Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Polacy gubią się na tutejszych rondach
Polacy gubią się na tutejszych rondach E-mail


W związku z dużą liczbą wypadków samochodowych na irlandzkich drogach, w których zginęli obcokrajowcy, irlandzki Road Safety Authority rozpoczął wzmożoną akcję informacyjną. Przypomnijmy, że tylko podczas jednego z lutowych weekendów zginęło czterech obcokrajowców, w tym trzech Polaków. Skierowana do obcokrajowców kampania Road Safety Authority ma nie tylko zaznajomić ich z zasadami bezpieczeństwa oraz przepisami drogowymi na irlandzkich drogach, ale również - jak podkreślają autorzy projektu – przyczynić się do procesu integracji z irlandzkim społeczeństwem.

Broszurki z przepisami bezpieczeństwa ruchu drogowego, przetłumaczone na kilka języków, m.in.: rosyjski, polski, litewski, łotewski, francuski, portugalski, arabski oraz chiński, zawierają podstawowe informacje o prawie jazdy, podatku drogowym, ubezpieczeniach samochodowych oraz badaniach technicznych pojazdów w Irlandii.

Szczególną uwagę zwrócono jednakże na ograniczenia prędkości, używanie pasów bezpieczeństwa oraz wpływ alkoholu na prowadzenie pojazdu. Rozpowszechnianie materiałów RSA odbywa się poprzez prasę, sklepy, punkty informacyjne imigrantów oraz Gardę. Dodatkowo na stronie internetowej RSA dostępny jest irlandzki kodeks drogowy w trzech językach obcych: polskim, rosyjskim oraz chińskim (pisaliśmy o tym w “Polskim Heraldzie” z 20 lutego br.).

Warto także zaznajomić się z publikacją National Safety Council o aktualizacjach w systemie punktów karnych (informacje do pobrania w kilku językach obcych na stronie internetowej www.penaltypoints.ie). Jednak głównym hasłem tegorocznej kampanii RSA będzie walka z nietrzeźwymi kierowcami.

PORADA

Agnieszka Grześko, instruktorka prawa jazdy w dublińskiej szkole Pass Right School of Motoring, radzi: “Pierwsza rzecza, którą powinniśmy zrobić po przyjeździe do Irlandii, to zaznajomienie się z tutejszą organizacją ruchu drogowego. Poczytajmy zatem nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale starannie przygotujmy plan swojej podróży. Dotyczy to zwłaszcza Dublina, gdzie bardzo często zmienia się organizacja ruchu i gdzie występuje duża liczba ulic jednokierunkowych. Nieznajomość miasta, połączona z brakiem oznakowania ulic, jest dużym niebezpieczeństwem dla kierowcy. A jak wiadomo, mały błąd podczas jazdy może zakończyć się śmiertelnym wypadkiem. Zwróćmy także szczególną uwagę na sygnalizację świetlną oraz znaki drogowe, które często powykrzywiane przez wiatr, mogą odnosić się do niewłaściwej drogi.

Ruch lewostronny dla polskich kierowców nie stanowi większego problemu, ale zdarza się, że jeździmy pod prąd – nasz nawyk trzymania się prawej strony jest bardzo silny. Zauważyłam także, że Polacy bardzo często gubią się na rondach oraz nie wiedzą, jaką funkcję pełnią żółte szachownice na skrzyżowaniach (yellow junction box).

Na koniec, uważajmy także na Irlandczyków, którzy często jeżdżą na światłach mgielnych, oślepiających kierowców jadących z naprzeciwka. I najważniejsze - na kierowców z tymczasowym prawem jazdy, w przypadku których zalecana jest ostrożność i cierpliwość”.

Przydatne strony internetowe:
- www.rsa.ie (irlandzki
kodeks drogowy)
- www.penaltypoints.ie (system
punktów karnych)
- www.iif.ie (ubezpieczenia
samochodowe)
- www.environ.ie (podatek
drogowy)
- www.ncts.ie (krajowy
przegląd samochodu)
- www.citizensinformation.ie (ogólne informacje
o przepisach ruchu drogowego)

Sabina Wasik

Polski Herald, wyd. 26.03.2008

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl