Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Dalkey kontra Starbucks
Dalkey kontra Starbucks E-mail


Podczas gdy korporacja Starbucks, właściciel sieci kawiarni, posiadająca siedzibę w Seattle, ogłosiła już swoje plany związane z podbiciem polskiego rynku, w Irlandii niektóre miasta przygotowują się do wszczęcia walki z korporacją i ich syrenką w zielonym kole. Mieszkańcy Dalkey, jednego z najbardziej ekskluzywnych przedmieść Dublina, zdecydowanie nie są gotowi na kolejną amerykańską franczyzę w centrum swojego zabytkowego miasteczka. Nastawienie mieszkańców można by podsumować w komiksowym stylu kota Garfielda stwierdzeniem: „Miłego dnia, ale nie u nas”.

Radna z ramienia Partii Pracy Jane Dillon Byrne ma kilka obiekcji. Po pierwsze nie lubi kawy Starbucks, która jest według niej zbyt amerykańska - niewątpliwie gra tym samym na nerwach korporacji starającej się na każdym kroku podkreślać różnorodność pochodzenia ziaren swojej kawy. Ale to, co naprawdę martwi radną, to prawdopodobieństwo, że Starbucks oszpeci ulice i w efekcie zniszczy charakterystyczny styl miasteczka. Nie dlatego, że korporacja jest wizualnie agresywna, ale z innego powodu – jej zdaniem, tylko zauważy się zielone logo z syrenką, można poczuć się jak w każdym innym miejscu na świecie. Zanosi się na poważną bitwę, której Starbucks może nie wygrać. Dlatego lepiej byłoby, gdyby korporacja zakładała punkty sprzedaży w innych miejscach na terenie kraju, a nie tam, gdzie jest zwyczajnie niemile widziana.

Globalizacja

Zaledwie jeden z 18 punktów sprzedaży kawy Starbucks znajduje się poza Dublinem. Starbucks ma jeszcze jedno wyjście - może zrezygnować z planów wprowadzenia oświetlonych oznaczeń zewnętrznych prowadzących do punktów sprzedaży. które różnią się od stylu Dalkey. W miasteczku tym nie znajdziemy restauracji McDonald’s czy Burger Kinga, a mieszkańcy nie zamierzają tego zmieniać. Rozpoczęli oni nawet aktywną działalność na portalu Bebo, zakładając witrynę ‘Dalkey kontra Starbucks’, na której czytamy: „Globalizacja powoli dociera nawet do obszarów wiejskich, a każde duże miasto na świecie zaczyna wyglądać tak samo.

Restauracje typu Starbucks, McDonald’s czy KFC znajdują się na każdym rogu. Nie zapominaj o tym, kim jesteś i wspieraj lokalne inicjatywy. Wydrukuj niniejsze petycje. Handel lokalny wsparciem dla lokalnego biznesu!” Każdy, kto miał okazję odwiedzić Bray – inne nadmorskie miasteczko w pobliżu Dublina – zobaczył na własne oczy, jak piękny zabytkowy ratusz został przejęty przez restaurację McDonald’s i z pewnością już wie, jak trudna może być walka z machiną korporacyjną.
 
“Polski Herald” 28.05.2008

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl