Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Mama, Tata &... Myself
Mama, Tata &... Myself E-mail


... czyli na odsiecz językowi polskiemu na emigracji!

Wielka akcja społeczna pod patronatem Polskiego Expressu, promująca czytanie w języku polskim

Na początku emigracyjnej przygody większość z nas martwiła się, czy nasza znajomość języka angielskiego okaże się wystarczająca, by sprostać wymaganiom irlandzkich pracodawców. Z czasem jednak odnaleźliśmy się w tej rzeczywistości, coraz więcej rozdzielonych rodzin mieszka dziś razem, a młodzi Polacy szybko znaleźli wspólny język z dziećmi z irlandzkich szkół. Ostatnio coraz więcej słychać o irlandzkich policjantach, lekarzach czy managerach, uczących się języka polskiego – czy to z pobudek osobistych, czy też z powodów zawodowych, by móc efektywniej nieść pomoc czy prowadzić interesy. Język polski robi furorę wśród obcokrajowców, a tymczasem socjologowie biją na alarm: dzieci emigrantów tracą kontakt z poprawnym, literackim językiem polskim!

Doświadczenia mieszkających tutaj rodziców pokazują, iż im młodsze dziecko, tym szybciej chłonie obcy język, dzięki czemu łatwej znosi trudy integracji i przyzwyczajania do irlandzkiej rzeczywistości. Mieszkający na emigracji Polacy stanowią całościowy przekrój społeczeństwa – swój przystanek znaleźli tutaj pracownicy budów, sklepów, sektora hotelarskiego, finansów i informatyki. I zwykle to rodzinny dom jest źródłem, gdzie młodzi emigranci mają do czynienia z językiem polskim na co dzień. Niestety, oprócz dostępu do polskiej telewizji i prasy, niewielu rodziców pamiętało, by do emigracyjnych walizek zabrać dziecięce elementarze czy klasykę literatury pięknej. Pewnym ratunkiem są działające w większych miastach polskie księgarnie, kiermasze książek oraz biblioteki, których zasoby – skierowane do młodych czytelników – pozostawiaWielu Polaków ją wiele do życzenia. Wszystkim tym, Fundacja Akademia Młodych wychodzi naprzeciw – akcja społeczna ‘Mama, Tata & ... Myself?’ ma na celu podniesienie świadomości i zwrócenie uwagi, jak ważnym dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka jest kontakt z dobrej jakości słowem.  

- Wielu Polaków nie wie, czy wróci do kraju. Wielu sprowadziło tu całe rodziny, także dzieci – tłumaczy Justyna Józefowicz z Fundacji Akademia Młodych. - Tymczasem oferta kulturalna i zasoby irlandzkich bibliotek dla polskich młodych czytelników są żadne lub w najlepszym wypadku mizerne. Problem jest rozległy, a jego efekty powoli zaczynają być widoczne – dzieci w wieku 5-10 lat zaczynają czytać nieźle po angielsku, zaś po polsku kiepsko, bądź wcale. Nastolatki, mając wciąż jeszcze problemy z płynnym angielskim, w ogóle zarzucają lekturę - alarmuje.

Kampania MAMA, TATA... & MYSELF? ma na celu promocję czytelnictwa polskiej książki dla dzieci i młodzieży wśród polskiej emigracji w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Warsztaty, spotkania i konkursy, związane z upowszechnianiem dziecięcej i młodzieżowej literatury polskiej oraz zaopatrywanie irlandzkich, brytyjskich i polonijnych bibliotek szkolnych i miejskich (także w mniejszych miejscowościach) w polskie książki i czasopisma dla dzieci i młodzieży. Pierwsze działania Projektu (VI-XII 2008) obejmą Irlandię.

Ogłaszamy Wielki Konkurs Pisarski!

Jeśli masz nie więcej niż 18 lat, znasz język polski i mieszkasz na terenie Irlandii lub Wielkiej Brytanii – stań do pojedynku z Dariuszem Rekoszem - autorem „Morsa i Pinky". Zapraszamy do udziału w konkursie na opowiadanie. Prace można przesyłać do 31 lipca 2008 r. na adres .

Szczegóły znajdziesz na stronie www.czytampopolsku.pl. Zwycięskie prace zostaną opublikowane. Nagrody w konkursie ufundowała Firma BADACZ – Pierwszy Polski Salonik Prasowy w Irlandii.

Patronat honorowy:
Ambasada RP w Dublinie, Instytut Książki, Polska Izba Książki, IBBY - Polska Sekcja, Duszpasterstwo Polskie w Irlandii
Patronat Medialny:
Polski Express
Współpraca:
Biblary, Badacz Salonik Prasowy

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl