Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Przyszłość EU zależy od Irlandii
Przyszłość EU zależy od Irlandii E-mail


Barroso ostrzega: za negatywny wynik referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego, zapłaci cała Europa

“Europa ’drogo zapłaci’, jeżeli rezultat głosowania w referendum nad ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego będzie negatywny” - ostrzegał irlandzkich uprawnionych do głosowania przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Obrazowo to ujmując, Barroso niejako przyłożył broń do irlandzkich skroni na nieco ponad dwa tygodnie przed referendum.

Jego komentarze mogą zostać wykorzystane w kampanii za odrzuceniem traktatu – przeciwnicy mogą chcieć wykorzystać to, że Europa próbuje wymusić na Irlandii zagłosowanie na “tak”. Może to przysporzyć organizatorom kampanii wspierającej przyjęcie traktatu kolejnych problemów. Już teraz odnotowują oni spadek poparcia, mimo wielu wysiłków mających na celu wyjaśnienie szczegółów traktatu powodujących zamęt w głowach obywateli. Irlandia jest jedynym krajem spośród 27 państw członkowskich, który przeprowadzi referendum w sprawie traktatu.

Barroso zastrzegł, że nie istnieje “żaden plan B”, jeżeli Irlandczycy 12 czerwca odrzucą traktat w referendum. Stwierdził, że UE byłaby na całe lata “uziemiona” w związku z nierozwiązanym problemem reform instytucjonalnych, jeżeli społeczeństwo irlandzkie opowie się przeciwko traktatowi. “Jeżeli wynik byłby negatywny, w Irlandii lub w jakimkolwiek innym kraju, miałoby to bardzo ujemny wpływ na Unię Europejską - mówił. - Wszyscy, łącznie z Irlandią, zapłacimy odpowiednią cenę, jeżeli proces nie zostanie przeprowadzony w odpowiedni sposób” - ostrzegł. Jose Manuel Barroso wygłosił swoje uwagi w poniedziałkowy wieczór w gronie zespołu doradczego Centrum Polityki Europejskiej w Brukseli.

Prognozy

Traktat zastąpił zlikwidowaną konstytucję UE, którą w 2005 r. odrzucili w referendach Francuzi i Holendrzy. Najnowsze sondaże wskazują, że poparcie dla traktatu spadło o trzy punkty procentowe i wynosi obecnie 41 proc. Przeciwnicy traktatu umocnili z kolei swoją pozycję o pięć punktów procentowych, sięgając poziomu 33 oproc. Procent wahających się spadł o osiem punktów – do 26 proc. Taoiseach Cowen zaprzeczył, jakoby referendum było już zbyt blisko, żeby obstawiać wyniki. Dodał, że sondaże opinii to tylko wycinki rzeczywistości w danym momencie, a głosowanie za ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego leży w narodowym interesie Irlandii. “Jesteśmy dopiero w połowie kampanii przedreferendalnej i założę się, że w terenie odzew będzie bardzo pozytywny” - uznał premier.

Republika Irlandii przez wiele dekad wspierała Europę, częściowo dlatego, że UE zapewniła Irlandii miejsce na scenie międzynarodowej, a jeszcze bardziej z tego powodu, że dostarczała ogromnych sum pieniędzy. W ostatnich latach postawa ta zabarwiła się domieszką sceptycyzmu. Większość w dalszym ciągu wspiera UE, jednak mniejszość silniej kwestionuje rację bytu
tego tworu. Dane z sondaży wykazują, że starsi głosujący są bardziej skłonni poprzeć traktat, natomiast część ludzi młodych - możliwe, że mniej doceniających wcześniejszy dopływ funduszy unijnych - skłaniają się w stronę odrzucenia Traktatu Lizbońskiego.

Obóz przeciwników obejmuje Sinn Fein - Partię Republikańską - oraz pewną liczbę nie dających się połączyć grup. Twierdzą, że traktat zredukuje wpływy Irlandii, narazi na niebezpieczeństwo jej tradycyjny neutralny status i zagrozi utrzymaniu niskich stawek podatków od działalności gospodarczej. Apologeci z obozu prolizbońskiego ripostują, że status neutralności oraz stawki podatkowe są bezpieczne, a traktat oznacza wyraźną ewolucję Unii. Oskarżają oponentów o “fałszywe interpretacje i demonizowanie” UE. Jedynym problemem dla obrońców traktatu jest to, że o ile argumentują oni, iż należy pozwolić Europie na zapewnianie dobrze już znanych korzyści, Traktat Lizboński nie obiecuje żadnych dodatkowych przywilejów.

Autor jest dziennikarzem
“Irish Independent”

“Polski Herald” 28.05.2008

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl