Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Irlandia z bagien
Irlandia z bagien E-mail


Lekcja z najstarszej historii w National Heritage Park

Nieopodal Wexford, niedużego miasta, leżącego nad Morzem Irlandzkim na południe od Dublina, znajduje się park dziedzictwa narodowego – Irish National Heritage Park.

Park powstał na mokradłach estuarium rzeki Slaney, w Ferrycarig niopodal rezerwatu dzikiego. Dojazd do parku jest niesłychanie łatwy – to  jakieś 5 kilometrów na północny zachód od Wexford, nieopodal drogi N11. Pomysłodawcy i wykonawcy parku dołożyli starań, aby spacer po nim był przyjemny i kształcący, logiczny i  przemyślany, oddający ducha dawno minionych czasów. Cofniemy się w czasie o około 9 tysięcy lat, by zakończyć wędrówkę w XII wieku. Wiernie zrekonstruowano stare obozowiska, kamienne kręgi, miejsca pochówku, fort pierścieniowy, a także całą ufortyfikowaną wyspę na jeziorze. Znajdziemy tu także warsztat szkutniczy wikingów, pierwsze świątynie chrześcijańskie, krzyże, chałupy mieszkalne, warsztaty rzemieślnicze, a nawet normański zamek, który – ale jest to moje subiektywne odczucie – jako jedyny obiekt w parku nie udał się, ze względu na tandetne, mało oryginalnie i przekonywująco wyglądające wykonanie. Do zdecydowanej większości obiektów można wejść, większość eksponatów dotknąć, a dodatkowo częstokroć towarzyszyć nam będą efekty dźwiękowe płonącego paleniska, krzątaniny, odgłosów zwierząt.

Trasy spacerowe są dobrze oznaczone tablicami kierunkowymi, aby niczego nie pominąć, a przy każdym obiekcie jest tabliczka z wyczerpującym opisem tego co podziwiamy. Oczywiście nie ma bezwzględnej potrzeby trzymania się takiego schematu i spacerować można dowolnie według własnego uznania. Dla tych, którzy nie są zwolennikami improwizacji, a lubią być oprowadzani, istnieje możliwość skorzystania z usług przewodnika.

Wart odnotowania jest fakt, iż park jest jednocześnie rezerwatem przyrody z wiernie odtworzonym środowiskiem naturalnym. Dużo wody, mokradeł, błota, roślinności wodnolubnej, krzewów, drzew, porostów i kwiatów, a także kamiennych ścieżek, przesmyków, różnego rodzaju zakamarków.

Jak prawie przy każdym tego rodzaju obiektem w Irlandii, także i tu znajdziemy duży parking, restauracje, księgarnię i sklep z pamiątkami oraz toalety. Wstęp jest płatny, bez limitu czasu na zwiedzanie. Wraz z biletem otrzymamy plan parku z zaznaczonymi ścieżkami i obiektami. Zwykle park jest udostępniony od marca do października w godzinach od 9.30 do 18.30, przy czym ostatnie wejścia są na godzinę przed zamknięciem. Warto upewnić się kiedy park jest czynny dzwoniąc pod nr telefonu 053/20733, lub na stronie internetowej www.inhp.com.

Z Wexford najlepiej i najwygodniej oczywiście dostać się do parku własnym samochodem lub taksówką, ale można też wypożyczonym rowerem. Spacer po parku może zająć nam kilka godzin, szczególnie jeśli połączymy go z piknikiem, i stanowi doskonałą formę miłego spędzenia weekendowego dnia.

Tekst: Andrzej Lichy, „Siwy Dym”, email:
Foto: Aga Dzido

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl