Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Marsz Milczenia - razem przeciw przemocy
Marsz Milczenia - razem przeciw przemocy E-mail


Sobota 08.03.03, 18:30. Dublin, O’Connell Street

W liście, w którym rodziny zmarłych dziękują Irlandii i Irlandczykom za wyrazy wsparcia i pomoc w obliczu tragedii, która ich spotkała, wyraziły one również nadzieje, iż te śmierci nie będą nadaremne, lecz zapoczątkują szerszą debatę na temat rosnącej przemocy i agresji wśród młodzieży. W sytuacji, w której rok 2007 był najbardziej krwawym w historii Republiki od chwili zakończenia w nim kilkadziesiąt lat temu wojny domowej, prośba ta wydaje się być jak najbardziej na czasie. I chcielibyśmy, by ten marsz był pierwszym rozdziałem w tej debacie.

Próbując to osiągnąć, my - członkowie polskiej społeczności w Irlandii, będący równocześnie członkami irlandzkiego społeczeństwa, chcielibyśmy zaprosić każdego, kto chciałby powiedzieć „Nie” rosnącej fali przemocy, na organizowaną przez nas manifestację – w najbliższą sobotę 08.03.03, na O’Connell Street o 18:30.

Ten Marsz nie jest polskim marszem przeciw przemocy. Nie jest tylko wyrazem respektu dla zamordowanych w tak okrutny sposób młodych ludzi przez jeszcze młodszych młodych ludzi.
Przynajmniej – nie przede wszystkim.
Ten Marsz jest dla nas. Żywych.

Bo my – żyjemy. Ale coraz częściej żyjemy w strachu. Coraz częściej boimy się wyjść wieczorem na ulice, coraz częściej boimy się w autobusie, coraz częściej przechodzimy na drugą stronę na widok grupy nastolatków. Coraz częściej czytamy w gazetach o zabójstwach na zlecenie, o rosnącej przestępczości, o fali narkotyków zalewającej ten wspaniały kraj. Nasz dom.

Nasz dom? Tak, nasz wspólny dom. Bo Irlandia jest domem dla nas wszystkich – także imigrantów. Czasem na rok, czasem na pięć lat, dla niektórych – na całe życie.
Wiem, że są tacy, którzy mówią, ze imigranci nie integrują się zbytnio z resztą społeczeństwa. Że nasze społeczności żyją niby razem, ale czasem osobno.
I nie będę zaprzeczał, że w niektórych przypadkach to jest prawda. Z powodu nie wystarczającej znajomości języka, z chęci zaoszczędzenia, z powodu odmienności kulturowych – niektórzy z ich członków pozostają jakby na uboczu głównego nurtu społeczeństwa. Ale te śmierci, jak żadne inne, uświadomiły wielu takim osobom, że nie można żyć obok. Że wszystkie problemy, jakie dotykają Irlandię, dotknąć mogą w każdej chwili także i ich.

Jeszcze nigdy nie widziałem na imigracyjnych forach tak wielu komentarzy na temat tutejszego społeczeństwa. Nigdy nie widziałem imigrantów tak poruszonych i zaangażowanych. Bo teraz już wiedzą, że ci, którzy giną na ulicach, to nie Irlandczycy, Polacy, Litwini, Chińczycy... To nasi sąsiedzi, to nasi bracia, to nasze siostry. Znajomi i przyjaciele. Członkowie rodzin.

Dlatego musimy wyjść – razem. I razem zaprotestować przeciwko rosnącej fali przemocy. Razem. Bo tylko razem mamy szanse ją powstrzymać.

*

Serdecznie dziękuję wszystkich osobom – Radzie Dublina, Policji, a w szczególności radnemu Paddy’emu McCartan, którzy zrobili wszystko, by marsz mógł dojść do skutku.

Arkadiusz Jerzy Stawicki
http://cyniczny77.blog.onet.pl/

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl