Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Wydarzenia arrow Wydarzenia arrow Noc ludzi sztuki
Noc ludzi sztuki E-mail


Dublin Culture Night, impreza zainicjowana na Zielonej Wyspie dwa lata temu, nabrała rychło gigantycznych rozmiarów. Jej zasięg rozszerzył się poza irlandzką stolicę. W tym roku do wielkiej akcji kulturalnej włączą się trzy kolejne miasta – Cork, Galway i Limerick.

Dzień, w którym otworzą się na oścież drzwi muzeów, galerii i teatrów oraz bramy parków i ogrodów, to 19 września. Wygłodniała wrażeń, ponadstutysięczna publiczność będzie mogła zwiedzać je aż do godz. 23.00, nie płacąc ani centa.

Pasjonujący program, prezentujący szerokie spektrum twórczości artystycznej, przygotowała National Gallery of Ireland. O godz. 19.00 zaczyna się tam pokaz technik rysunkowych w wykonaniu Johna Keatinga (Millenium Wing), jak również lekcje malarstwa prowadzone przez Unę Sealy i Alana Daly (Dargan Wing).
W Shaw Room usłyszymy śpiewający chór (godz. 18.30-19.30), zobaczymy popisy taneczne wprowadzające w arkana tanga (20.45-21.15), a także filmy awangardowe z lat dwudziestych z muzyką na żywo (godz. 21.15-22.15), zaś w Lecture Theatre obejrzymy klasykę światowej animacji (godz. 18.30).

Z kolei w Unitarian Church przy St. Stephens Green wszyscy chętni autorzy odczytają na głos własne wiersze (godz. 18.00-23.00). Prezentacja powinna trwać nie dłużej niż sześć minut. W bibliotece miejskiej w Limerick spotkają się miłośnicy gier planszowych i staną w szranki. Przewidziano też spektakl teatru kukiełkowego.
Dublin Culture Night towarzyszy wiele innych wydarzeń kulturalnych. W organizację jednego z nich zaangażowała się ArtPolonia wspólnie z irlandzką agencją And Music21.

Goście

Na zaproszenie Moniki Sapielak w Liberty Hall Theatre zagra wybitny polski wiolonczelista Andrzej Bauer. Muzyk urodził się i studiował w Łodzi. Uczestniczył w zagranicznych kursach mistrzowskich, gdzie kształcił cię pod okiem najlepszych instrumentalistów. Dwa lata spędził w konserwatorium w Wiedniu, by następnie wyjechać do Londynu i pobierać lekcje u Williama Pleetha.

Został laureatem licznych konkursów, m.in. „Praskiej Wiosny” czy ARD w Monachium. Jako dwudziestosiedmiolatek otrzymał nagrodę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Brał udział w najsłynniejszych festiwalach muzycznych w Paryżu, San Juan, Louisville oraz dwukrotnie w „Warszawskiej Jesieni”. Pierwszemu albumowi wiolonczelisty, zrealizowanemu w studio Koch/Schwann, przyznano Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej.

Artysta koncertuje na całym świecie, towarzysząc najbardziej uznanym orkiestrom kameralnym, symfonicznym i radiowym. Jego repertuar zawiera dzieła nowsze i najnowsze, takich autorów, jak: Franz Schubert, Robert Schumann, Sergiusz Prokofiew, Igor Strawiński i Witold Lutosławski.

Andrzej Bauer zaprezentuje w Dublinie niezwykle innowacyjny projekt „Cellotronicum”, powstały we współpracy z uzdolnionymi kompozytorami pochodzącymi z rozmaitych krajów. Do jego wykonania wykorzystuje się komputerową rejestrację dźwięku, łączoną z solowymi partiami wiolonczelowymi. Recital Bauera zapowiada się nowocześnie, inspirująco i oryginalnie.

W drugiej części koncertu na scenie pojawi się zespół General Practice. Muzycy zagrają utwór „Under the Green Time”, napisany przez Rogera Doyle’a. Kompozycja, stanowiąca wariację na temat tradycyjnej muzyki irlandzkiej i jej korzeni celtyckich, jest przeznaczona na dudy z elektroakustycznym nagraniem w tle. Usłyszymy zatem jednego z najznamienitszych dudziarzy Zielonej Wyspy Briana Ó Huiginna. W składzie grupy General Pracitice znajduje się Keith O’Brien, awangardowy gitarzysta elektryczny, tworzący niezapomniane improwizacje przy wykorzystaniu laptopa.

Program Dublin Culture Night wraz z mapą poszczególnych miejsc można pobrać ze strony www.culturenight.ie

Klementyna Kasprzyk-Kucharz

Polsko-irlandzki koncert elektroakustycznej awangardy, 19 września, godz. 20.00, Liberty Hall Theatre, Eden Quay, bilety €15/18

„Polski Herald”, wyd. z 10 września 2008 r.

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Meble kuchenne Moreno
Sprzedam (16.02.2018)
Młodzieżowe meble Rest
Sprzedam (16.02.2018)
Narożnik Milano o połowę taniej
Sprzedam (15.02.2018)
Rewelacyjny narożnik Vegas
Sprzedam (14.02.2018)
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl