stają się swoistym szkieletem, na którym rozwieszamy własną tożsamość?

Już w 2004 roku ochrzczono nas mianem „emigracji zarobkowej”. Bo i nie ma co się oszukiwać, że większość z mieszkających dziś w Irlandii Polaków przyjechała tutaj z powodu przemożnej sympatii dla celtyckiej kultury, zachwytu nad Klifami Moheru czy potrzebą codziennego dostępu do świeżego Guinness’a. Niektórzy – owszem, ale znacząca część z nas szukała na Zielonej Wyspie lepszego życia. Aż nagle wszystko gruchnęło, na świecie porobił się kryzys finansowy i nagle szukanie zarobku za granicą stało się fanaberią, lub oznaką wyjątkowej nieudolności. I oto nagle z sąsiadów, współlokatorów, klientów w sklepie i gości w pubie staliśmy się ... no właśnie, kim? Oto bowiem obrazek niepokojąco się mąci, zaciera, wyjeżdża poza ramki: skoro bowiem nie dla pieniędzy, to po co tutaj jesteśmy?

Średnio trzy razy w tygodniu muszę się tłumaczyć mniej lub bardziej obcym ludziom, dlaczego nie planuję wracać – jeszcze? póki co? na razie? – do Polski, choć nasza gospodarka najwyraźniej ma jakiś sposób, by z recesyjnej zawieruchy wyjść bez szwanku. Przyjechaliśmy, kiedy pieniądze można było zrobić (cóż za nieładne określenie) tutaj, wyjeżdżamy, skoro można je robić tam.

Czy wydać 40 euro na mecz towarzyski reprezentacji Polska vs. Irlandia to dużo czy mało? Czy jeździć trzy razy w roku na kilkudniowe wypady do miast, w których się nigdy nie było, to przesada, czy standard? Czy móc w piątek wieczorem odpocząć od wszystkiego w kinie, czy raczej czytać recenzje w internecie i ściągać torrenty, aż miło? Czy robić zakupy w M&S, czy w Tesco? I czy Tesco Organic, czy niebieską serię z najniższej półki?

Listopadowe te przemyślenia uzmysłowiły mi bowiem coś oczywistego: dobrze mieć, by być. Tyle, że to „być” każdy z nas rozumie inaczej. Chciałabym, żeby wszyscy ludzie jedli zdrowe i ekologiczne warzywa, oglądali mądre filmy i podróżowali do miejsc, które pozwolą im wzbogacić życie o nowe, budujące doświadczenia. Żeby spędzali czas z przyjaciółmi w ładnych miejscach, jeździli bezpiecznymi samochodami i wspomagali organizacje charytatywne. Żeby chodzili na koncerty, do teatru i na wystawy nowoczesnego malarstwa. Ale czy mam prawo wymagać tego wszystkiego od innych? W końcu jesteśmy tylko emigrantami. Zarobkowymi...

Anna Paś

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)
Elegancki narożnik Boston
Sprzedam (13.02.2018)
Promocja - Narożnik Oslo
Sprzedam (09.02.2018)
Meble dziecięce Tenus
Sprzedam (08.02.2018)
Nowoczesny narożnik Aldo - Tanie Polskie Meble w Irlandii
Sprzedam (08.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl