Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Praca arrow Dublin i Irlandia arrow Transport
Transport E-mail


Wybór środka transportu wiąże się ściśle z wyborem miejsca zamieszkania, więc pomyśl o tym już na samym początku.

Luas ? szybkie tramwaje

Tramwaje Luas to jeden z najlepszych środków transportu w Dublinie. Jeżdżą co parę minut i zawsze są na czas. Są nowoczesne, szybkie, czyste i stosunkowo bezpieczne (posiadają monitoring oraz własną ochronę). Dla bezpieczeństwa pasażerów we wszystkich tramwajach oraz na wszystkich przystankach zamontowano kamery telewizji przemysłowej.
Z boku każdego przystanku znajduje się punkt pomocy w sytuacjach awaryjnych, umożliwiający bezpośrednie połączenie ze stacją zawiadowczą sieci tramwajów Luas.
Na każdych drzwiach tramwaju znajduje się przycisk i/lub uchwyt wzywania pomocy w sytuacjach awaryjnych.

Tramwaj Luas | foto: www.dublin24.net

Na chwilę obecną (2007 r.) firma Veolia Transport, właściciel Luasa, uruchomiła dwie linie: czerwoną (Red Line) oraz zieloną (Green Line). Pierwsza (dłuższa) zaczyna się w Tallaght i kończy na Connolly, a całkowity czas podróży tą linią to ok. 46 minut. Na linii znajdują się 23 przystanki.
Druga, którą jedzie się zaledwie 22 minuty, zaczyna się w Sandyford i kończy na St. Stephen?s Green. Na linii tej znajduje się 13 przystanków.
Obie linie Luasa nie są niestety ze sobą połączone i podróżując nimi musimy przejść kawałek ulicą O?Connell, a następnie przez ulicę Grafton (w sumie ok. 15 minut spaceru w średnim tempie z przystanku Abbey Street / Red Line do St. Stephen?s Green / Green Line).

Warunkiem wejścia do tramwaju jest posiadanie ważnego biletu. W przypadku niektórych rodzajów biletów wymagany jest identyfikator Luas ze zdjęciem. Należy sprawdzić, w przypadku których rodzajów biletów taki identyfikator jest wymagany. W przypadku nieposiadania identyfikatora bilet może być nieważny.
Bilety można kupić na wszystkich przystankach w specjalnych automatach oraz kioskach sprzedaży biletów sieci Luas. W punktach sprzedaży biletów sieci Luas 1-, 7- oraz 30-dniowe bilety okresowe są nieco tańsze niż w automatach, jednak nie są to znaczące różnice.

Godziny kursowania tramwajów Luas:
Poniedziałek - piątek: 5:30 - 00:30
Sobota:  6:30 - 00:30
Niedziela:  7:00 - 23:30
Święta państwowe: 7:00 - 00:30

Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć tutaj

Wszystkie pozostałe (i aktualne) informacje znaleźć można na oficjalnej stronie Luasa: http://www.luas.ie/


Dublin Bus ? autobusy miejskie

Dublin Bus to zdecydowanie najsłabsza forma transportu w Dublinie. Aby jednak nie być aż tak bezlitosnym wobec tejże korporacji autobusowej powiedzmy sobie szczerze, że generalnie w Dublinie istnieje problem w komunikacji samochodowej, gdyż jest to miasto dopiero rozwijane pod tym względem.

Dublin Bus ? autobusy miejskie | foto: www.dublin24.net

Budują się nowe drogi, w powijakach jest też nowa ?autostrada?, a ulice miasta są tak wąskie i tłoczne, że w konsekwencji powstają wszędzie ogromne korki i ma to wpływ na dużą niepunktualność m.in. właśnie Dublin Bus. I to jest właśnie największa wada tego środka komunikacji, nie wspominając o szklanych szkatułkach na monety u kierowców i braku możliwości przejazdu bez posiadania owych monet. Natomiast dużymi atutami autobusów miejskich w Dublinie są niewątpliwie: uprzejmi kierowcy (którzy zawsze służą radą w granicach posiadanej wiedzy na dany temat), bezpieczeństwo (autobusy są monitorowane) i czystość.

Rozkłady jazdy Dublin Bus są dostępne na (prawie) wszystkich przystankach tej sieci. Jednakże sposób ich odczytywania nieco różni się od tego, do którego przywykliśmy w Polsce. Na wszystkich przystankach danej linii Dublin Bus (ze względów wygody dla samego siebie) umieszcza ten sam rozkład z informacjami o czasie przejazdu pomiędzy kolejnymi przystankami. W ten sposób pasażer sprawdzający rozkład musi samodzielnie policzyć czas przyjazdu autobusu do przystanku, na którym się właśnie znajduje. To nieco kłopotliwe i może mało ?propasażerskie?, ale... co zrobić :) Rozkłady są także dostępne w siedzibie głównej Dublin Bus mieszczącej się pod adresem: 59 Upper O'Connell St., Dublin 1. Ireland oraz online na stronie internetowej przewoźnika

Bilety. Pasażerowie mają do wyboru tradycyjne rodzaje biletów spotykane w innych krajach, w tym oczywiście w Polsce. Mowa o biletach jednorazowych (kupowanych u kierowcy poprzez wrzucenie rzeczonych monet do skrzynki przy wejściu do autobusu) oraz o biletach jedno-, kilkudniowych, tygodniowych, miesięcznych, rocznych itp. Cena biletu zależy oczywiście od dystansu, jaki zamierzamy pokonać, jednak nawet przy jednym przystanku zawsze będzie to już 1 euro, a potem odpowiednio więcej, zależnie od odległości. Warto jednak pamiętać, że płacąc za przejazd np. 1,60 euro i wrzucając do skrzynki monetę 2 euro, nie otrzymamy od kierowcy reszty na miejscu. Dostaniemy co najwyżej dodatkową pozycję na wydruku biletu, tzw. ?Refund Due? (co najwyżej, bo czasem kierowcy o tym zapominają...). Przy większej ilości przejazdów z taką ?resztą? warto pozbierać te wszystkie paragony i udać się do wspomnianej wyżej siedziby Dublin Bus, gdzie otrzymamy zwrot nadpłaconych kwot. Tak czy inaczej ? lepiej mieć przy sobie dokładnie odliczoną sumę na zakup danego biletu.

Zatrzymywanie autobusów. Jeśli chcemy zatrzymać autobus stojąc na przystanku ? powinniśmy pomachać kierowcy, bo w przeciwnym wypadku ten się nie zatrzyma. Podobnie jest w sytuacji, gdy chcemy wysiąść z autobusu ? również musimy nacisnąć specjalny przycisk lub po prostu zasygnalizować to kierowcy podchodząc do jego kabiny i przednich drzwi.

Podróże nocą. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w weekendy, są autobusy nocne. Mogą nas one zabrać z powrotem do domu, kiedy wracamy np. z długiego imprezowego wieczoru w centrum miasta. Koszt takiego przejazdu to 4 lub 6 euro, zależnie od trasy). Autobusy nocne ruszają z College St., D'Olier St. oraz Westmoreland St. w niemalże wszystkich kierunkach. Szczegóły rozkładów znajdziecie tutaj

Połączenia z lotniskiem. Dublin Bus ma w swej ofercie dobre połączenia z lotniskiem. Dwie główne linie to:
- 747 (przez główny dworzec autobusowy oraz stację kolejową Connolly),
- 748 (przez stację kolejową Heuston, Connolly oraz główny dworzec autobusowy).
Średni czas przejazdu to ok. 35 minut. Ceny biletów wynoszą 5 euro dla dorosłych i 2 euro dla dzieci.

Więcej przydatnych informacji na temat Dublin Bus znajdziecie na oficjalnej stronie http://www.dublinbus.ie/


Irish Rail, Dart ? kolej miejska oraz Intercity

Kolejnym, godnym polecenia, środkiem transportu w Dublinie jest kolej. Mamy do wyboru kolej miejską DART (Dublin Area Rapid Transport), COMMUTER (pociągi o nieco większym zasięgu niż Dart, aż do miejscowości poza Dublinem) oraz INTERCITY, czyli - podobnie jak w Polsce - kolej umożliwiającą przedostanie się aż do bardziej odległych miast w Irlandii, nawet do stolicy Irlandii Północnej - Belfastu.

Kolej miejska Dart | foto: www.dublin24.net

Kolej miejska świadczy usługi transportowe w następujących obszarach:
- Północny Commuter - z Dublin Pearse do Dundalk,
- Południowo-wschodni Commuter - z Dublin Connolly do Wicklow,
- Południowo-zachodni Commuter - z Dublin Heuston do Kildare,
- Zachodni Commuter - z Dublin Pearse / Docklands do Longford,
- Dublin Area Rapid Transit (DART) - z Greystones do Howth / Malahide.

Niewątpliwą zaletą kolei w Dublinie, podobnie jak tramwajów Luas, jest szybkość oraz względna punktualność. Koleją miejską można podróżować wzdłuż sporej części wybrzeża i położonych przy nim dzielnic / miejscowości, a koleją Intercity po niemal całej Irlandii.

Pociągi jeżdżą od ok. 6.00 do 23.30. Częstotliwość pociągów DART to zazwyczaj 15-20 minut poza szczytem, a w godzinach szczytu jest ona jeszcze większa. Warto jednak pamiętać, że pociągi jeżdżą dużo rzadziej na liniach północnej i zachodniej - niekiedy nawet co godzinę lub rzadziej. Częstotliwość w niedziele bywa jeszcze mniejsza. Jednakże od 14 stycznia 2007, zachodnia linia oferuje przejazdy w niedziele co godzinę, w godzinach od 9.30 do 18.30.

Pociągi jeżdżą rzadziej na południowo-zachodniej linii, chociaż mniej więcej co godzinę. Od 14 stycznia 2007 na południowo-zachodniej linii pociągi zaczęły jeździć w niedziele i to we wszystkich kierunkach. Południowo wschodnia linia ma najmniejszą częstotliwość kursowania pociągów, zaledwie kilka kursów w ciągu dnia.

Bilety na pociągi można zakupić w kasach na stacjach kolejowych lub w automatach zlokalizowanych na dworcach. Podobnie jak w przypadku pozostałych środków transportu omówionych powyżej, zakup biletu miesięcznego lub chociażby tygodniowego wiąże się zazwyczaj z niższą ceną jednostkową poszczególnych przejazdów.  Szczegóły dotyczące systemu kolei irlandzkiej, rozkładów jazdy, cen biletów itp. można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika: http://www.irishrail.ie/

***

Nie wspominamy, rzecz jasna, o oczywistych alternatywach transportowych, jakimi są taksówki, jednak z uwagi na ich ceny radzimy traktować to rozwiązanie jako ostateczność :) Dla osób lubiących aktywny tryb życia dobrym rozwiązaniem jest oczywiście rower. Nowe lub używane rowery można tu kupić za naprawdę rozsądne pieniądze, ceny zaczynają się nawet od kilkudziesięciu euro. Niektórzy korzystają chętnie ze skuterów (które można wypożyczyć). My polecamy zdecydowanie Luasa lub kolej miejską, jeśli oczywiście masz to szczęście i mieszkasz w odpowiedniej okolicy obsługiwanej przez te środki transportu. Wybór środka transportu wiąże się ściśle z wyborem miejsca zamieszkania, więc pomyśl o tym już na samym początku.

Życzymy więc powodzenia i miłych (a w szczególności szybkich) wojaży po Dublinie i Irlandii!

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl