Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Strona główna arrow Felietony, porady arrow Felietony, porady arrow Zarabiać w Irlandii, inwestować w Polsce...
Zarabiać w Irlandii, inwestować w Polsce... E-mail


... czy nadal się to opłaca?

Z przykrością należy stwierdzić, iż wciąż duża liczba Polaków na emigracji korzysta z zupełnie nieracjonalnego sposobu oszczędzania, jakim jest przysłowiowe "odkładanie do skarpetki". Istnieją lepsze sposoby na wykorzystanie irlandzkich zarobków.

Zdecydowana większość Polaków przyjechała do Irlandii ze względu na lepsze zarobki, większe szanse na spełnienie swoich marzeń i wsparcie finansowe rodzin pozostawionych w Polsce. Liczyli na życie na poziomie, który nie tylko zapewnia byt i bieżącą konsumpcję, ale pozwala jednocześnie na zabezpieczenie finansowej przyszłości ich obecnej lub dopiero planowanej rodziny.

Coraz częściej słyszy się głosy, iż większość naszych rodaków nie zamierza osiedlać się tu na stałe i planuje powrót do kraju w najbliższych latach. Niestety duża część z nich nie zdaje sobie wciąż sprawy, iż istnieją lepsze sposoby na wykorzystanie obecnych zarobków, umożliwiających uzyskiwanie znaczących nadwyżek finansowych, niż ciągłe gromadzenie tysięcy Euro na koncie osobistym i wysyłanie ich okazjonalnie do kraju.

Tak często powtarzane powiedzenie, iż "pieniądz robi pieniądz", nie zostało wyssane z palca i nawet ci z Polaków, którzy pracują za minimalne stawki, przy odrobinie inicjatywy, wyobraźni, cierpliwości i systematyczności są w stanie zapewnić sobie kapitał, który pozwoli nie narzekać na zbyt niski poziom płac po ewentualnym powrocie do kraju.

W co w związku z tym inwestują Polacy w Irlandii?

Zdecydowana większość z naszych rodaków decyduje się na zakup nieruchomości w Polsce, które, pomimo powszechnie panującej opinii, wciąż są jeszcze względnie tanie (zwłaszcza gdy wyrazimy ich wartość w Euro) i wciąż posiadają potencjał do znacznego wzrostu wartości. Podobna sytuacja miała miejsce w Hiszpanii, Portugalii, Grecji, gdzie po początkowym niezwykle dynamicznym wzroście wartości nieruchomości w początkowych latach po akcesji i późniejszym zahamowaniu gwałtownych wzrostów, a nawet nieznacznych spadkach cen, nastąpiła kolejna fala wzrostowa. Wiele wskazuje na to, że Polska znajduje się obecnie w takiej właśnie fazie stabilizacji cen i w ostatnim półroczu ceny mieszkań w wielu miastach Polski zanotowały wręcz nieznaczny spadek. Najbliższe lata wydają się najlepszym momentem do zakupu własnego M4 czy kawałka ziemi, na której w przyszłości stanie dom naszych marzeń.

Wielu Polaków w Irlandii, zainspirowanych działaniami swoich obecnych, irlandzkich landlordów, dostrzega również potencjał, jaki niesie za sobą możliwość wynajmowania mieszkania, stąd co bardziej obrotni są, lub planują, stać się właścicielami kilku mieszkań.

Skąd na to wszystko brać pieniądze?

Takie pytanie zadaje sobie wielu, nie zdając sobie jednocześnie sprawy, iż nawet najniższe wynagrodzenie w Irlandii pozwala na staranie się o kredyty w wysokości 300-500 tyś złotych, a lepsze zarobki w przypadku małżeństw pozwolą na zaciągnięcie kredytu przekraczającego 1 milion złotych. Ceny wynajmu w niektórych miastach przekraczają miesięczne raty kredytów za te mieszkania, przez co wynajem sprawia, iż kredyt może spłacać się sam.
Dobrą inwestycją jest również zakup ziemi, z możliwością zabudowy mieszkaniowej, ale również ziemi rolnej (zwłaszcza w sąsiedztwie dużych aglomeracji), które to tereny w zdecydowanej większości, prędzej czy później będzie można przekwalifikować na działki budowlane.

A może fundusze?

Dla osób obawiających się zadłużenia na długie lata, ludzi, którzy nie mają do końca sprecyzowanych planów dla swoich pieniędzy, ciekawą alternatywą staje się inwestowanie w papiery wartościowe. Jako że zarządzanie takimi portfelami indywidualnie wymaga pewnej wiedzy, duża część Polaków zdecydowała się w ostatnich latach na fundusze inwestycyjne. Niestety większość z tych osób, kuszona oszołamiającymi wynikami wytłuszczanymi w reklamach w prasie i telewizji, nie zdawała sobie sprawy, iż bardziej ryzykowne fundusze (zwłaszcza akcyjne) nie są 1-2 letnimi lokatami bankowymi z oprocentowaniem 30-50% rocznie i w popłochu upłynniała swoje gwałtownie topniejące na jesieni tego roku środki, nieświadomie pogłębiając spadki jeszcze bardziej. Ciekawą alternatywą dla takich osób byłyby polisy inwestycyjne, które, pomimo nieco wyższych kosztów prowadzenia niż same fundusze, pozwalają na transfery środków pomiędzy instrumentami o zróżnicowanym stopniu ryzyka i chronienie inwestycji w takich właśnie okresach spadków. Zauważalny jest zdecydowany wzrost zainteresowania tego typu produktami w ostatnim czasie, zarówno ze względu na elastyczność, jak i rosnącą ofertę firm oferujących podobne rozwiązania.

Czy warto w ogóle inwestować?

Na to pytanie odpowiedź może być tylko jedna - warto! Realizacja przyszłych planów, jeśli w ogóle możliwa bez nich, jest nieporównywalnie łatwiejsza przy wykorzystaniu dostępnych już na świecie od dziesięcioleci instrumentów finansowych, takich jak kredyty, fundusze inwestycyjne, depozyty, z których Polacy jak na razie uczą się dopiero korzystać i zauważać płynące z nich możliwości realizacji marzeń i zapewnienia sobie dostatniej przyszłości. Z przykrością należy stwierdzić, iż wciąż duża liczba Polaków na emigracji korzysta z zupełnie nieracjonalnego sposobu oszczędzania, jakim jest przysłowiowe "odkładanie do skarpetki", tracąc tym samym inflacji oraz nieustannie postępującym umacnianiem się złotówki w stosunku do pozostałych walut, które na pewno jeszcze się nie zakończyło. Najboleśniej zapłacili za to w ostatnim czasie mieszkańcy Wielkiej Brytanii, ze względu na jednoczesne osłabienie GBP. Czy Polaków pracujących na sąsiedniej wyspie czeka to samo? Chronienie swej przyszłości - cel większości z nas, emigrantów, jest słuszny, czy potrafimy jednak zadbać o jego realizację w mądry i przemyślany sposób, maksymalizując swoje zyski w miarę możliwości? Ze względu na to, iż posunięcia takie wymagają pewnego horyzontu czasowego, a większość z nas planuje prędzej, czy później powrót do Polski (gdzie wynagrodzeniom za pracę daleko jeszcze do Irlandzkich), musimy mieć świadomość tego, iż każdy dzień odwlekania decyzji o podjęciu działań, oznacza coraz mniejszą, wymagającą większego ryzyka i większych nakładów finansowych, szansę na realizację celu.

***

W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania możliwościami efektywnego pomnażania zarabianych za granicą pieniędzy. W odpowiedzi na te potrzeby powstało Polskie Centrum Informacji Finansowej w Irlandii. Money Expert, partner strategicznym PCIF, w dublińskim punkcie obsługi klienta oferuje bezpłatną pomoc w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego, udziela porad w sprawie kont osobistych, czy też kredytów konsumpcyjnych. Osoby, które są zainteresowane powrotem do Polski znajdą tu także bezpłatną informację i pomoc w ulokowaniu zarobionych w Irlandii pieniędzy w polskie nieruchomości czy też fundusze inwestycyjne.

Tekst: Tomasz Korczyński
Polskie Centrum Informacji Finansowej
email:


Polskie Centrum Informacji Finansowej
Tel: 01 8558 750, Fax: 01 819 6553
56-57 Lower Gardiner Street, Dublin 1.
Poniedziałek - Sobota, od 10 do 20.

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Zestaw stołowy Alaras II
Sprzedam (13.02.2018)
Elegancki narożnik Boston
Sprzedam (13.02.2018)
Promocja - Narożnik Oslo
Sprzedam (09.02.2018)
Meble dziecięce Tenus
Sprzedam (08.02.2018)
Nowoczesny narożnik Aldo - Tanie Polskie Meble w Irlandii
Sprzedam (08.02.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl