Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow "Każde zaginięcie jest inne..."
"Każde zaginięcie jest inne..." E-mail


Niekiedy wyjeżdżają, mając nadzieję na rozpoczęcie nowego życia bez zobowiązań. Innym razem urywają kontakt zajęci poznawaniem nowej rzeczywistości. Czasami - uciekają od przeszłości. Z Iwoną Wyganowską i Piotrem Witkowskim z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych ITAKA rozmawia Anna Paś.


- Rokrocznie w Polsce ginie około 15,000 osób. Wedle policyjnych statystyk, udaje się odnaleźć prawie 80 procent zaginionych. Skąd więc pomysł  na poszukiwanie zaginionych za granicą? Czy  liczna emigracja zarobkowa do Irlandii i Wielkiej Brytanii przekłada się na liczbę osób, po których ginie ślad w kraju?

Jak najbardziej! Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i nasilenia się emigracji zarobkowej Polaków notujemy zwiększającą się liczbę zaginięć osób poza granicami kraju. Obecnie co czwarta sprawa zaginięcia, jaką się zajmujemy, związana jest z wyjazdem za granicę. Aktualnie poszukujemy kilkorga Polaków zaginionych w Irlandii. Trzeba jednak pamiętać, że liczba zaginięć zgłaszanych na policji jest kilkanaście razy większa niż tych zgłaszanych do Itaki. Można przypuszczać, że przynajmniej kilkadziesiąt rodzin utraciło kontakt ze swoimi bliskimi, którzy wyjechali do Irlandii. Należy również pamiętać, że wiele rodziny zaginionych za granicą nie zgłasza zaginięcia na policji. Prowadzą oni poszukiwania na własną rękę lub czekają, aż bliski sam się z nimi skontaktuje.

- Wiele rodzin przypłaciło emigrację wysoką ceną – ojcowie znikają bez wieści, nie wywiązując się z obowiązku alimentacyjnego; mąż przestaje przesyłać pieniądze; córka wyjeżdża się dorobić, lecz ślad się po niej urywa… Ile takich historii notujecie w Centrum ITAKA?

Niestety wiele. Prawie każde zaginięcie wiąże ze sobą podobne problemy. Takie sytuacje są szczególnie trudne, jeśli ginie jedyny żywiciel rodziny. Wszystkim takim rodzinom staramy się pomagać, oferując im porady prawników, pracowników socjalnych oraz psychologów.

- Czy stereotypem byłoby stwierdzenie, iż wiele z tych zaginionych osób tak naprawdę uciekło?

Rzeczywiście część zaginionych znika celowo. Chcą uciec na przykład od długów, problemów małżeńskich i rodzinnych, obowiązku alimentacyjnego. Mogą po prostu chcieć gruntownie zmienić swoje życie i nie informować o tym bliskich. Nikt nie może zmusić osoby zaginionej do powrotu do kraju czy do kontaktu z rodziną. Zaginiony odnaleziony przez policję może złożyć oświadczenie informujące, że nie chce kontaktu z rodzina i nie życzy sobie żeby ujawniać jego miejsce pobytu. Zarówno policja jak i ITAKA musi takie decyzje uszanować. Nigdy nie oceniamy wyborów życiowych zaginionych. Oczywiście sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli ktoś jest poszukiwany np. listem gończym.

- Życie na emigracji daje złudne poczucie anonimowości – wielu z nas wydaje się, iż możemy zacząć tutaj życie na nowo a zobowiązania finansowe czy rodzinne rozpłyną się w gąszczu transgranicznej biurokracji. Na ile jest to wrażenie złudne?

ITAKA nie prowadzi spraw osób oszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, np. listem gończym. Trzeba pamiętać, że poszukiwania osób zaginionych różnią się od poszukiwań osób skazanych, lub obciążonych kryminalnymi zarzutami. Jedno można powiedzieć na pewno: pozostawianie za sobą zobowiązań i niezałatwionych spraw jest zawsze ryzykowne. Nierozwiązane problemy z przeszłości mogą w każdej chwili powrócić.  

- Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych ITAKA jest jedyną organizacją w Polsce, zajmującą się tym problemem wielopłaszczyznowo – od poszukiwań, przez wsparcie psychologów i prawników, aż po współpracę z policją.  W jaki sposób Polacy mieszkający w Irlandii mogą Państwu pomóc?

W przypadku zaginięć zagranicznych kluczowa jest dla nas możliwość szerokiego nagłaśniania tego typu zdarzeń - poprzez publikację zdjęcia osoby zaginionej w mediach polonijnych, rozwieszane informacji o zaginięciu w miejscach odwiedzanych przez Polaków itd. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc tego typu. Nasza Baza Danych Osób Zaginionych jest dostępna na stronie www.zaginieni.pl

Może ktoś z państwa czytelników prowadzi na przykład polski sklep i mógłby u siebie wywiesić plakaty? Może ktoś pracuje w organizacji pomagającej bezdomnym i ma kontakt z Polakami, którym nie wyszło za granicą? Wszystkich chętnych do pomocy prosimy o kontakt mailowy na adres lub telefoniczny pod numerem 0048 22 654 70 70.

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl