Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Ściemnia się...
Ściemnia się... E-mail


Stanowczo żądam przywrócenia w Irlandii czterech pór roku! Nie jakiejś tam wiecznej wiosny, z odchyłem ku mniejszej lub większej ilości deszczu. Nie łagodnego przechodzenia z prawie-lata do prawie-zimy. Zimą ma być zimno, latem ma być gorąco, a pomiędzy – niech się rozwija, tudzież opada i zasypia, stosownie do potrzeb Matki Natury.


Moje jawne oburzenie wynika stąd, iż pomidory nie dojrzewają. Przyjaciele posadzili w ogrodzie cztery dorodne krzaki jeszcze w kwietniu, więc już od pół roku ostrzyliśmy sobie zęby na smakowite i pachnące latem owoce. Tymczasem październikowy chłód powoli wsącza się w kości, a pomidory – jak od dwóch miesięcy – zielone wisiały na krzaku, tak wiszą nadal. Obserwacja ta ogrodnicza kazała mi wyciągnąć wnioski szerszej natury, każąc smutno stwierdzić, że skoro tegorocznego słońca latem było za mało, by pomidorki pokryły się ledwo wstydliwym rumieńcem, jakież spustoszenia owe niedobory musiały poczynić w organizmach ludzkich, cokolwiek bardziej skomplikowanych i wymagających?

Przyjrzałam się krytycznie przypadkowym przedstawicielom ludzkiej rasy wokół siebie, szukając u nich objawów niedoświetlenia, jakie w pomidorach widoczne są za pośrednictwem pewnej twardości, chorobliwej zieloności i mało apetycznej powierzchowności. Wyniki mojej inspekcji kazały postawić wniosek, co następuje: udowodnione naukowo braki witaminy D, wytwarzanej pod wpływem promieni słonecznych, powodują obniżenie odporności, prowadzić mogą do depresji i spadku poziomu sił witalnych. Co gorsza, u przedstawicieli narodów kontynentalnych, gdzie przebieg pór roku jest dramatyczny i zauważalny gołym okiem, objawy braku słońca mogą przebiegać w formie zaostrzonej. Owego stanu ducha nie wolno lekceważyć, bowiem - nieleczony – może prowadzić do frustracji, wiecznego smutku i braku zadowolenia z emigranckiego, w pocie czoła i znoju urządzanego, nowego wspaniałego życia.

Sprawa wyglądała poważnie, więc postanowiłam zasięgnąć porady u miejscowych, którzy z dziada-pradziada musieli stawiać czoła niesprzyjającej aurze. Oczywiście, wraz z postępem medycyny oraz bogaceniem się portfeli mieszkańców kraju Celtyckiego Tygrysa, metody radzenia sobie z jesienną depresją zmieniały się, choć zamysł pozostaje z gruntu ten sam. Po pierwsze: słoneczne wakacje. Zaczynam utwierdzać się w przekonaniu, że Michael O’Leary dlatego wymyślił tanie linie lotnicze, by jego współziomkowie mogli swobodnie i często podróżować do krajów, gdzie słońce jest normą, a nie meteorologiczną fanaberią. Po drugie: witaminy. Po trzecie: zwiększone dawki kina, kawa w przytulnych lokalach, gorący kubek whiskey z rozgrzewającym goździkiem i dobre towarzystwo.

Proszę państwa, nie mamy wyboru. Jakoś musimy przetrwać. Czego – przy pomocy wyżej wymienionych sposobów – sobie i państwu serdecznie życzę.

Anna Paś

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl