Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Czy wiesz, że możesz?
Czy wiesz, że możesz? E-mail


We wrześniu ruszyła kampania informacyjna, zorganizowana przez niezależną organizację The Vincentian Partnership for Justice, mająca na celu zachęcenie mieszkańców Irlandii do aktywnego uczestnictwa w życiu obywatelskim kraju i udziału w przyszłorocznych wyborach samorządowych oraz do europarlamentu. Czy wiesz, że Polacy również są uprawnieni do głosowania?

Kto może głosować?

W wyborach może wziąć udział każdy, kto ma ukończone 18 lat (lub ukończy ten wiek do momentu zamknięcia spisów wyborców – w lutym 2009) i kto jest rezydentem Republiki Irlandii. Zależnie jednak od naszego statusu obywatelskiego, uprawnieni możemy być do głosowania w poszczególnych wyborach:
- Irlandczycy – w wyborach samorządowych, parlamentarnych (Dail), do parlamentu europejskiego oraz referendach;
- Brytyjczycy – w wyborach samorządowych, parlamentarnych oraz do parlamentu europejskiego;
- Obywatele krajów Unii Europejskiej – również Polacy – w wyborach samorządowych oraz do parlamentu europejskiego;
- Obywatele spoza UE – w wyborach samorządowych.

Kiedy?

Wybory do samorządów lokalnych (Local Election) odbędą się w czerwcu 2009 roku. Wtedy też odbędą się powszechne wybory do europarlamentu, kiedy to będziemy wybierać naszych przedstawicieli, których zadaniem będzie nadawać przyszły kształt działaniom całej Unii Europejskiej.

Co ważne, w Irlandii koniecznym jest wcześniejsze zarejestrowanie się do spisu wyborców (Register of Electors), by móc w czerwcu oddać swój głos. Termin zgłaszania się do rejestru upływa już 1 listopada!

Gdzie?

Rejestracji do spisu wyborców możemy dokonać na kilka sposobów:
- pobierając formularz rejestracyjny ze strony: www.vote.ie - zakładka REGISTER
- pobierając formularz rejestracyjny ze strony www.PolskiExpress.ie - dział WARTO WIEDZIEĆ
- wypełniając formularz w urzędzie pocztowym, na posterunku policji, w bibliotekach publicznych

Wypełnione formularze rejestracyjne należy przesłać do swojego lokalnego City Council – adresy znajdziesz w Internecie lub na stronie www.RegisterToVote.ie. Nie potrzeba naklejać znaczka!

Możesz potem sprawdzić, czy twoje nazwisko i dane są w rejestrze – przydatny adres to www.CheckTheRegister.ie

Dlaczego?

Po pierwsze, ponieważ mamy prawo głosować w kraju, który uczyniliśmy – na dłuższą lub krótszą chwilę – swoim domem. Możesz powiedzieć, że polityka irlandzka ciebie nie interesuje, ale wybory samorządowe mają większy wpływ na twoje życie, niż sądzisz – to nie panowie z telewizora czy okładek gazet decydują o jakości wody, jaka płynie w rurach (oraz o konieczności wymiany tych bardziej zardzewiałych, jak to się teraz dzieje w Dublinie Południowym), o zatrudnianiu dodatkowych nauczycieli języka angielskiego w szkołach, gdzie jest wielu imigrantów, o wyznaczaniu nowych miejsc parkingowych, pozwoleń na budowę kolejnych apartamentowców na placu przed twoim domkiem czy finansowaniu festiwali kulturalnych, gdzie zaprasza się gwiazdy z całego świata, również z Polski – to właśnie lokalni radcy i burmistrzowie decydują o tym, jak na co dzień wygląda nasze życie.

Po drugie, warto głosować ponieważ to po części nasz obowiązek – jeśli sami nie zadecydujemy, inni zadecydują za nas. Łatwo bowiem jest narzekać na spóźniające się autobusy czy przepełnione szpitale, ale jeśli nie zrobiliśmy tego małego kroku, by wybrać osoby za to odpowiedzialne – i później je z tych obietnic i decyzji rozliczać – trudno, by nasze potrzeby były zaspokojone, skoro nikt o nich nie słyszał.

Po trzecie, to nasza szansa – jako najliczniejsza (po Brytyjczykach) grupa narodowościowa w Irlandii, możemy nareszcie stać się słyszalni z naszymi potrzebami: więcej tłumaczy w szpitalach i na policji, dodatkowe zajęcia dla dzieci w szkołach, dofinansowanie kursów językowych i przysposobienia zawodowego w lokalnych Community Centre czy choćby zwiększenie liczby patroli policji w miejscach, które nawet rodowici dublińczycy omijają z daleka... Dla lokalnych polityków dialog z przedstawicielami mniejszości narodowych jest jedynym sposobem, by zauważyć nas, nasze oczekiwania i potrzeby oraz by zacząć traktować nas jako pełnoprawnych uczestników życia społecznego. Wszak nie jesteśmy tutaj tylko po to, by pracować – korzystamy z tutejszych dróg, szkół, szpitali, instytucji publicznych, autobusów i chodników. Na wszystko to wpływ mają właśnie samorządowcy.

Należy pamiętać, że Irlandia, w przeciwieństwie do Polski, jest małym krajem, gdzie lokalne struktury towarzysko-administracyjne (tzw. communities) są znacznie bardziej silne i rozpoznawalne. Dlatego też politycy nie odgradzają się od swoich wyborców sztabem ochroniarzy i pań sekretarek – tutaj każdy może zgłosić swoje problemy do lokalnego radnego, a nierzadkim przypadkiem są odwiedziny kandydatów do samorządu w pobliskim pubie, sklepie czy na osiedlu. W kraju o populacji zaledwie 4,5 miliona ludzi, siła każdego głosu jest znacznie większa. Teraz i my mamy szansę wypowiedzieć się w tej ogólnonarodowej debacie.

Anna Paś

Przydatne adresy:
www.vote.ie
www.RegisterToVote.ie

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl