Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Irlandzkiej gospodarce grozi drenaż mózgów
Irlandzkiej gospodarce grozi drenaż mózgów E-mail


Słabnącej gospodarce irlandzkiej grozi nowy drenaż mózgów, gdy dziesiątki tysięcy wykwalifikowanych pracowników wyjadą za granicę w poszukiwaniu lepszego życia.

Australia, Kanada i Nowa Zelandia zachęcają do przyjazdu irlandzkich lekarzy, pielęgniarki i fizjoterapeutów, by uzupełnić braki w tamtejszej służbie zdrowia. Irlandzką emigrację z lat 80. cechowało to, że wyjeżdżali głównie młodzi ludzie stanu wolnego. Obecny exodus dotyczy natomiast całych rodzin.

Firmy pomagające w załatwianiu formalności związanych z uzyskaniem wizy notują wzmożone zainteresowanie swoimi usługami wśród Irlandczyków, którzy stracili pracę bądź obawiają się jej utraty.
Dane irlandzkiego Głównego Urzędu Statystycznego (CSO) pokazują, że liczba osób wyjeżdżających z kraju jest obecnie największa od 20 lat. W okresie od kwietnia 2007 do kwietnia 2008 r. wyjechało z kraju 45 300 osób, najwięcej – 11 300 osób – do Australii i Nowej Zelandii. Na kolejnych miejscach znajdują się Wielka Brytania i inne kraje europejskie.

Wspomniane firmy podkreślają spore zainteresowanie Irlandczyków wyjazdami na stałe. Jedna z nich tylko w ciągu ostatniego roku otrzymała 8 tys. zapytań – o tysiąc więcej niż w roku poprzednim. Większość myśli o wyjeździe do krajów anglojęzycznych, takich jak Australia, Nowa Zelandia, Kanada czy Stany Zjednoczone. „Zwykle Irlandczycy wyjeżdżali na rok lub dwa lata do Australii czy Nowej Zelandii. Mamy też bogatą historię wyjazdów do USA na stałe. Obecnie coraz więcej osób, bo ponad 80 proc., w wieku 30-40 lat chce wraz z rodzinami całkowicie zmienić swoje życie” – mówi Nathan Brennan z firmy pomagającej w wyjazdach.

Zapotrzebowanie

Dzięki dobrej koniunkturze w branży budowlanej w Australii jest duże zapotrzebowanie na murarzy, cieśli i tynkarzy. Pracowników brakuje w sektorze usług finansowych, informatycznych, księgowości, a także pielęgniarek i nauczycieli. Rąk do pracy potrzebuje również górnictwo, szybko rozwijające się w zachodniej Australii. Specjalista może tam liczyć na 165 tys. dolarów australijskich (96 tys. euro) rocznej pensji.

Nowa Zelandia zgłasza duże zapotrzebowanie zarówno na pracowników wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych, na których czeka praca w rolnictwie, rybołówstwie, transporcie. Potrzebni są też pracownicy administracyjni.

Wolne miejsca pracy są praktycznie w każdym zawodzie, zwłaszcza w handlu i usługach. W Kanadzie brakuje robotników budowlanych, techników telekomunikacji oraz specjalistów informatyków, a w przeżywającym boom przemyśle naftowym – inżynierów.

W USA praca czeka na programistów komputerowych, analityków danych oraz na opiekunów medycznych i doradców finansowych. Pracowników służby zdrowia, a zwłaszcza fizjoterapeutów, brakuje w wielu krajach.

Powody

Według Liz O’Hagan z biura pomagającego w uzyskaniu australijskiej wizy, do tej pory wyjeżdżali głównie pracownicy fizyczni i rzemieślnicy. Teraz do wyjazdu na antypody zgłasza się coraz więcej osób po studiach.
„Od początku roku odnotowaliśmy zwiększone zainteresowanie wyjazdami ze strony osób wykształconych”. Jako powód ludzie zazwyczaj podają utratę pracy, utratę pracy przez partnera, wypowiedzenie spowodowane redukcją etatów. Ludzie martwią się również o przyszłość swoich dzieci.

Obecna sytuacja ekonomiczna w Irlandii zmusza do wyjazdu całe rodziny. „Przychodzą do nas osoby, które kontaktowały się z nami w 2003 bądź 2004. Widocznie dojrzały do tego, by wyjechać” – dodała. O’Hanagan powiedziała również, że problemy irlandzkiej gospodarki były szeroko opisywane w australijskich mediach, dzięki czemu tamtejsze firmy rozpoczęły aktywną rekrutację pracowników w Irlandii.

Breda Heffernan

„Polski Herald”, wyd. z 10 września 2008 r.

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl