Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Na pomoc szczęściu?
Na pomoc szczęściu? E-mail


Jeszcze nikt nie odpowiedział na pytanie czym właściwie jest szczęście,  więc na dobrą sprawę nie można odpowiedzieć na pytanie, czy szczęściu  można dopomóc. Wiadomo jednak, że mimo iż nie potrafimy powiedzieć  czym jest szczęście to każdy go w życiu zaznał w różnym rozmiarze i na  różnej płaszczyźnie.

Szczęście to z greckiego eudaimonie. Eudaimonie odnosi się do szczęścia sumienia, do szczęścia  osobistego które stoi ponad wszystkim innym. To starożytne rozumienie  szczęścia jest raczej nieosiągalne na ziemskim padole. Ono jest nagrodą  za dobre życie na ziemi.

No, chyba nie chodzi nam jednak o takie szczęście. Chcemy być  szczęśliwi tu i teraz, to całkiem naturalne i mamy do tego prawo. Do  jednego jednak prawa nie mamy - nie wolno nam być szczęśliwymi  cudzym kosztem. Nie wolno nam nikogo ranić w celu osiągnięcia własnego  szczęścia. Jeśli spotyka się dwoje ludzi to zapewne gdyby obydwojgu nie  było z tym dobrze to by się nie spotykali. Jeśli już są razem i chcą to  utrzymać to teraz muszą się postarać. 

Niektórzy dziwią się starszym ludziom, jak można przeżyć ze sobą tyle lat  - 30, 40, 50 a ostatnio głośno było o brytyjskiej parze, która przeżyła ze  sobą aż 80 lat. Jak widać można. Składają się na to lata miłości, zaufania  i kompromisów. Każdy chce by jego zdanie coś znaczyło. Każdy chce by  jego praca była ważna.

W momencie gdy spotyka się dwoje ludzi te chcenia, te kryteria wartości  muszą ulec przeobrażeniu. Jeśli mąż pracuje, a żona pozostaje w domu  z dziećmi czy bez to nie znaczy, że nic nie robi. On przychodzi do domu  po pracy zmęczony, ale ona też jest zmęczona. Do tego na ogół nie jest  doceniona jej praca. Sprawdzaliście kiedyś ile kosztują usługi typu mycie  okien, gotowanie, pranie i prasowanie albo ile kosztuje zatrudnienie  gospodyni? To się tylko wydaje, że praca w domu jest mniej warta niż ta  w firmie na mieście. Trzeba umieć docenić swoją pracę nawzajem.

Oczywiście sytuacje odwrotne też są ale znacznie rzadziej. Można więc  szczęście znaleźć realizując się w każdej pracy. Nie chodzi o to by  mężczyzna tyrał, a kobieta tylko pachniała. Tu chodzi o to by podział  obowiązków był dobry dla każdej ze stron, by oboje czuli się w tych rolach  szczęśliwi. Szczęściem jest, gdy trafią na siebie osoby o podobnych  charakterach czy zainteresowaniach. Mówimy nawet, że „odnaleźli się  w korcu maku”. Łatwiej takim parom przejść przez życie. Jeszcze łatwiej  gdy łączą ich wspólne doświadczenia, sekrety, niebezpieczne lub ciekawe  sytuacje. Emocje silnie wiążą.

Małżeństwo to również rodzina, do której niewątpliwie należy teściowa. To  cała instytucja, babcia wnukom i mama dla małżonków. Zawsze jednak  bliższa jednej ze stron i tak powstają konflikty, które potrafią przesłonić  czyste niebo nad udanym związkiem. Opiekuńczość mam bowiem nie  kończy się wraz z dorastaniem ich dzieci. Nadal będą radzić, sprawdzać,  martwić się. Mimo, że syn ma żonę i mimo, że córka ma męża.

Prawdę mówiąc nie da się każdemu dogodzić. Nie wszyscy też mają  jednakowe pojęcie szczęścia. Dla każdego z osobna i dla każdej pary  szczęściem będzie zapewne co innego. Jedna żona będzie zachwycona,  że mąż robi zakupy, a inną będzie denerwować, że nie może sama tego  zrobić decydując co chce kupić. Jeden mąż będzie zachwycony, że żona  się o niego martwi a inny będzie to odczytywał, że traktuje go jak małe  dziecko. Jeśli natomiast czytająca to osoba jest samotna to musi wiedzieć,  że aby znaleźć swoje szczęście nie może siedzieć w czterech ścianach  i czekać na księcia z bajki, czy piękną królewnę. Trzeba wyjść do ludzi,  przebywać w miejscach gdzie coś się dzieje. W miejscach, w których  sama lubi przebywać.

Jeśli natomiast już masz swoja drugą połowę to musisz wiedzieć,  że szczęściu nadal trzeba pomagać by nie prysnęło niczym bańka  mydlana. Dopieszczać związek można na wiele sposobów, tylko Ty wiesz  najlepiej jak, bo tylko Ty znasz swojego partnera i wiesz co lubi a czego  nie. Wiesz jak najlepiej sprawić mu przyjemność - słowem, gestem,  wspólnie przygotowaną kolacją. Być może udany seks albo długie  wieczorne pogaduchy przy dobrym winie. Może zupełnie coś innego, coś  o czym wiecie, że poprawia wam nastrój. Każda para ma coś specjalnego  w zanadrzu.

Każdy dzień może być piękny. To codzienność jest świętem, nie czekaj na  szczególną okazję bo ta jedna wyjątkowa chwila może Cię ominąć.  Tak w ogóle to czy szczęściu można dopomóc? Przecież albo się ma  szczęście albo szczęścia się nie ma. Szczęściu jednak można pomóc,  a prawdę mówiąc można się go nauczyć. Na pewno bowiem możesz nie  popełniać błędów uważając na to co robisz. Wręcz należy byś liczył się ze  zdaniem partnera. Byś był słowny i odpowiedzialny bo to dobrze działa  w relacjach na każdej płaszczyźnie. Słowa są bardzo ważne w każdym  związku, formalnym i nieformalnym. Pamiętaj jednak, że słowo ma siłę  realizacji. Wypowiedziane słowa mają siłę. To energia, która powraca.  Potrafią wywoływać wojny i wprowadzać pokój i tylko od Ciebie zależy,  jak je wykorzystasz. Kobiety lubią słowa, są na nie wrażliwe ale muszą  one być zgodne z prawdą. Nikt nie lubi słyszeć pod swoim adresem słów  o których wiadomo, że nie mają sensu. To z kolei wprowadza fałsz.

Psychologowie zawsze wymyślą coś nowego na temat szczęścia. Nowe  ankiety, czy testy i nowe do nich interpretacje. Żaden jednak psycholog  nawet ten najlepszy nie będzie Tobą. Odpowiedź na temat szczęścia  nosisz w sobie. Ważne jest by wiedzieć czego szukasz i do czego  zmierzasz, co chcesz osiągnąć. Nikt nie wie jak długo będziesz żyć ani  jak długo będzie żyć partner zatem różnice zdań i poglądów nie mają  w życiu większego znaczenie. Jeśli już jednak się zdarzają to trzeba je  łagodzić wyrozumiałością. Każdy dzień traktować jako ten jedyny  i niepowtarzalny. Dawać sobie nawzajem to co najlepsze. Iść na ustępstwa  i nie tracić czasu na kłótnie o drobiazgi.

Szczęście to małe przyjemności dzielone z drugą, ukochaną osobą. Zadowolenie z czegoś, co przeżywasz w samotności to radość ale gdy to  zadowolenie dzielisz z bliską osobą to masz już szczęście. Ludzie  szczęśliwi to ci, którzy się więcej uśmiechają, którzy potrafią mieć dystans  do rzeczywistości. Przecież Ty też tak potrafisz musisz jedynie uzmysłowić  sobie w jakim punkcie jesteś na swojej drodze do osiągnięcia szczęścia. Otaczaj się ludźmi szczęśliwymi. Odwiedzaj miejsca radosne i piękne - to  pomaga.

Co z tych rad weźmiesz dla siebie i jak je wykorzystasz to Twoja sprawa.  Myślę jednak, że zawsze warto walczyć o szczęście. Nie jest ono dane raz  na zawsze ale jeśli się trochę postarasz...

Beata Makowska 
www.psychorada.pl

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)
Elegancki narożnik Boston
Sprzedam (13.02.2018)
Promocja - Narożnik Oslo
Sprzedam (09.02.2018)
Meble dziecięce Tenus
Sprzedam (08.02.2018)
Nowoczesny narożnik Aldo - Tanie Polskie Meble w Irlandii
Sprzedam (08.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl