Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Bliskie spotkania trzeciego stopnia
Bliskie spotkania trzeciego stopnia E-mail


Globalna wioska to bzdura. Świat, choć zmierzony, zważony, spisany i pokazany wszystkim na YouTube, wcale nie stał się bliższy czy bardziej zrozumiały. No, może troszkę, ale nikt mi nie wmówi, że na drugim krańcu globu poczuję się zaraz jak na własnym podwórku. I chwała za to.


Z drugiej jednak strony, Irlandia od Polski nie jest aż tak daleko. Autochtoni, z którymi przychodzi wymieniać uwagi na temat masowej imigracji Polaków do ich zielonego kraju, cmokają na tym, że i wspólne korzenie chrześcijańskie, i zachodni krąg kulturowy, i od historii dostaliśmy podobne baty, nie wspominając już, że równie skorzy do bitki i wypitki. A jak tak spojrzeć na - zwłaszcza tych zasiedziałych już nieco i obkupionych w lokalnych sklepach - Polaków i Polki, to nawet na ulicy nie rozpoznasz, że nie swój. Znaczy się, już swój, ale tzw. non-national. Czyli „swojak nienarodowy”. Irlandczycy więc rozwodzą się nad tymi wszystkimi podobieństwami między „nami” a „nimi”, a mnie nachodzi myśl taka, że wcale nie podobni. Niepodobni nawet do siebie nawzajem.

Emigracyjne doświadczenie to nie tylko stanięcie twarzą w twarz z innym językiem, rzeczywistością, osobnymi kurkami z ciepłą  zimną wodą oraz urzędem skarbowym, który na koniec roku wysyła mi (sam z siebie!) zwrot nadpłaconego podatku, sugerując, co jeszcze mogę odliczyć. Emigracja to również zetknięcie się z wewnętrznym kalejdoskopem różnic, celów, postaw, wartości i życiowych historii. Różnic między nami. Różnic, przez gospodarzy zgrabnie zamkniętych w jednym worku pod hasłem „Polish migrant workers”.

„Czy Polacy wracają do kraju?” – niektórzy wracają, niektórzy zostają. „A pani tutaj z mężem? Bo podobno wy, Polki, szybko wychodzicie za mąż” – podobnie pewnie jak tutaj, jeśli mają za kogo, to na co czekać? „A pan tak świetnie mówi po angielsku, długo pan mieszka za granicą?” – nie, uczyłem się w szkole. „Gdzie panienka pracuje, w barze?” – nie, w księgowości. 

Przyjeżdżając do Irlandii, nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Trochę jak dzieci, uczące się o życiu co dzień czegoś nowego. Albo jak bohater filmu Marcela Łozińskiego, który w rozmowach ze staruszkami w parku stwierdza, że nie powinni czuć się samotni czy bać się śmierci. „Wszystko może się przytrafić. Można nawet spotkać małego dinozaura” – przekonuje mały Tomek.

Bo życie to taka niekończąca się niespodzianka. A wśród Polaków w Irlandii też można spotkać różne zwierzaki – i oszczędzające chomiki, i niebieskie ptaki, i orły księgowości, i byczki na siłowni. Chciałabym, żeby Irlandczycy nareszcie zauważyli, że w worku z napisem „Polish migrant workers” gnieździ się całkiem zróżnicowana menażeria.

Anna Paś

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)
Elegancki narożnik Boston
Sprzedam (13.02.2018)
Promocja - Narożnik Oslo
Sprzedam (09.02.2018)
Meble dziecięce Tenus
Sprzedam (08.02.2018)
Nowoczesny narożnik Aldo - Tanie Polskie Meble w Irlandii
Sprzedam (08.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl