Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow O lajkoniku, gżegżółce i dopływach Sanu
O lajkoniku, gżegżółce i dopływach Sanu E-mail


... czyli polskie szkoły w Irlandii

Ich założeniem jest uzupełniać wiedzę uczniów zwykłych irlandzkich szkół o elementy polskiej historii, geografii, języka i kultury. Niby w domu mówi się po polsku, ale który z rodziców ma dość cierpliwości, by wytłumaczyć, jaką rolę odegrał Marek Edelman w Powstaniu w Gettcie, dlaczego „ósmy” pisze się przez „o z kreseczką” i skąd się wzięło złoto w Złotoryi. Zapisy do polskich szkół weekendowych właśnie trwają!

Pomiędzy rodzicami dzieci mieszkających w Irlandii toczy się zażarta dyskusja: wysyłać do polskich szkół czy nie? Z jednej bowiem strony, mali emigranci narażeni są na dodatkowy stres, związany z zaaklimatyzowaniem się w nowych warunkach – nowa szkoła, nowi koledzy i wszystko w nowym języku! Nauka języka angielskiego staje się więc priorytetem, zaś moment ukończenia szkoły przez dziecko dla wielu rodzin wyznacza swoistą cezurę, związaną z terminem powrotu z emigracji. Wiele osób planuje tutaj jednak zostać na dłużej, w wykształceniu zdobytym w języku angielskim dopatrując lepszych szans na przyszłość swoich dzieci. „Mieszkamy w Irlandii, więc chcemy, żeby córka miała tutaj takie same możliwości jak jej irlandzcy rówieśnicy. Póki co, nauka języka polskiego w niczym jej tutaj nie pomoże” – mówi Magda, mama 11-letniej Pauli.

Uczyć się – warto czy nie warto?

Z drugiej jednak strony, wracający do kraju, mali Polacy natrafiają na przeszkody formalne, związane z uznawalnością ich wykształcenia zdobytego za granicą – do dziś regulacje prawne nie precyzują losów młodych emigrantów, stąd o ich ponownym powrocie do polskiej szkoły decyduje nierzadko „widzimisię” dyrektora. Dlatego wielu rodziców decyduje się posyłać pociechy na dodatkowe zajęcia uzupełniające ich wiedzę, by łatwiej było im przystosować się do warunków panujących w polskim systemie szkolnictwa. Większość polonijnych szkół, działających w Irlandii, podlega pod regulacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki czemu zdobyte tutaj świadectwa stanowią pełne potwierdzenie kwalifikacji dziecka. Świadomość otwartej drogi edukacyjnej jest ważnym czynnikiem, jaki biorą pod uwagę polskie rodziny wracające z emigracji.

Wreszcie, jest też trzeci aspekt, którego nie regulują żadne przepisy, dyplomy, zaświadczenia. To poczucie przynależności do pewnego kręgu kulturowego, tradycji, języka. Dla wielu rodziców bardzo ważnym jest, by ich dzieci nadal zachowywały świadomość bycia Polakiem – o co bywa trudno w stale zmieniającej się globalnej wiosce, gdzie wpływy różnych kultur i tradycji mieszają się, wystawiając na próbę poczucie naszej tożsamości. Szczególnie to ważna umiejętność w multikulturowym środowisku, gdzie nieustannie stajemy wobec stereotypów i presji uniformizacji tego kalejdoskopu postaw i tendencji. Umiejętność odniesienia się wobec Innego, wiedząc, kim i czym jest Ten Sam.

„Każdy jest odpowiedzialny za własną wyobraźnię” – mówi Witold Iżycki, założyciel Zespołu Szkół Polonijnych w Irlandii.  – „W globalnym świecie każdy może wybrać, czy chce się poddać tym wpływom i przyjąć nowe obyczaje, czy ważne jest dla niego zachowanie własnej kultury. Daleki byłbym od naciskania na rodziców w kwestii posyłania dzieci do polskich szkół. Jeden dzień nauki więcej dziecku nie zaszkodzi, ale czy wiedzę tę zdobędzie w szkole, czy od rodziców w domu, to sprawa otwarta. Są rodziny, gdzie wartości, język i historię kultywuje się na co dzień. Dla innych, rozwiązaniem będzie wsparcie ze strony wykwalifikowanych nauczycieli” – przekonuje dyrektor Iżycki.

Idziemy do szkoły!

Kiedy już rodzice – często na prośbę samych dzieci – zdecydują się zapisać je do polonijnej szkoły, pojawia się szereg pytań i wątpliwości. Po pierwsze, należy pamiętać, że edukacja w polskiej szkole jest tylko uzupełnieniem programu realizowanego w szkołach irlandzkich. Wszystkie dzieci podlegają tutaj obowiązkowi szkolnemu, stąd nie można traktować szkół weekendowych jako jedynego sposobu na wykształcenie naszych dzieci.

Po drugie, działające w Irlandii polskie szkoły różnią się statutem i zasadami działania – dla przykładu, Szkoła Polonijna przy Duszpasterstwie Polskim jest katolicką szkołą społeczną, co oznacza, iż rodzice ponoszą część kosztów działalności placówki (ubezpieczenie, koszt wynajmu sal). Natomiast Zespół Szkół Polskich, z placówkami w Blackrock, Limerick, Cavan, Cork i Waterford, działa w oparciu o system szkół polonijnych, działających przy ambasadach RP i finansowanych przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzieci uczęszczające do tych szkół otrzymują również świadectwa w pełni honorowane w szkołach w kraju. Alternatywą jest również otwierająca swe podwoje we wrześniu Weekendowa Szkoła Języka i Kultury Polskiej przy Duszpasterstwie Dominikańskim – jej program skierowany jest głównie do gimnazjalistów i licealistów, zakłada zaś zajęcia z zakresu poszerzania wiedzy z języka polskiego, kultury, sztuki. Zajęcia prowadzone mają być w sposób interaktywny, otwarty na sugestie i potrzeby studentów oraz ich opiekunów. Ważnym elementem nauki będą kwestie integracji: „W parze z pielęgnowaniem wartości polskiej kultury na emigracji musi też iść integracja z mieszkańcami Wyspy. Jako Polacy mamy wiele do zaoferowania, ale wiele też nasza młodzież może zyskać poznając kultury obce. Dlatego nasza oferta będzie połączona z programem integracyjnym tak, by nasza młodzież mogła twórczo współpracować z młodzieżą innych narodowości” – przekonuje Bolesław Kozina, kierownik szkoły u dominikanów.

Formalności, formalności...

W każdej szkole zapisy na nowy rok wyglądają nieco inaczej. Najważniejsze jednak, to dopilnować terminów: „Rodzice muszą mieć świadomość, że nauka zaczyna się we wrześniu” – przypomina Witold Iżycki. Jedyny wyjątek stanowią uczniowie, którzy przeprowadzili się do Irlandii w trakcie trwającego roku szkolnego i nie mają przerw w nauce. Dla nich przewidziano osobny tryb rekrutacji.

Aby jednak nasza pociecha mogła zasiąść w szkolnej ławce, koniecznym jest dopełnienie formalności: złożenie podania, przedstawienie świadectwa szkolnego lub zdanie testu sprawdzającego. W szkołach przykościelnych o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, natomiast w Zespole Szkół nabór jest otwarty dla wszystkich, o ile zdążą złożyć stosowne dokumenty. „Obecnie w szkole w Blackrock zapisanych jest już 600 dzieci, ale spodziewamy się, że konieczne będzie otwarcie dodatkowych klas” – prognozuje dyrektor Iżycki. Szkoła w Waterford na swojej liście ma już ponad 160 dzieci, podobną liczbę miejsc przewiduje się w szkole przy Duszpasterstwie Polskim. 

Pisać, czytać, recytować

„Mój syn zaczął chodzić do polskiej szkoły w ubiegłym roku” – opowiada Barbara, mama ośmiolatka. „Na początku było mu trudno, bo koledzy z podwórka grali w piłkę a on musiał jechać do szkoły. Ale z czasem poznał polskich kolegów i polubił te sobotnie zajęcia. Oboje z mężem trochę się martwiliśmy, czy nie będzie miał za dużo obowiązków, ale Krzyś bardzo polubił polskie czytanki i nauka nie sprawia mu problemu” – przekonuje. Wielu rodziców podziela podobne doświadczenia: w irlandzkiej szkole dzieci nie mają tak wielu zajęć, więc dodatkowych kilka godzin w sobotę nie stanowi dużego obciążenia.

Podobnego zdania są nauczyciele: od przybytku głowa nie boli. Zajęcia w polskich szkołach pomagają dzieciom lepiej opanować materiał, rozszerzają go, a przy tym dodają im pewności siebie. „Granice mojego języka są granicami mojego świata” – mówił Wittgenstein. Nadzwyczaj aktualne w świecie bez granic, w jakich przyszło żyć emigrantom – by móc się swobodnie poruszać w wielu rzeczywistościach. I tej polskiej w domu, i tej irlandzkiej na zewnątrz. 

Anna Paś


Oddziały polskich szkół w Irlandii:

Szkoła polonijna przy Duszpasterstwie Polskim w Dublinie
Cook Street, Dublin 8
Kierownik szkoły: Aneta Oczki
email:

Weekendowa Szkoła Języka i Kultury Polskiej przy Duszpasterstwie Dominikańskim w Dublinie
St. Saviours Priory, 9-11 Upper Dorset Street, Dublin 1
Kierownik szkoły: Bolesław Kozina
Email:

Zespół Szkół Polskich:
Polska Szkoła w Dublinie:
Newtownpark Comprehensive School

Newtownpark Avenue, Blackrock
Kierownik Szkoły:  Mariola Iżycka
tel.:  087 690 60 98

Polska Szkoła w Limerick:
Colleg St. Clement`s
,
South Circular Road Limerick
Kierownik Szkoły:  Małgorzata Fajerska
tel./fax (06) 140 94 82
e-mail:

Polska Szkoła w Cork:
St. Patrick's Boys National School

Gardiner`S Hill, Cork
Kierownik Szkoły:  Joanna Szczotkowska
tel.:  085 151 53 76
e-mail:

Polska Szkoła w Cavan:
The Chase,  Killynebber, Cavan

Kierownik Szkoły:  Agnieszka Adamska
tel. kierownik:  +353860409836
e-mail: 

Polska Szkola w Waterford:
Waterford, nieopodal Tesco
Kierownik Szkoły:  Witold Iżycki
tel.:  +353 87 065 35 78
e-mail:

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl