Panel logowania
logowanie
Dział download
pobierz
Linki
linki
Forum
forum
Publikuj własne teksty
publikuj
Galerie
galerie
Filmy
filmy
Kartki
kartki
Ogłoszenia
ogłoszenia
Pogoda
pogoda
Strony i blogi
strony/blogi
Poczta
poczta 15gb
REKLAMA / ADVERTISING
>>> OFERTY PRACY FAS
Tłumacz / Słownik PL~EN
Menu główne:
Strona główna
Wiadomości
Wydarzenia
Felietony, porady
Forum
Blogi
Dublin i Irlandia
Przed wyjazdem...
Do załatwienia
Praca
Oferty pracy FAS
Mieszkanie
Transport
Prawo jazdy
Ważne namiary
Partnerzy
Szukaj w serwisie
Zasady korzystania
O Portalu
Napisz do nas
Reklama / Advertising
Pomoc
Logowanie
Użytkownik

Hasło

Zapamiętaj
Przypomnienie hasła
Konto? Zarejestruj się!
Dodaj do ulubionych
 
 
Banner
Strona główna arrow Wiadomości arrow Wiadomości arrow Magowie i dobre duchy
Magowie i dobre duchy E-mail


Druidzi w Irlandii 

W historię pradawnych Celtów wplecieni są druidzi, jako magowie i dobre anioły, czuwające nad szczęściem Szmaragdowej Wyspy. Ich istnienie potwierdzają rozmaite źródła – począwszy od pisarzy antycznych, aż po legendy i mity z czasów chrześcijańskich. Wielki filozof Pliniusz dowodził, że druidyzm zrodził się w Galii, stamtąd zaś zawędrował do Brytanii i dzisiejsze tereny Irlandii.

Pasjonatką instytucji druidyzmu na Szmaragdowej Wyspie jest pani Krystyna Draszanowska z Sopotu, która uważa, że druidzi byli swoistego rodzaju kapłanami, szerzącymi dobro wśród ludów celtyckich. Według niej, druidzi sprawowali rozliczne funkcje. Byli oni zarazem kapłanami, wróżami, poetami, prorokami, wieszczami, lekarzami i prawnikami. Druidzi dzielili się na trzy grupy: druidów, filidów i bardów. Filidowie byli jedną z najważniejszych grup społeczności celtyckiej. Ich głównym zadaniem było wróżenie. Potrafili oni – jedynie w tylko sobie wiadomy sposób – wezwać bogów opiekunów, by prosić ich o przepowiedzenie przyszłości Wyspy. Dzięki wywołanym bogom, druidzi potrafili odczynić rzucane czary i sprawić, by po dniach niepowodzeń, zawitało na Wyspę szczęście i ogólnie pojęte dobro. Umieli oni także posługiwać się czarodziejską różdżką i zamieniali w zwierzęta złych ludzi. Niektórzy z nich zmuszeni byli do spożywania na czczo mięsa z pieczonego kota, co wprawiało ich we wróżbiarski trans. Pisali oni wówczas czterowiersze, zwane motylio, które obrazowały najbliższą przyszłość Celtów.

Filidowie znali też sposoby wywoływania i zaklinania duchów. Kiedy druidowie walczyli przeciw bogini Carman, mieli u swego boku filidów, którzy rzucanymi przez siebie zaklęciami mieli omotać i zauroczyć wspomnianą boginię. Legendy przypisują filidom także nieograniczoną mądrość, umożliwiającą im natychmiastową odpowiedź na każde pytanie. Filidowie byli także historykami, których wiedza opierała się na znajomości mitów i legend, a także na znajomości rodowodów królewskich. Strzegli oni tradycji i nienaruszalności obyczaju plemiennego. Przy wstępowaniu na tron nowego króla, filidowie określali legendarność jego urzędu pod względem pochodzenia z właściwej gałęzi rodu. Znajomość tradycyjnej literatury, mitu i legendy, umiejętność poetyckiej improwizacji, czyniły z filidów przede wszystkim ludzi zasłużonych dla przetrwania celtyckiego dorobku epickiego. W tym zakresie podobną funkcję spełniali bardowie, bez których nie sposób wyobrazić sobie żadnej celtyckiej biesiady.

Bardowie nie byli w zasadzie poetami ani wieszczami, a jedynie odtwórcami literatury epickiej. Druidowie natomiast tworzyli stowarzyszenie kapłanów, do których przynależność nie była dziedziczna, a jeden z nich pełnił władzę zwierzchnią. W wypadku jego śmierci następował po nim ten, który odznaczył się największą godnością i dostojeństwem. Druidzi żyli we wspólnocie zbliżonej do dzisiejszej organizacji klasztornej, jednak mogli oni pojmować żony i brać udział w życiu społecznym, a nawet w wojnach. Niewątpliwie w działalności druidów sprawy wiedzy i nauczania odgrywały ogromną rolę, stanowiąc filar ówczesnej cywilizacji celtyckiej.

Ewa Michałowska- Walkiewicz, klin

"Nasz Głos" nr 19 z dn. 16 lutego 2008

 

<Poprzednia   Następna>
 

Tysiące ofert pracy z całej Irlandii!
Najnowsze ogłoszenia
Stół Gucci
Sprzedam (16.01.2018)
Sprzatanie aparatamentow booking
Usługi (16.01.2018)
Kanapa Lisa
Sprzedam (09.01.2018)
Polskie Centrum Odszkodowań - Twój partner w każdym wypadku
Usługi (08.01.2018)
Kanapa Nevada
Sprzedam (02.01.2018)


 
= Ogłoszenie ze zdjęciem
Ostatnio na forum:
1: ANKIETA - Odbiór mediów polonijnych w Irlandii by evelynkie
2: Odp:Szukam księgowej lub biura księgowego w Irlandii by orlabenson1
3: wymiana starej waluty na euro by arthrawn76
4: Jak wam się wiedzie? by bsos13
5: przedtreningówka dla żony by kwauuel
Wiadomości różne
Newsy: Biznes, IT
Mamy wysokie noty!

STRONA NA PIĄTKĘ! w Interia.pl
CZTERY GWIAZDKI! w Onet.pl
DOBRA STRONA! w Gwiazdor.pl