Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Tragedia dwójki młodych Polaków
Tragedia dwójki młodych Polaków E-mail


Polak śmiertelną ofiarą chuligańskiej bójki na południu Dublina

W poniedziałek (26.02.2008) wieczorem w szpitalu St James’s w Dublinie zmarł 29-letni Mariusz S. Polak został śmiertelnie ranny podczas chuligańskiej bójki, do której doszło w sobotę wieczorem w południowej części Dublina. Drugi z Polaków, również zamieszany w incydent, przebywa w tym samym szpitalu w stanie ciężkim. Tymczasem również w poniedziałek w godzinach popołudniowych Garda aresztowała 19-letniego Irlandczyka, oskarżonego o udział w bójce.

Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotę około godz. 18.50 na Benbulbin Road w Drimnagh. Dwaj Polacy, mieszkający w okolicy, wdali się w słowną potyczkę z ponad dziesięcioosobową grupą irlandzkich nastolatków zgromadzonych przed budką z frytkami. Jak utrzymują świadkowie, początkowo niegroźna wymiana zdań przerodziła się krwawą bójkę, podczas której 16-letni Irlandczyk ranił w głowę Mariusza S. Polak schronił się chwilowo w swoim domu, ale nie zważając na przestrogi współlokatorów, powrócił na miejsce bójki, gdzie otrzymał kolejne, tym razem śmiertelne rany śrubokrętem z rąk nastolatka.

Drugi z Polaków, Paweł K., rówieśnik zamordowanego Mariusza S., ugodzony tym samym narzędziem w gardło, został przewieziony do szpitala w krytycznym stanie. Lekarze oceniają jego szanse przeżycia na 25 procent. 16-letni zabójca jest obecnie poszukiwany przez irlandzką policję. Ma na swoim kocie 19 oskarżeń o posiadanie broni (głównie noży) oraz o zakłócanie porządku publicznego. Jego rodzice znani są również funkcjonariuszom Gardy za drobne wykroczenia.

Gangi

Z kolei 19-latek podejrzany także o udział w bójce został zatrzymany w swoim domu przy Emmet Road w Inchicore i poddany przesłuchaniu irlandzkim śledczym. “Podczas inspekcji w miejscu zbrodni funkcjonariuszom Gardy udało się znaleźć ostre przedmioty, które prawdopodobnie zostały użyte podczas bójki, nie tylko przeciwko nowym członkom naszej społeczności (polskim imigrantom), ale przeciwko całej społeczności jako takiej” – powiedział superintendent irlandzkiej policji Bart Faulkner, dodając jednocześnie, że mieszkańcy Drimnagh są oburzeni zbrodnią, która wydarzyła się w ich okolicy.

Według miejscowych ta zazwyczaj spokojna okolica przekształca się po godzinie 18.00 w niebezpieczne miejsce, w którym grasują gangi nastolatków. “Zdawałam sobie sprawę, że okoliczna młodzież może wdawać się w awantury, ale nigdy nie przypuszczałam, że przemoc może dosięgnąć dwóch niewinnych mężczyzn” - mówi jedna z mieszkanek Drimnagh. Irlandczycy zapamiętali Polaków nie tylko jako ciężko pracujących młodych ludzi, ale przede wszystkim jako dobrych sąsiadów, którzy nigdy nie narazili ich na nieprzyjemności. “Jestem oburzony ostatnimi wydarzeniami” - mówi jeden z sąsiadów zamordowanego Polaka.
                                                                           
*

Katarzyna Wodniak, asystentka konsularna w Ambasadzie RP w Dublinie:

“Miniony weekend zaznaczył się przykrymi wydarzeniami wśród społeczności polskiej. Oprócz sobotniej bójki w Drimnagh, dostaliśmy także zgłoszenie o pobiciu polskiego obywatela w centrum Dublina. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że tego typu incydenty nie należą do częstych. Ostatnia sprawa, która do nas dotarła około miesiąca temu, dotyczyła zaatakowania Polaka w Limerick. We wszystkich wypadkach pozostajemy w ścisłym kontakcie z irlandzką policją. Wiemy także, że dotychczasowe tego typu incydenty nie mają podłoża narodowościowego. Są to zwykłe chuligańskie wybryki”.

oprac. sw

Polski Herald, wyd. 27.02.2007

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl