Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Mieszkać i jeszcze na tym zarobić
Mieszkać i jeszcze na tym zarobić E-mail


... czyli nieruchomości a inwestycje

Dla większości mieszkających za granicą Polaków zwykle pierwszym celem, z jakim wiążą swoje plany finansowe, to zakup mieszkania. Najczęściej kupujemy „cztery kąty” w Polsce i – podnajmując je lokatorom – spłacamy powoli zaciągnięty nań kredyt hipoteczny, mając nadzieję, że po latach wrócimy do własnego już M. Ale kupno domu dla siebie to raczej lokata kapitału, niż inwestycja. A gdyby tak część pieniędzy mądrze zainwestować? Nie dość, że spłacimy kredyt hipoteczny, to jeszcze zarobimy dość pokaźną sumę.

Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę pociąga za sobą konkretne życiowe konsekwencje i nie jest łatwo ją podjąć. Tego rodzaju wyzwania związane są nierozłącznie z planowaniem, którego najważniejszym punktem jest pomysł na ulokowanie nadwyżek finansowych i oszczędności. I tutaj pole do popisu ma wyobraźnia. Główne sposoby pomnażania kapitału to, po pierwsze,  nieruchomości, dalej - własne biznesy, lokaty  bankowe i wreszcie inwestycje giełdowe.

Polacy bardzo często stawiają sobie za cel zakup pierwszego lokum w kraju po to, by mieć dokąd wrócić z zagranicy, ufając jednocześnie, że tak zainwestowany kapitał jest zarazem dobrą lokatą i niejednokrotnie mocno wierząc w przyszłe profity takiej transakcji, przewidując wzrosty na lokalnych rynkach nieruchomości. Nie kwestionuję konieczności takiego zakupu – każdy wie, jak ważne jest posiadanie swojego miejsca na ziemi, jednak trzeba pamiętać, że dom, w którym się mieszka, nie jest inwestycją, bo nie jesteśmy w stanie go sprzedać ani wynająć, a tylko wtedy moglibyśmy umieścić go po stronie aktywów.  Kupujemy nieruchomości na kredyt, zakładając spłatę w krótkim czasie, kiedy zarobki w euro dają taką możliwość i decydujemy się na wysokie raty, stawiając sobie za cel ograniczenie kosztów kredytu do minimum. Tymczasem kredyt hipoteczny jest w rzeczywistości najtańszym produktem na rynku, oprocentowanym w granicach 4,0% przy wyborze wciąż najpopularniejszych franków szwajcarskich. Warto tutaj zastosować zdecydowanie bardziej korzystne rozwiązanie alternatywne - połączenie spłaty kredytu z programem inwestycyjnym. Pozwólmy przemówić liczbom. Przyjmijmy, że kredyt będzie wynosił 300 000 zł, oprocentowanie 4,0%. Chcemy spłacić kredyt w czasie 15 lat, decydując się na ratę miesięczną około 2300 zł, co daje w sumie odsetki na poziomie 114 000 zł.

Zobaczmy jak rysuje się sytuacja, jeśli zastosujemy rozwiązanie kompleksowe, z inwestycją. Program, o którym mowa, ma charakter długoterminowy i polega na dokonywaniu comiesięcznych wpłat, lokowanych pomiędzy fundusze inwestycyjne zgodnie   z naszym wyborem i strategią. Ponieważ forma prawna takiego produktu to polisa kapitałowa z ubezpieczeniem na życie, wszelkie transfery pomiędzy funduszami nie są obarczone podatkiem od zysków. Program pozwala na osiąganie określonych stóp zwrotu, dzięki takim mechanizmom jak uśrednianie cen, dywersyfikacja ryzyka i długoterminowość. Przyjmijmy zatem następujące parametry: kredyt 300 000 zł, tym razem na okres 30 lat. Rata wynosi zatem około 1500 zł. Inwestujemy nadwyżkę w wysokości 500 zł, co, jeśli przyjmiemy realną stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 10%, daje możliwość spłaty kredytu w okolicach zaledwie 14 roku. Całkowity koszt transakcji wynosi zaledwie 36 000 zł, co daje nam zysk na poziomie 78 000 zł w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem… Zauważmy, że miesięczne zobowiązanie mieliśmy niższe o 300 zł, które można także dodatkowo zainwestować, jeszcze zmniejszając czas spłaty kredytu i jego koszt.

Oczywiście przyjęliśmy warunki inkubacyjne, jeżeli chodzi o taką zmienną, jaką jest kredyt hipoteczny, jednak rata będzie się zachowywać podobnie w obu przypadkach.
Wraz ze wzrostem popularności takich rozwiązań, idzie w parze zainteresowanie programami inwestycyjnymi z regularną składką, już na inne cele niż spłata kredytu. Są one  także alternatywą dla lokat bankowych, które dają oprocentowanie zaledwie na poziomie inflacji, oraz dla samodzielnego inwestowania, które obarczone jest wysokim ryzykiem, o czym w ostatnim czasie dekoniunktury wielu z nas mogło się przekonać.

Czasami warto więc zrobić pełną analizę swojej sytuacji finansowej, wybiec dalej w przyszłość i wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze, rozplanować inwestycję na lata. Dobrze też jest mieć świadomość, że nie zawsze zakup nieruchomości jest inwestycją i nie zawsze najprostsze rozwiązanie finansowe jest dla nas najtańsze.

Agnieszka Małyska, doradca Money Expert

Polskie Centrum Informacji Finansowej
Tel: 01 8558 750, Fax: 01 819 6553
56-57 Lower Gardiner Street, Dublin 1.
Poniedziałek - Sobota, od 10 do 20.
Umów się z Konsultantem:
tel. 087 948 97 37
email:

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)
Elegancki narożnik Boston
Sprzedam (13.02.2018)
Promocja - Narożnik Oslo
Sprzedam (09.02.2018)
Meble dziecięce Tenus
Sprzedam (08.02.2018)
Nowoczesny narożnik Aldo - Tanie Polskie Meble w Irlandii
Sprzedam (08.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl