Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Do załatwienia arrow Dublin i Irlandia arrow O Dublinie
O Dublinie E-mail


Archaiczna irlandzka nazwa okolic miasta ? Dúbh Linn (oznaczająca "Czarny Staw") ? została przez stulecia zangielszczona do współczesnej, używanej również w innych językach postaci Dublin. Natomiast współczesna irlandzka nazwa Baile Átha Cliath oznacza "Miasto Brodu z Trzcinowymi Płotami".

Historia

Historia Dublina rozpoczęła się od przybycia w IX wieku wikingów, którzy po zdobyciu wioski Celtów, założyli na południowym brzegu rzeki - faktorię handlową. Osada nazwana z irlandzka Dubh Linn, co oznacza Ciemny Staw, połączyła się z celtyckim osiedlem na północnym brzegu Liffey. W kolejnych latach Irlandia została podbita przez Anglo-Normanów (1169-1172) i Dublin stał się ośrodkiem brytyjskich wpływów na kolejnych siedem stuleci.

Katedra Świętego Patryka

Dzisiejszy Dublin pochodzi zasadniczo z epoki gregoriańskiej. Był to okres bogacenia się angielskich żołnierzy, którzy kolonizowali ziemie konfiskowane Irlandczykom. Anglicy wznosili eleganckie rezydencje i coraz bardziej angażowali się w życie gospodarcze i polityczne Dublina.

Polityka władz angielskich, mająca na celu wyniszczenie ludności i gospodarki Irlandii, wpłynęła na silny i gwałtowny wzrost poczucia narodowego Irlandczyków. Miało to swoje odbicie w licznych powstaniach. W 1782 roku ogłoszono w parlamencie, wzorowaną na amerykańskiej Deklarację Praw - proklamującą niepodległość Irlandii.

Dublin Castle

Wywołało to w 1798 roku powstanie przeciwko Wielkiej Brytanii, zakończone fiaskiem Irlandczyków. Doszło do podpisania unii brytyjsko-irlandzkiej, na mocy której Irlandia została włączona do imperium a Dublinowi odebrano samodzielność polityczną.

Dublin, jak i cała Irlandia, wkroczyły w długi okres upadku gospodarczego. Miasto stało się sceną irlandzkich działaczy politycznych, tj. Daniel O´Connell czy Douglas Hyde´a, walczących o niepodległość kraju. W 1916 roku w mieście wybuchło największe powstanie w długiej walce o niepodległość Irlandczyków.

Historia Dublina to ciągła walka z piętnem brytyjskiej kolonii, wyrażająca się niszczeniem znacznej części gregoriańskiego miasta i powstawaniem nowoczesnej architektury, która poprawiła znacznie wizerunek i atmosferę stolicy.

Jednak od czasu, gdy w 1920 r. Dublin stał się stolicą niezależnej Irlandii coraz częściej zapomina się o dawnych animozjach, żywych ciągle w Irlandii Północnej. Współcześnie Dublin staje się prężnie rozwijającym się miastem i centrum biznesu.

Główne atrakcje

Dublin położony jest nad otwartą i malowniczą Zatoką Dublińską, a w jego tle wyrastają stożkowate góry Wicklow, leżące na południu. Przez miasto przepływa rzeka Liffey, stanowiąca naturalną oś stolicy i dzieląca Dublin na dwie dzielnice o odmiennym charakterze: North Side oraz nowoczesną i bogatą South Side.

Większość najważniejszych atrakcji skupia się po stronie południowej miasta. W eleganckiej South Side mieści się najsławniejsza irlandzka uczelnia wyższa - Trinity College, założona w 1591 roku przez Elżbietę I. Słynnymi absolwentami uczelni byli: George Berkley, Thomas Moore, Oscar Wilde.

Trynity College, jako pierwszy uniwersytet w Europie, zaczął przyznawać stopnie naukowe kobietom. Po przeciwnej stronie stoi masywny gmach Bank of Ireland, który odegrał istotną rolę w historii Anglików osiadłych w Irlandii.

Bank of Ireland

Warty zobaczenia jest Zamek Dubliński, wzniesiony w 1207 roku przez króla Jana na miejscu dawnej fortecy wikingów. Na zachód od zamku stoją dwie masywne katedry: Christchurch i św. Patryka - obie pochodzące z XII wieku. Natomiast na Kildare Street znajduje się jedna z najokazalszych budowli miasta Leinster House, zbudowana w 1745, jako miejska rezydencja księcia Leinster. Dziś mieści się tam irlandzki parlament.

Głównym placem w centrum Dublina jest St Stephen´s Green. Jest to bardzo elegancki, ładny i schludny park założony przez lorda Ardilauna w 1880 roku. Można tu miło i przyjemnie spędzić słoneczny dzień. Zaraz za ogrodem rozciąga się cmentarz hugenotów z 1693 roku. Po wschodniej stronie St. Stephen´s Green, znajduje się Ely Place, gdzie możemy podziwiać jedne z najlepiej zachowanych w mieście budynków gregoriańskich.

Parlament Irlandii

Muzea i galerie

Muzeum Narodowe, Kildare Street - można tu obejrzeć skarby dawnej Irlandii oraz kolekcję przedmiotów codziennego użytku - głównie srebro, szkło i ceramikę - z XVIII-wiecznego Dublina

Galeria Narodowa, na północny wschód od placu Merrion Square - ma trzy działy, mieści zbiory sztuki europejskiej od renesansu do XVIII wieku, kolekcję malarstwa irlandzkiego i brytyjskiego oraz dzieła XX - wiecznych artystów brytyjskich i europejskich.

Muzeum Historii Naturalnej, po przeciwnej stronie Galerii Narodowej - gmach jest wspaniałym przykładem oryginalnej wiktoriańskiej architektury, wewnątrz można obejrzeć mnóstwo wypchanych zwierząt i szkieletów.

Muzeum Figur Woskowych, u zbiegu Grandby Row i Dorset Street - mieści 300 postaci znanych Irlandczyków i osób z innych krajów.

Muzeum Pisarzy Dublińskich, przy Parnell Square - sławi wybitnych irlandzkich literatów, na piętrze znajduje się piękna biblioteka z lat 60-tych XVIII wieku.

Zakupy

Typową dzielnicą handlową są okolice O´Connell Street. Znajduje się tam mnóstwo sklepów i salonów firmowych. Dwie główne atrakcje tego miejsca to dom towarowy Clery´s oraz księgarnia Eason´s.

Na południe od rzeki ulokowały się bardzo eleganckie salony mody oraz ?alternatywne? butiki, które są typowe dla dzielnicy Temple Bar. Przy Grafton Street mieści się najwytworniejszy dom towarowy Brown Thomas, a tuż obok kompleks handlowy Powerscourt Town House.
Wiele jest sklepów oferujących ?typowe? towary irlandzkie. Są to głównie wyroby z wełny, ceramika i kryształy. Wysokiej klasy towary oferuje m.in. Kilkenny Design Centre przy 6 Nassau Street lub House of Ireland czy The Blarney Woollen Mills, zlokalizowane także na tej ulicy.

Gdzie zjeść

Da Pino, 38 Parliament St, tel. 6719308 - restauracja oferuje rewelacyjne świeże makarony i ogromne, niedrogie kawałki pizzy.

O'Connell - główna ulica w Dublinie

The Cedar Tree, 11 St Andrew´s St, tel. 6772121 - restauracja mieści się w wielkiej piwnicy, oferuje smaczne dania libańskie, duży wybór zakąsek typu mezze oraz sporo propozycji dla wegetarian.

The Irish Film Centre, 6 Eustace St, Temple Bar, tel. 6778788 - bar-restauracja oferuje pyszne jedzenie, bogaty wybór dań jarskich, warto spróbować warzywnych pasztecików, hamburgerów, kurczaków i jambalaya z bananami.

Trocadero, 3 St Andrew St, tel. 6775545, 6792385 - jedna z najstarszych włoskich restauracji w Dublinie.

Rzeka Liffey płynąca przez centrum miasta

Rozrywka

Życie towarzyskie w Dublinie toczy się przeważnie w pubach i trudno mówić o udanej wizycie w mieście bez zaliczenia choćby jednego z nich. W stolicy Irlandii działa ponad 800 pubów i barów. Większość z nich wabi bezpretensjonalnością, niezmiennym od dziesięcioleci wystrojem, sympatyczną klientelą oraz wyśmienitym Guinnessem. Warto odwiedzić kilka z nich: Mulligan´s przy 8 Polberg St, The Long Hall na 51 South Great George´s St czy The Oak przy 81 Dame St.

W wielu pubach, oprócz jazzu i muzyki folk, można posłuchać tradycyjnej irlandzkiej muzyki oraz podziwiać klasyczne irlandzkie tańce. Najbardziej znana w Dublinie sala z muzyką tradycyjną to Slatery´s przy 129 Capel St. Warto wybrać się także do An Béal Bocht na 58 Charlemont St czy The Brazen Head przy 20 Lower Bridge St.

St. Stephen's Green - dobre miejsce na romantyczne spacery

Dublin jako miasto o bogatej przeszłości literackiej, posiada liczne teatry, w których oprócz klasyki gra się spektakle eksperymentalne i awangardowe. W mieście jest też duża ilość kin zlokalizowanych głównie w rejonie O´Connell Street.

Życie rozrywkowe urozmaicają liczne kluby, które można podzielić na dwie wyraźnie odrębne kategorie. Pierwszą, stanowią lokale najróżniejszego typu organizujące liczne imprezy taneczne. Zlokalizowane są głównie w centrum. Drugą grupę tworzą kluby w piwnicach, w rejonie Leeson Street, serwujące bardzo drogie napoje.

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl