Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Zarabiaj w euro, żyj za złotówki?
Zarabiaj w euro, żyj za złotówki? E-mail


„Podczas gdy Irlandczycy zarabiają 12 euro/godz., pracownicy z Litwy czy Polski będą zupełnie zadowoleni, dostając za tę samą pracę 8,50 czy 10 euro” – miał powiedzieć podczas debaty na temat wykorzystywania pracowników agencyjnych, radny Fianna Fail, Cllr Jimmy Mulroy. Wypowiedź ta wywołała istną burzę wśród polityków i przedstawicieli związków zawodowych, wznosząc oskarżenia o popieranie dyskryminacji imigrantów. Sama partia Fianna Fail odżegnała się od stanowiska swojego reprezentanta, ten zaś – poproszony przez nas o komentarz – tłumaczył się mylną interpretacją jego słów. O co tyle szumu?

Podczas debaty na temat wykorzystywania robotników przez nieuczciwe agencje pracy, uczestniczący w rozmowach radny Jimmy Mulroy, reprezentujący z ramienia Fianna Fail Louth City Council, powiedział, iż nie widzi nic złego w tym, by płace imigrantów odzwierciedlały niższe koszta życia w ich ojczystych krajach. Jak cytuje radnego ‘Irish Independent’, „niejeden imigrant będzie zadowolony z 10 euro na godzinę”, bowiem tyle stanowić może  – według przytoczonych słów – niekiedy miesięczny zarobek w rodzinnym kraju.

Wypowiedź radnego wywołała wiele głosów protestu: „To szokujące i wstrętne” – skomentował przedstawiciel SIPTU, Paul Bell. W podobnym tonie wypowiadał się reprezentant ICTU [Kongres Związków Zawodowych – przyp. AP], Peter McLoone: „To nonsens! W żadnym razie nie zgodzilibyśmy się na podobną sytuację wobec naszych rodaków pracujących za granicą... To próba usprawiedliwiania wyzysku, na który w żadnych okolicznościach nie można pozwolić” – stwierdził związkowiec.

„Imigranci nie latają na noc do swoich domów” – cytował radnego Jima Loughrana, z Sinn Fain, dziennik. „Jeżeli mieszkają i pracują tutaj, powinni dostawać te same pieniądze, co Irlandczycy” – apelował polityk.

W odpowiedzi na nasze zapytanie o argumentację swojego postulatu, radny Mulroy tłumaczył: „W żadnej mierze nie nawoływałem do rozróżnienia w wysokości płac imigrantów i Irlandczyków. Bardzo mi przykro, jeśli tak zrozumiana została moja wypowiedź” – pisał polityk. „Próbowałem jedynie zwrócić uwagę, iż pracownicy, bez względu na narodowość, powinni oczekiwać zarobków zgodnych z ich doświadczeniem i umiejętnościami.

Osoba, pracująca na niewykwalifikowanym stanowisku (unskilled job), powinna jednak się spodziewać niskopłatnych zarobków (unskilled wage). Narodowość nie ma tutaj nic do rzeczy. W pełni bowiem szanuję wkład Polaków, Litwinów czy Łotyszy w naszą gospodarkę i społeczeństwo” – tłumaczył w oświadczeniu radny Mulroy. Oby zatem nikt nie wziął jego niefortunnej wypowiedzi za dobrą monetę. A panu radnemu życzymy, by uważniej dobierał słowa...

Anna Paś

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl